اهانت به مقدسات مسلمانان مصداق بارز تروریسم فرهنگی است

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: انتشار کاریکاتورهای موهن و اهانت فرانسوی‌ها به مقدسات مسلمانان مصداق بارز تروریسم فرهنگی است، چرا که چنین حرکت‌هایی از نظر همه مسلمانان با هر مذهبی غیرقابل تحمل است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی (اسکانیوز)، علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با حضور در یکی از برنامه‌های شبکه ٣ سیما، با اشاره به انتشار کاریکاتورهای موهن و اهانت رئیس جمهور فرانسه به مقدسات مسلمانان، اظهار داشت: اقدامات توهین‌آمیز فرانسوی‌ها مصداق بارز تروریسم فرهنگی است، چرا که چنین حرکت‌هایی از نظر همه مسلمانان با هر مذهبی غیرقابل تحمل است.

باقری تصریح کرد: برای مسلمانان جهان دو چیز در حد اعلای تقدس است؛ یکی قرآن کریم و دیگری حضرت محمد (ص)؛ اینها برای مسلمان‌ها مقدس است و اروپایی‌ها باید بفهمند که نباید به مقدسات ما توهین کنند.

وی در ادامه گفت: متأسفانه انتشار این کاریکاتورهای توهین‌آمیز به حضرت رسول صلوات الله علیه از سوی یک نشریه فرانسوی چند سال گذشته آغاز شد و چندی قبل این کاریکاتورها بازنشر شد و در آن مقطع هم رئیس جمهور فرانسه به عنوان عالی‌ترین مقام سیاسی این کشور از این حرکت حمایت کرد و توهین به مقدسات مسلمانان را مصداق آزادی بیان دانست.

دبیر ستاد حقوق بشر با انتقاد از اینکه چطور توهین به مقدسات نزدیک به دو میلیارد انسان نام آزادی بیان می‌گیرد، افزود: اگر از دریچه نگاه آنها این مسأله را رصد کنیم شاید به واقعیت موضوع بهتر پی ببریم؛ چنین اقدامات توهین‌آمیزی نسبت به حقوق انسان‌ها قبلا هم از فرانسوی‌ها سر زده است. آنها مردم الجزایر را تنها به جرم مبارزه با اشغالگری فرانسوی‌ها و استقلال‌طلبی به خاک و خون کشیدند و صدها هزار تن را کشتند.

وی خاطرنشان کرد: غربی‌ها نسبت به سایرین خودبرتربین هستند و این نگاه برتربینانه باعث می‌شود که چنین اقدام‌های موهنی را انجام دهند و چنین اظهارات توهین‌آمیزی را بیان کنند.

باقری کنی در بیان تفاوت نگاه غربی‌ها به دیگر انسان‌ها و نگاه ما به غربی‌ها تصریح کرد: ما انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها و آلمانی‌ها را مسلمان نمی‌دانیم، ولی آنها را انسان می‌دانیم، ولی عملکرد آنها به ما ثابت می‌کند که غیرغربی‌ها را انسان هم نمی‌دانند.

وی در پاسخ به اینکه اروپایی که این قدر مهاجرپذیر است، چرا چنین رفتارهایی دارد، گفت: آنها چیزی که در راستای منافعشان باشد، قبول می‌کنند، ولی اگر کوچکترین مغایرتی با منافع آنها داشته باشد از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کنند. اروپایی‌ها در طول جنگ تحمیلی سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند. از سلاح شیمیایی چه کاری بر می‌آید، جز کشتار انسان‌های بیگناه.

معاون بین الملل قوه قضائیه در ادامه تأکید کرد: آنها اساساً غیرغربی‌ها را انسان هم نمی‌دانند. غربی‌ها سال‌هاست به سعودی‌ها سلاح می‌فروشند که در یمن زنان و کودکان بیگناه را می‌کشند و عروسی‌ها را تبدیل به عزا می‌کنند. آیا آنها این جنایت‌ها را نمی‌بینند؟ چرا، می‌بینند، اما، چون منافع آنها اقتضا می‌کند، به جنایت ادامه می‌دهند و از جنایتکار حمایت می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به توهین رئیس جهور فرانسه به مقدسات مسلمانان، گفت: طنز تلخ روزگار این است که توهین مکرون به مقدسات مسلمانان می‌شود آزادی بیان! و اعتراض به این توهین، عدم مدارا و عدم تساهل نام می‌گیرد! این همان نگاه برتری جویانه است و مبنای فکری و رفتاری آنها نه تنها آن طور که مدعی هستند، انسان‌محور هم نیست. بلکه تماماً قدرت‌محور و منفعت‌محور است.

دبیر ستاد حقوق بشر در خصوص واکنش کشورهای اسلامی در برابر اسلام ستیزی اروپایی‌ها نیز گفت: سیاست غرب برآمده از نگاه برتری جویانه آن‌ها است و در سیاست‌های خود کشوری مانند ایران را تحت فشار قرار می‌دهند، چون ملت ایران زیر بار زور نمی‌رود. برای مثال چند روز پیش گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر شد که در آن نه ‌تنها در رد و تقبیح تحریم‌ها که حتی بر اساس نظر رکن اصلی سازمان ملل غیرقانونی است، مطلبی وجود نداشت، بلکه برای مشروعیت و تثبیت تحریم‌ها قلمفرسایی کرده بود.

معاون بین الملل دستگاه قضا اذعان کرد: اقدام مکرون و حرکت فرانسوی‌ها پیاده‌سازی سیاست‌های کلان صهیونیستی است، آنها تکثیر و گسترش اسلام را یک خطر جدی تلقی می‌کنند، به همین دلیل معتقدند پایه‌های اعتقادی مسلمانان باید سست شود که برای نیل به این هدف یک راه اباحه‌گری است تا حمیت و غیرتی که مسلمانان در مقابل مقدسات دارند، از بین برود و یا سست شود. آنها مسلمانی می‌خواهند که هویت دینی نداشته باشد.

باقری در پاسخ به این پرسش که راهکار مقابله با چنین اقداماتی از سوی کشورمان چیست، گفت: ما به عنوان یک کشور اسلامی باید در همه سطوح انزجار خود را از اقدام موهن نشریه فرانسوی و اظهارات توهین‌آمیز رئیس جمهور فرانسه که نتیجه‌ای جز تنفرپراکنی ندارد، اعلام کنیم و تأکید کنیم توهین به مقدسات مسلمانان به‌ویژه جسارت به ساحت قدسی نبی اکرم صلوات‌الله علیه غیرقابل تحمل است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1079000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =