اظهارات شهود با متهمان متفاوت است

دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی و دیگر متهمان به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، به نقل از قوه قضاییه، دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی و دیگر متهمان به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

در ابتدای جلسه قاضی از وکیل متهم امامی خواست در جایگاه قرار گیرد.

وکیل متهم امامی گفت: در ابتدای دفاعیات خودم شما را ارجاع می‌دهم به گزارشی از پلیس آگاهی که نشان دهنده آن است که با نقص تحقیقات مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در بررسی پرونده به شخصی رسیدم که به نظرم نقش ابتدایی در بانک سرمایه داشته است. نام آن شخص را به شما می‌گویم و خواهش می‌کنم با جدیت به آن توجه کنید.

وکیل متهم امامی گفت: از زمانی که برای امامی قرار بازداشت موقت صادر شد تا زمانی که پرونده به شما برسد یک اعتراض دیگر هم می‌آید، اما هیچ گاه مورد توجه قرار نگرفت.

وی ادامه داد: در مرحله دادسرا هیچ توجهی به دادخواهی موکل نشده است، این به معنای عدم توجه به نظر متهم است.

وکیل متهم امامی در ادامه بیان کرد: ما وکلا باید در جای خود نقش خود را به درستی ایفا کنیم؛ علی‌رغم آنکه که خود را یک حقوق‌خوان می‌دانم اما در رسیدگی‌های کیفری اصل بر صحت اظهارات یک طرف نیست؛ مشخص نیست که نتایج ارزیابی‌های دادگاه در طی دادنامه به اطلاع بنده و موکل می رسد و یا قبل از آن اعلام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در این پرونده یکی از ادله اظهارات افراد است.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به دفاعیات وکیل متهم امامی گفت: اظهارات شهود با متهمان متفاوت است؛ حسینی متهم پرونده بود؛ از شما خواسته می‌شود که رعایت صداقت را داشته باشید.

وکیل متهم امامی در ادامه بیان کرد: من صداقت را هم در دوران قضاوت و هم در دوران وکالت خود رعایت کردم و در هر جا که موکلم خلاف صداقت عمل کرده از آن پرونده خارج شدم؛ ما درخواست کردیم که خانم «مهسا پیراسته» در دادگاه حاضر شود اما چنین اتفاقی رخ نداد.

قاضی مسعودی مقام گفت: باید دفاعیات شما و سایر افراد تمام شود و بعد در صورت لزوم دادگاه در خصوص حضور سایر افراد تصمیم می‌گیرد. شما پیشداوری می‌کنید .

قاضی ادامه داد: وکیلی که پول می‌گیرد تا وکالت کند باید پرونده را به سرعت رسیدگی کند و نقاط ضعف و قوت را بگوید و مطالب خود را ارائه دهد؛ پیشداوری برای یک وکیل مناسب نیست.

وکیل متهم امامی افزود: وکیل اگر پول می‌گیرد حق الوکاله‌اش است و تمبر مالیاتی آن را هم پرداخت کرده است.هیچ وکیلی مفتی حرف نمی‌زند و یک وکیل می‌تواند ده میلیارد هم حق‌الوکاله بگیرد. من هیچ وقت ندیدم که خانم مهسا پیراسته در دادگاه حاضر باشد.

وکیل متهم امامی گفت: رسانه‌ها تمام گفته‌های ما و شما را نمی‌گویند؛ من از اصحاب رسانه خواهش می‌کنم که مطالب را عینا بگویند. در مطالعه‌ای که انجام داده‌ام به صورتجلسه‌ای از صمیمی رسیدم که در زندان سوالی از موکل در مورد ضمانت‌نامه‌ها پرسیده بود اما ادامه آن در صفحه‌های پرونده موجود نیست تقاضا دارم که این موضوع را ملاحظه کنید.

وکیل متهم امامی بیان کرد: اظهارات مهسا پیراسته اگر مستند نبود چرا در کیفرخواست به آن استناد شده است؟

وی افزود: برخلاف آنچه ذکر شده، اینجانب به قرار جلب به دادرسی اشراف دارم و دادگاه توجه لازم را به مفاد کیفرخواست و ایرادات شکلی و ماهیتی آن ندارد و در کیفرخواست بخشی از یک نامه حذف شده است.

این وکیل ادامه داد: آنچه که مسلم است و به آن توجهی نشده، آن است که رسیدگی به اتهامات موکل در دادسرا بر اساس قوانین و مقررات نبوده است .

وی افزود: در سراسر قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست، به گزارشات سازمان بازرسی، سپاه و تحقیق و تفحص مجلس اشاره شده است اما ما اکنون در دادگاه توانسته‌ایم گزارش سازمان بازرسی را ببینیم.

این وکیل گفت: سوال اینجاست که چرا نماینده سازمان بازرسی برای یک بار هم که شده در جایگاه قرار نمی‌گیرد و از گزارش سازمان بازرسی دفاع نمی‌کند.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به دفاعیات وکیل متهم امامی گفت: شما آنقدر شکایت کرده‌اید که در سراسر تهران هر کس می‌گوید بسم‌الله یک شکایت علیه وی مطرح می‌کنید. رسیدگی و شکایت مراحل دادرسی دارد.

وکیل متهم امامی در ادامه گفت: در رابطه با گران‌نمایی از کارشناسان شکایت کردیم؛ بحث تحقیق و تفحص مجلس هنوز قطعی نشده؛ وقتی برای خلاف واقع بودن تحقیق و تفحص مجلس شکایت می‌کنیم، می‌گویند شعبه مکلف است که رسیدگی کند. گزارش بازرسی موارد خلاف واقع دارد؛ چرا باید اکنون اداره آگاهی اعلام کند که اجازه دهید ضمانت‌نامه‌ها را ردیابی کنیم؛ شکایات ما مستند و مستدل بوده است.

قاضی در واکنش به اظهارات وکیل متهم امامی گفت: آیا شما اینها را احراز کرده‌اید؛ شما در صحبت هایتان به مجلس اتهام می‌زنید؛ شما نمی توانید در دادگاه، مجلس یک کشور را زیر سوال ببرید که این کار را کرده‌اند تا امامی را زمین بزنند!

نماینده دادستان در این بخش از جلسه دادگاه بیان کرد: آقای غندالی در این خصوص موضوعی را به من گفته بودند و من دو نفر از مرتبطین را احضار کردم؛ اما تا به امروز به سندی برخورد نکرده‌ایم. درخصوص ادعاها و اتهام ها دلیلی دارند ارائه دهند و ما سخت برخورد خواهیم کرد.

در ادامه جلسه دادگاه، وکیل متهم امامی گفت: در دادسرای پولی و مالی، شکایت‌های ما بررسی نشده است.
این وکیل افزود: بی‌نظمی که از ناحیه دادسرا است روی نظرات و تصمیم گیری‌ها تاثیر می‌گذارد؛ تا همین جای پرونده که 35 جلد آن را خوانده ام متوجه شده ام موکل اینجانب هیچ جرمی مرتکب نشده است.

این وکیل افزود: وقتی سعید حسینی به درخواست نماینده دادستان در جایگاه قرار می گیرد، اجازه سوال به ما نمی‌دهید؛ آیا ایشان بی بضاعت است؟

وکیل متهم امامی گفت: دخالت‌های خارج از حیطه ضابطین در این پرونده وجود دارد این دادگاه می‌خواهد پس از پنج سال موکل را جراحی کند؛ در حالی که لازمه یک جراحی انجام آزمایشات بسیاری است.

وی ادامه داد: تاکنون دادسرا هیچگونه دلیل قانونی ارایه نداده است؛ ضمن آنکه باید شکات دلیل قانونی جرم را ارایه کنند و سپس موکل پاسخگو باشد؛ وقتی هنوز دلیلی ارائه نشده است، شما پاسخ مجهول از موکل می‌خواهید؟

وکیل متهم امامی گفت: از سویی دیگر، بحث سوء نیت خاص، لازمه تحقق جرم است؛ موکل هیچ سوء نیتی برای عدم بازپرداخت به بانک نداشته است.

وکیل متهم امامی گفت: مردم باید بدانند سکه‌هایی که می‌خرند به چه قیمتی باید بخرند تا جرم محسوب نشود، قانونگذار هم باید قیمت را اعلام کند.

قاضی خطاب به وکیل متهم امامی گفت: کسی برای خرید سکه محکوم نشده و بحث مالیات مطرح بوده است.

وکیل متهم امامی گفت: اتهامات موکل در خصوص تحصیل مال از طریق نامشروع واجد ایرادات اساسی است؛ چراکه هیچ یک از شرکت‌ها را نه موکل تاسیس کرده و نه سهامدار بوده است. دریافت کنندگان تسهیلات شرکت‌ها به هیچ وجه موکل نبوده است.

این وکیل در ادامه ضمن قرائت لایحه دفاعی خود گفت: در نمودار ترسیمی توسط بازپرس هیچ گونه مستندی مبنی بر پرداخت پول ضمانت نامه به امامی وجود ندارد .

وی گفت: چگونه می‌توان با وجود تخلفات متعدد بانک سرمایه در اعطای تسهیلات، اقدام به صدور کیفرخواست و مطالبه مجازات کرد و چرا به گرانمایی املاک که توسط بانک بلوکه شده توجهی نشده است.

قاضی عنوان کرد: بعضی مطالب را ۳ و برخی را ۴ بار تکرار کرده اید، ده بار بر یک موضوع تاکید نمی‌کنند.

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی خطاب به وکیل متهم امامی، گفت: در خصوص بحث صلاحیت دادگاه، شما را ارجاع می‌دهم به آیین نامه استجازه که به نظر آن را مطالعه نکرده‌اید. در تبصره دو ماده ۱۰ذکر شده است چنانچه رای دادگاه بدوی بعد از مورخ ۲۰.۵.۹۷ صادر شده باشد مرجع تجدید نظر یا فرجام مکلفند رای صادره را نقض و حکم پرونده جهت اجرا به معاون اول ارائه شود.

قاضی ادامه داد: علاوه بر این تکلیف در استجازه هم این موضوع کاملا مشخص و در آن به صراحت اشاره شده است.

رییس دادگاه گفت: اگر قانون ابهام دارد به معنای تعطیل شدن قانون نیست. در بحث جرائم اقتصادی در ایران و سایر کشورها مصداق آورده شده است.

قاضی ادامه داد: مطالبی که شما در لایحه آورده‌اید در بسیاری از موارد این است که در آینده چه کاری خواهید کرد و این پیش‌داوری است. پیش‌داوری شما بدون هدف نیست؛ اما ما با قدرت بر مدار قانون حرکت خواهیم کرد.

رییس دادگاه تاکید کرد: در لایحه شما مطالب چندین بار تکرار شده و این موضوع کمکی نمی‌کند. شما به دادسرا می‌گویید خلاف عمل کرده است به دادگاه نیز که هنوز اقدامی نکرده است می‌گویید فلان کار را کرده است.

در ادامه جلسه دادگاه، نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و خطاب به وکیل متهم امامی، گفت: شما از روز اول یکسری مطالب را عنوان می‌کنید و هر بار آن را تکرار می‌کنید، من وقتی نگاه می‌کنم بعضی‌ها در دادگاه به علت مطالب تکراری چرت می‌زنند یا در حال حرف زدن با همدیگر هستند. دادگاه خسته کننده شده است، ۵۰ صفحه برای شما نوشته شده است و شما آن‌ها را می‌خوانید. شما از حقوق مکتسبه موکل خودتان دفاع کنید، می‌گویید تنها ۳۵ جلد کتاب از ۱۴۵ جلد کتاب را خوانده‌اید.

قهرمانی افزود: قاضی تشخیص می‌دهد که پرونده نقص دارد یا خیر. ما سه مرجع تشخیص داریم که وزارت اطلاعات یکی از آنهاست.

نماینده دادستان بیان کرد: درباره پرویز نسترن تهرانی بارها توضیح داده‌ام. وقتی او را بازداشت کردیم جرمش مشارکت بوده است. وقتی تحقیق کردیم متوجه شدیم نقش او کمتر است. این افتخار دادسرا است که وقتی تحقیق می‌کنیم متوجه می‌شویم که جرم او کمتر بوده است.

قهرمانی تاکید کرد: شما درباره المدرسیه صحبت کنید، درباره کمالی صحبت کنید. وکلیتان باید از حقوق شما دفاع کند. اصلا صحبتی از این افراد نشد.

نماینده دادستان اضافه کرد: باید بگویم که مژگان پیراسته خواهر مهسا پیراسته همسر سابق امامی کارمند او بوده است. در ردیابی‌ها متوجه شدیم که ده میلیارد تومان به حساب مژگان پیراسته رفته است. او را خواستیم و بازخواست کردیم متوجه شدیم که امامی شماره حساب مژگان پیراسته را خواسته است و ده میلیارد به حساب او ریخته است. بلافاصله هم قادری آن را از حساب این خانم خارج کرده است. پیراسته سوء‌نیتی نداشته است، اگر شما و امامی دلایل و سندی دارید ارائه دهید.

قهرمانی افزود: خانم مهسا پیراسته همسر سابق امامی نیز در روند اخذ تسهیلات و ضمانت‌نامه‌ها هیچ نقشی نداشته است. اگر وکیلشان و امامی سندی دارند ارائه دهند بررسی کنیم.

وی اضافه کرد: گزارش تحقیق و تفحص موارد متعددی دارد، تنها درباره امامی نیست. غندالی به من گفت فلان فرد از امامی پول گرفته است؛ اما مدرکی ارائه نداد. ما او را احضار کردیم، اما موردی را متوجه نشدیم. اگر غندالی مدرکی دارد ارائه دهد.

نماینده دادستان بیان کرد: در رابطه با شرکت‌های بی بضاعت یکی از افراد کشاورز است و فرد دیگری پیک موتوری است. ما این‌ها را حتی بازداشت هم نکرده‌ایم، این آقایان ۳۰ میلیارد تومان وام گرفته‌اند اما حتی یک شب هم بازداشتشان نکردیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 1080454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 9 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • * بخشی از اعلام جرم دیده بان شفافیت و عدالت علیه م IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
   0 0
   * به‌تدریج که مسائل شرکت‌های مالی اعتباری هر روز بیشتر مطرح می‌شود، نگرانی عمومی به وجود می‌آید. سهامداران اصلی فرشتگان که چند خانواده هستند و خود بهتر از هرکسی می‌دانسته‌اند چه کرده‌اند، از همان روزهای نخست سال ۹۵ صدها میلیارد تومان را از طريق خانواده‌هاي خود، خویشان، وکلایشان و برخی از مدیران و افراد خاص، به‌عناوین‌مختلف از مؤسسه خارج می‌کنند. (پیوست ۱۷) شرکت‌های ذکرشده در سند اخیر نیز متعلق به خانواده تفکر و فرشتگان است. حتی پس از بروز بحران و اعلام مسئله‌دار بودن کاسپین در آذر ۹۵ نيز این کار ادامه می‌یابد.