گرانی و کمبود بذر جو گریبان کشاورزان را گرفت

مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی از کمبود و گرانی بذر جو انتقاد کرد و گفت:وزارت جهاد حتی نمی تواند تولید محصولات استراتژیک را مدیریت کند چه برسد به اینکه طرح الگوی کشت را اجرا کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، سید جعفر حسینی از کمبود شدید بذر جو خبر داد و گفت: در کنار گرانی سرسام آور قیمت کود و سموم شیمیایی، کشاورزان با چالش کمبود و گرانی بذر جو نیز مواجه شده اند.

وی اضافه کرد: کشاورزان هر کیلوگرم جو را که در بهار ١٧٠٠ تومان فروخته بودند الان برای تأمین بذر مورد نیاز خود باید کیلویی ٤٥٠٠ تومان خریداری کنند. همچنین دامداران نیز برای تعلیف دام (چرای دام) های خود باید جو را به همین قیمت خریداری کنند.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: قیمت خرید تضمینی جو در سال زراعی گذشته متناسب با هزینه‌های واقعی تولید نبود ضمن اینکه با افز ایش نرخ گندم نیز تناسبی نداشت بنابراین کشاورزان از کشت استقبال چندانی نکردند.

وی با بیان اینکه همواره قیمت جو در قیمت تضمینی ۲۰ درصد کمتر از نرخ گندم است، گفت: سال گذشته قیمت جو ۱,۶۳۰ تومان تعیین شد و وقتی که نرخ گندم را به ۲,۵۰۰ تومان افزایش دادند قیمت جو مورد بی توجهی قرار گرفت در حالی که باید قیمت جو نیز به ۲,۰۰۰ تومان افزایش می‌یافت تا مورد استقبال کشاورزان قرار بگیرد و کشت کنند.

حسینی ادامه داد: این مسائل باعث شد تولید جو کاهش یابد و وضعیت تولید جوی بذری به صورتی بود که نیاز را تأمین نکرد به همین دلیل کشاورزان در حال حاضر به جای اینکه جوی بذری گواهی شده را به قیمت مصوب ۳,۳۰۰ تومان خریداری کنند مجبورند جوی معمولی را از بازار آزاد کیلویی ۴,۵۰۰ تومان بخرند.

به گفته وی، اولین آسیب این مساله آن است که جو معمولی مناسب کشت نیست و علاوه بر کاهش عملکرد ممکن است بیماری داشته باشد که این نیز به تولید آسیب می‌زند همچنین وقتی این جو مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرد و کشت می‌شود برای دامدارانی که از آن به عنوان خوراک دام استفاده می‌کنند، چالش ایجاد می‌شود و با کمبود مواجه می‌شوند.

این فعال بخش خصوصی درباره تخصیص یارانه به بذر مورد نیاز کشاورزان نیز گفت: دولت قبلاً به شرکت‌های تولیدکننده بذر یارانه می‌داد اما امسال با این قیمت گذاری که انجام شده عملاً یارانه بذر را هم از جیب کشاورز می‌دهند ضمن اینکه امسال قیمت خرید تضمینی جو ۲,۳۷۰ تومان اعلام شده است.

حسینی اضافه کرد: هر چند که قیمت تضمینی ۴۰۰۰ تومانی گندم مورد نظر کشاورزان نیست ولی با توجه به تفاوت ۲۰ درصدی قیمت تضمینی گندم و جو بایستی قیمت جو ۳,۲۰۰ تومان تعیین می‌کردند این مسائل سبب می‌شود ما سال آینده مجدداً با این چالش‌ها مواجه شویم.

وی گفت: البته این احتمال نیز وجود دارد که با توجه به افزایش چشمگیر قیمت جو در بازار آزاد، کشاورزان به کشت این محصول روی آورند که البته این نیز مشکلات خاص خود را خواهد داشت و با افزایش کشت جو که جایگزین گندم می‌شود شاهد کاهش کشت گندم خواهیم بود.

حسینی تصریح کرد: نکته مهم این است که معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با وجود آنکه بر اجرای طرح الگوی کشت اصرار می‌کند حتی نمی‌تواند تولید محصولات استراتژیکی مانند گندم و جو را مدیریت کند. متأسفانه اقدام قابل توجهی از سوی این معاونت برای تأمین بذر مورد نیاز کشاورزان انجام نگرفته است.

منبع: مهر

انتهای پیام/

کد خبر: 1081115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =