فعالیت تشکل‌های دانشجویی در فضای مجازی گسترش می‌یابد/ حمایت از دانشجویان نیازمند با فعالیت خیرین دانشگاه

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گفت: فعالیت تشکل‌های دانشجویی با استفاده حداکثری از ظرفیت فضای مجازی گسترش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، تعطیلی دانشگاه‌ها بر اثر شیوع کرونا سبب شده تا فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی نیز دستخوش تغییرات جدی شود. نبود دانشجویان در فضای دانشگاه و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، باعث شده فضای کار فرهنگی با گذشته تفاوت‌های زیادی داشته باشد و کادرسازی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در بستر فضای مجازی، بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در چندماه گذشته سعی کرده‌اند تا با به کارگیری راهکارهای مختلف، قطار فرهنگی این دانشگاه را همانند گذشته به حرکت در آورند. باتوجه به شرایط فعلی کشور و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر انجام کار فرهنگی، دانشگاه آزاد اسلامی نیز به عنوان دانشگاهی اجتماعی سعی کرده‌ است با وجود شرایط کرونایی، گام‌های اساسی را در این مسیر بردارد.

در همین راستا، باقر گرگین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، فعالیت‌های این واحدهای دانشگاهی در حوزه‌های مختلف فرهنگی را تشریح کرد. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:

*برنامه‌های معاونت فرهنگی بوشهر برای استقبال از دانشجویان ورودی جدید چیست؟ آیا خدمات مشاوره‌ای هم به آن‌ها ارائه می‌دهید؟

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در این راستا، تمهیدات مناسبی را اندیشیده است. در وهله اول، از فعالان فرهنگی خواسته شد تا هر کدام در فضای مجازی بستری ایجاد کنند و در شبکه‌های اجتماعی، مباحث و محتواهای متناسب با اهداف کانون‌های فرهنگی، تشکل ها، نشریات دانشجویی و... را اجرایی و به پیش ببرند. همچنین موفق شدیم در جشنواره حماسه تا حماسه ظهور و بروز مناسبی داشته باشیم.

این موضوع فضایی را فراهم ساخت تا با حذف هزینه‌های جانبی، از اندیشه و تفکرات صاحب نظران مختلف از تمام نقاط کشور در مباحث جلسات بهره گرفته شود.

همچنین در جلسه ای از استادان فعال درعرصه فرهنگی خواسته شد تا ضمن فعالیت بیشتر متناسب با ظرفیت‌های فردی، کانال‌هایی را در فضای مجازی به تعداد کلاس‌ها و دانشجویان خود ایجاد و مباحث فرهنگی را در آنجا دنبال کنند. همچنین با در نظر گرفتن امتیازات آموزشی برای دانشجویان، آنان را برای فعالیت بیشتر در زمینه‌های مختلف فرهنگی ترغیب کنند.

*درباره مهم ترین برنامه‌های فرهنگی آتی دانشگاه توضیح دهید.

برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی یکی از برنامه‌های مهم واحد بوشهر در ماه‌های آتی خواهد بود. با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص، باید گفت که برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها و برای دانشجویان ضروری و غیرقابل انکار است و این موضوع باید به جد دنبال شود. چرا که سبب افزایش قدرت تفکر، استدلال و تشخیص دانشجویان می‌شود و به تبع آن، بصیرت و عمق فهم و نگاه تحلیلی آنان نیز افزایش خواهد یافت. همچنین می توانند در تنگناهای سیاسی و اجتماعی با این قدرت تشخیص، راهبری خوبی نسبت به دانشجویان و غیر دانشجویان از خود نشان دهند. دوم این که برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، باعث افزایش قدرت تحمل، ادب گفتگو و ادب اختلاف خواهد شد.

در این زمینه از استادان گروه معارف طی جلسه ای خواسته شد این کرسی ها را در ساعات کلاسی برگزار کنند که خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی دانشجویان و استادان مواجه شد و در گام دوم نیز به دنبال همکاری استادان گروه‌های تخصصی برای برگزاری مباحث گفتگو در حیطه مسائل اجتماعی و جامعه شناسی هستیم.

*چه استفاده هایی از فضای مجازی برای پیشبرد فعالیت فرهنگی انجام دادید و فضای مجازی برای انجام فعالیت فرهنگی، چه مزایا و چالش هایی به همراه داره؟

طی جلساتی که با مسئولان تشکل‌های مختلف داشتیم، بنا شد تا فعالیت تشکل‌های دانشجویی با استفاده حداکثری از ظرفیت فضای مجازی گسترش یابد. همچنین به دنبال ورود تشکل‌های دانشجویی در مسئله کرسی‌های آزاد اندیشی هستیم تا هر تشکل حداقل ماهیانه متناسب با اهداف تشکلی، متولی برگزاری یک کرسی باشند.

در خصوص افزایش بودجه فرهنگی نیز باید گفت هر فعالیت فرهنگی مستلزم صرف هزینه است و گسترش این فعالیت ها نیازمند بودجه بیشتر است و قطعا با افزایش بودجه موجب افزایش روحیه و انگیزه فعالان در این حوزه خواهد شد.

*برنامه شما برای توسعه و هدایت فعالان دانشجویی چیست؟ مهم ترین دغدغه تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد چی هست؟؟

گروهی در فضای مجازی تشکیل شده است و تمامی دانشجویان ورودی جدید در آن عضو هستند و سوالات دانشجویان در ارتباط با دانشگاه و مباحث مختلف فرهنگی مطرح و کارشناسان دانشگاه در سریع ترین زمان ممکن به آن پاسخ خواهند داد. ضمن اینکه فرم های مختلفی از علایق و توانمندی‌های دانشجویان بر روی سایت قرار گرفته که هنگام ثبت نام دانشجویان آنان را تکمیل و در زمان مقتضی برای برنامه‌های مختلف به این بانک اطلاعاتی رجوع خواهد شد.

از طرف دیگر، مرکز مشاوره امین دانشگاه نیز در حال فعالیت است و راه‌های ارتباطی با آن اطلاع رسانی شده است و این مرکز در حال ارائه مشاوره‌های مختلف تحصیلی و روانشناختی است.

همچنین به دنبال برگزاری نشست توجیهی مجازی برای دانشجویان جدید الورود هستیم تا در این جلسه، فعالیت‌های حوزه دانشجویی و فرهنگی و نحوه سلوک و اخلاق دانشجویی تشریح شود. همچنین از کانون‌های دانشجویی دعوت شده تا در این نشست زمینه فعالیت و برنامه‌های خود را ارائه و نسبت به عضو گیری اقدام کنند.

*فعالیت خوبگاه‌های دانشجویی درحال حاضر به چه شکل است؟

خوابگاه‌های دانشجویی برای سال تحصیلی جدید گندزدایی و تجهیزات و ملزومات مورد نیاز برای آن فراهم شده است. اما با توجه به آموزش مجازی و عدم حضور دانشجویان، دانشجویی در آن اسکان نیافته است.هرچند باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به زیرساخت و فضای خوابگاهی واحد بوشهر، امکان اسکان هر دانشجو در یک اتاق نیز مهیا است.

در خصوص خوابگاه متاهلی نیز شرایط اسکان دانشجویان متأهل در خوابگاه مجتمع آموزشی عالیشهر مهیا شده است؛اما هیچ درخواستی مبنی بر حضور دانشجویان مزدوج به حوزه معاونت فرهنگی ارسال نشده و بالطبع مورد استقبال قرار نگرفته است.

*دانشگاه ها برای تسهیل ازدواج در سنین پایین چکار میتونن کنند و در توسعه امر ازدواج چقدر موثرند؟ آیین نامه تخفیف شهریه به مناسبت ازدواج دانشجویی در استان شما چقدر استقبال شد و در کل چالش‌های پی روی دانشجویان در مسأله ازدواج چیست؟

در تسهیل ازدواج دانشجویی و دانشگاهیان و جوانان دو مسئله اساسی وجود دارد؛ یکی مباحث اخلاقی و جنسی و دیگر مسائل مالی و اقتصادی. در مقوله اول باید گفت تا زمانی که دانشجویی از لحاظ جنسی در خود نیاز به ازدواج را نبیند و این نیاز در چارچوبی غیر از ازدواج رفع شود، افراد مسئولیت زندگی مشترک را نخواهند پذیرفت.  براین اساس باید با فعالیت‌های فرهنگی و موازین و قوانین حجاب و عفاف، محرک‌های جنسی در سطح جامعه را مدیریت کرد. همچنین ضرورت ازدواج و کارکردهای ازدواج به لحاظ معرفت شناختی بین دانشجویان با بهره گیری از ظرفیت دروس معارفی به ویژه درس دانش خانواده تبیین کرد.

همچنین باید از از طریق آگاه سازی و فرهنگ سازی، با سخت گیری‌های مالی و اقتصادی خانواده و زوجین در مقوله آغاز زندگی مشترک برخورد و مقوله ازدواج آسان را ترویج کرد.

در خصوص تخفیف شهریه دانشجویی ازدواج دانشجویی، با دور اندیشی سازمان و ابلاغ آیین نامه، اطلاع رسانی این ایین نامه در واحد بوشهر انجام شد که خوشبختانه با استقبال مواجه و موارد متعددی مراجعه و این تخفیف به تمامی دانشجویان ارائه شد.

*دانشجویان واحدهای استان تا چه میزان شامل تخفیف شهره می‌شوند و چه طرح‌های حمایتی و تشویقی برای رفاه اقتصادی و آموزشی دانشجویان دارید؟

 در خصوص تخفیف شهریه در واحد بوشهر باید گفت که در هر نیمسال تحصیلی، تمام بودجه ای که برای تخفیف شهریه دانشجویی مد نظر گرفته شده، صرف حمایت از دانشجویان شده است.

همچنین با طرح های تشویقی و حمایتی، دانشجویان فعال در حوزه کانون ها، برنامه های مناسبتی، فرهنگی، نشریات و تشکلات دانشجویی را با برنامه‌های تشویقی نظیر تخفیف شهریه مورد حمایت قرار دادیم. ضمن اینکه بر اساس آیین نامه ها، نفرات برگزیده جشنواره‌های مختلف را با ارائه جوایز حمایت کردیم.

در گام دیگر با برنامه ریزی و برگزاری دوره‌های مهارت افزایی، در راستای کارآفرینی و اشتغال زایی ضمن یادگیری مهارت توسط دانشجویان زمینه فعالیت و کسب درآمد برای آنان فراهم شد.

همچنین با فعالیت گروه خیرین دانشگاه که هدف و اولویت اصلی و محوریت آن حمایت از دانشجویان نیازمند است، این بخش از دانشجویان را مورد حمایت قرار دادیم.

از طرفی با برگزاری  کارگاه‌‎های مختلف، دوره های مختلف آموزشی، سبک زندگی و مهارت زندگی، دوره‌های آمادگی ازدواج در واحد بوشهر اجرایی شد.

دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری که در دوره قبلی معاونت فرهنگی ابلاغ شد، چقدر کارساز بود و نقاط قوت و ضعف آن چیست؟ به طور کلی مهم ترین چالش‌ حجاب در محیط دانشگاه چیست و چه راهکاری را برای حل این موضوع ارائه می‌دهید؟

آیین نامه ای که در خصوص حجاب و عفاف ابلاغ شد، باعث شکل گیری ساختارهای جدید و مقدمات و بسترهای لازم برای این موضوع شد. اما کافی نیست چرا که یکی از جدی ترین ظرفیت‌های دانشگاه در این راه، ظرفیت دانشکده ها از رئیس دانشکده تا گروه های تخصصی و استادان هستند که متاسفانه در این آیین نامه به خوبی به آن پرداخته نشده است. با توجه به رابطه استاد و شاگردی و نفوذ استادان و نیز محبتی که میان دانشجو و استاد است، می توان نقش اثرگذارتری به دانشکده ها محول و در نتیجه تأثیرات بهتری را دریافت کرد.

چالش اساسی در مقوله حجاب و عفاف، تزریق و ایجاد پس زمینه محبت در بحث امر به معروف و نهی از منکر است. در آیین نامه قبلی ، گام‌های قانونی و بسترهای آیین نامه و الزام آور و حراستی خوب دیده شده و باید حفظ شود؛ اما مباحث معرفتی نیازمند پس زمینه و پیوند حبی و رابطه قلبی میان منتقل کننده و دریافت کننده مفاهیم است.

 قرآن کریم نیز وقتی به امر به معروف و نهی از منکر می پردازد، قبل از ان بحث اولیاء بودن و رابطه دوستی و محبتی را میان آمر به معروف و فرد دریافت کننده مطرح می کند. لذا باید بر رفع این خلا تمرکز کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1081423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =