بصیرت دانشجویان موجب رشد سیاسی و اجتماعی جامعه می‌شود/ دانشگاه‌ها نسبت به «بیانیه گام دوم انقلاب» نگاه تشریفاتی نداشته باشند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان گفت: اگردانشجو بصیرت و آگاهی سیاسی داشته باشد، علاوه بر این که تسلیم تفکرات و تبلیغات بیگانه نخواهد شد، با دادن آگاهی به جامعه می تواند موجبات تعالی و رشد سیاسی و اجتماعی جامعه را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشجویان را می‌توانیم یکی از سرمایه‌های اجتماعی جامعه و موتور محرکی برای به حرکت درآوردن اقشار مختلف مردم برای حرکت به سمت آرمان‌های اصلی جامعه بدانیم. نقش جنبش‌های دانشجویی در برهه‌های مختلف تاریخی کشورما از جمله پیروزی انقلاب اسلامی، غیرقابل انکار است؛ چرا که این قشر توانست با تکیه بر اندیشه روشنفکران آن دوره و با به کارگیری نیروی جوانی و روحیه مطالبه‌گری، محورهای اصلی انقلاب را برای عموم مردم تبیین و آن‌ها را در مسیر این محورها حرکت دهد.

در منظومه فکری امامین انقلاب اسلامی، دانشجویان باید همواره روحیه مطالبه‌گری و حساسیت نسبت به وقایع مختلف را، به عنوان هویت اصلی خودشان قلمداد کنند و هیچ‌گاه از آرمان‌ خواهی و تلاش برای حرکت به سمت جامعه آرمانی دست برندارند. اما طی چندسال گذشته باوجود شکل گیری انواع و اقسام تشکل‌ها و جنبش‌های دانشجویی، آنطور که باید و شاید شاهد تاثیرگذاری دانشجویان در بدنه جامعه نیستیم. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد که بررسی آن، نیازمند بحث‌های تخصصی با اندیشمندان و فعالان حوزه صنفی و دانشجویی است.

از همین روی برای بازشناسی هویت اصلی دانشجویان و نقش اصلی آن‌ها در شرایط امروز جامعه، با «حسین محمدی» معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان به گفت‌وگو نشستیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:

*چه عواملی بر هویت دانشجو اثرگذار است و نقش خانواده و دانشگاه درشکل گیری  شخصیت دانشجو چیست؟

از عوامل موثر بر هویت دانشجویان می توان به محیط فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اشاره کرد. همانگونه که فرد از این محیط می تواند تاثیر پذیر باشد، می‌تواند بر محیط تاثیر گذاشته و محیط دیگری برای همسالان خود بسازد.شخصیت و رفتار همسالان از راه‌های منحصر به فرد و عمده در شکل گیری هویت و رفتار اجتماعی دانشجویان هستند. چون با تقلید از یکدیگر  و یا ارزشیابی فعالیت های یکدیگر و  بازخوردی که به یکدیگر می‌دهند، بر همدیگر تاثیر می گذارند. از دیگر عوامل موثر در هویت دانشجویی، می توان به هویت فرهنگی و دینی اشاره کرد. به برکت استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی، جوانان دانشجوی ایران اسلامی امروزه با مشارکت در مراسم و مناسک دینی و انقلابی ،قدرت این هویت را نشان می دهند. از عوامل موثر تاثیر گذار بر هویت دانشجویان می توان به  عضویت در کانون های فرهنگی و  دانشجویی تشکل‌های اسلامی انجمن های علمی و ادبی و نیز نشریات فعال دانشجویی و از همه مهمتر نقش برجسته استادان معتمد فرهنگی اشاره کرد.

اما در خصوص نقش خانواده در هویت یابی دانشجویان، می توان گفت خانواده بنیان زندگی اجتماعی و اولین کانون تربیت انسان است. نهاد خانواده اساسی ترین و اولین محیط  اجتماعی شدن است و جوان در خانواده نشر و نما می‌یابد و سپس در کنار یکدیگر، نهادهای اجتماعی شدن ارتباط خویش را با آن حفظ می کند. در جامعه امروزی، اجتماعی شدن پیش از همه در یک زمینه کوچک خانوادگی رخ می دهد و خانواده محل رشد اخلاق و توسعه محبت و وفاداری است.  خانواده کانون عبادت، محل کار، دیوان قضا و مرکز تعلیم و تربیت برای زندگی متعالی است. زندگی پر حلاوت و برخوردار از تفاهم و تعاون متعالی که تنها قانون حاکم بر آن قانون اخلاقی و روانی و محبت و فداکاری است و تجارب والدین بر توفیق دانشجویان موثر است و نوع ارتباط جوانان با والدین در چگونگی شکل گیری هویت آنان نقش بسزایی دارد. ارتباط خانه و دانشگاه یکی از بهترین تعاملات دوسویه است که می تواند نقش بسزایی در موفقیت دانشجویان داشته باشد

*رسالت اصلی دانشجو در شرایط امروز جامعه چیست و چرا دانشجویان دغدغه مندی کمتری نسبت به شرایط حساس جامعه دارند؟

امروز یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رسالت‌های دانشجویان در کنار علم‌آموزی، مطالبه‌گری و نقش آفرینی در عرصه‌های مختلف اجتماعی سیاسی و اقتصادی است. دانشجوی ما اگر نتواند شرایط جامعه کنونی را درک کند و آن را به خوبی بشناسد، نمی‌تواند به موقع تصمیم بگیرد و بسیاری از مسائل جامعه آنچنان که شایسته است حل و فصل نخواهد شد. یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری برای دانشجویان و جوانان، آماده سازی زمینه برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب اللهی است که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی این مهم را برای آینده کشور به خوبی ترسیم کرده است. دغدغه کمتر دانشجویان در شرایط حساس کنونی جامعه، به دلیل عدم توجه جوانان به نقش ویژه آنان در جامعه است؛ این یکی از اهداف دشمنان جمهوری اسلامی است که به دنبال فلج کردن نقش جوانان در ایران اسلامی هستند.

 دانشگاه‌های ما نباید به بیانیه گام دوم انقلاب نگاه تشریفاتی داشته باشند بلکه باید تمامی زمینه ها را برای گفتمان سازی و تبیین این بیانیه در دانشگاه انجام دهند. به فرموده رهبر معظم انقلاب این بیانیه یک ترسیم کلی از گذشته و حال و آینده انقلاب است. چهار نقطه اصلی که در این بیانیه مورد تاکید ایشان قرار دارد، عبارتند از عظمت حادثه انقلاب و ماندگاری آن ، عظمت راه طی شده و کارکرد انقلاب تا امروز، چشم انداز پیش روی انقلاب ،عظمت نقش نیروی جوان متعهد است که تبیین آن برای دانشجویان و جوانان امروز از اهمیت زیادی برخوردار است. در همین نقطه است که می بینیم جمله گران بهای شهید بهشتی امروز آشکارا معنای واقعی خود را پیدا کرده است. این که «دانشجو موذن جامعه است اگر موذن خواب بماند نماز امت قضا میشود».

*امروز چگونه دانشجویان چگونه میتوانند پرچمدار تحول باشند؟

امروز دانشجویان با علم آموزی، هوشیاری، داشتن بصیرت و آگاهی سیاسی و اجتماعی، می‌توانند پرچمدار تحول در کشور باشند؛ چرا که امروزه در دنیا علم حرف اول را می زند و هر کشوری که قدرت علمی داشته باشد، قدرت و ثروت نیز خواهد داشت. رسالت دوم دانشجویان رسالت سیاسی آنان است؛ انتظار مقام معظم رهبری از دانشجویان این است که حتماً باید اطلاعات سیاسی داشته باشند. ایشان می فرمایند من از دانشجویان نمی‌خواهم سیاست زده و سیاست باز باشند بلکه باید اطلاعات و آگاهی سیاسی داشته باشند تا بتوانند مسائل را به خوبی تحلیل کنند. زیرا اگر دانشجوی ما آگاهی سیاسی نداشته باشد، شبهات و اشتباهات به اوهجوم می آورند. امروز جنگ در عرصه فرهنگ است که کم‌هزینه‌ترین، پرسودترین ،پرثمرترین و کارآمد ترین جنگ ها محسوب می‌شود؛ جنگ فرهنگی به هیچکس رحم نمی کند اما اگردانشجو بصیرت و آگاهی سیاسی داشته باشد، علاوه بر این که تسلیم تفکرات و تبلیغات بیگانه نخواهد شد، بلکه با دادن آگاهی به جامعه می تواند موجبات تعالی و رشد آگاهی سیاسی و اجتماعی جامعه نیز باشد.

*مهم ترین جبهه ای که دانشجویان در شرایط فعلی به آن توجه کنند چیست؟

باتوجه به رهنمودها و فرمایشات مقام معظم رهبری، مهم‌ترین جبهه ای که دانشجویان باید در شرایط کنونی در آن فعال باشند برافراشته نگه داشتن پرچم حقیقی آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری، گفتمان سازی، تلاش برای گسترش جبهه انقلاب از طریق یادگیری و توجه به پیشرفت و تعالی کشور در همه زمینه ها مهمترین جبهه ای است که باید دانشجویان در آن به صورت پویا و فعال نقش برجسته خود را ایفا کند.

*بی رمقی، سکون و محافظه کاری قشر دانشجو چه تبعاتی بر جامعه دارد؟

امام خمینی(ره) می‌فرمایند:«دانشگاه  مبداء همه تحولات است و مقدرات یک کشور در دانشگاه است».جوان در لغط به معنای جرات، جسارت و سرشار از شور، نشاط و انرژی است؛ لذا دانشجویان و جوانان با تکیه به خصایص ذاتی خود، باید راه کمال و سعادت را بپیمایند. بدترین اشکال وارد بر محیط دانشجویی این است که دانشجو دچار محافظه کاری شود و حرفش را با ملاحظه و مصلحت خیالی بیان کند؛ در حالی که رهبری می فرمایند دانشجو باید حرفش را صریح بزند. البته در کنار این صراحت در بیان صداقت در نیت هم باید وجود داشته باشد.

حاکم شدن بی رمقی سکون و محافظه کاری در قشر دانشجو، باعث از بین رفتن روحیه امید در این قشر فعال شده و باعث سستی در ارکان اساسی تحول جامعه به خصوص در قشر جوان می‌شود.

*حضور در تشکل‌های دانشجویی و انجمنها تا چه میزان در دغدغه مندی دانشجویان اثر گذار است؟

حضور دانشجویان درتشکل های دانشجویی و انجمن های اسلامی، می تواند منجر به عبور از روزمرگی و بی تفاوتی دانشجویان و ظهور مسئله مداری و دغدغه مندی دانشجویان شود. درواقع دانشگاه علاوه بر اینکه عرصه‌ای برای علم‌آموزی ست، زمینی برای تمرین مشارکت اجتماعی نهادهای دانشجویی ازقبیل کانون‌های دانشجویی تشکل‌های دانشجویی و انجمن‌ها و مکانی مناسب برای بروز اندیشه‌های سترک دانشجویی و مشارکت آنان در فعالیت‌های گروهی در عرصه فرهنگی، اجتماعی، علمی و هنری و ... است. دانشجویان نقشی بارز در اعتلاء توسعه فرهنگی دانشگاه و جامعه ایفا می‌کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1081748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =