دانشگاه‌ها برای اعتلای هویت دانشجویی برنامه‌ریزی کنند

توسعه هویت حرفه‌ای با موفقیت دانشجویان در جامعه مرتبط است بطوری‌که باعث ایجاد پایگاه اجتماعی، جایگاه اقتصادی و حضور فعال در عرصه‌های سیاسی و تأثیر آنان در مسائل کلان کشور خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، هویت بخشی به دانشجویان در دانشگاه یک بخش حرفه‌ای است و هویت حرفه‌ای نیز هویتی اجتماعی به شمار می‌رود که از راه یادگیری، آموزش علمی و عملی و کسب تجارب ایجاد می‌شود.

باید اذعان کرد که هویت حرفه‌ای دانشجویان دارای دو بعد هویت علمی و هویت شخصی است. هویت علمی دانشجویان از طریق تمایلات، نگرش‌ها و کوشش‌های علمی آنان شکل خواهد گرفت.

هویت شخصی نیز ادراک و تصوراتی است که دانشجو از خود بعنوان یک کنشگر علمی در محیط دانشگاه بدست می‌آورد. بطوریکه می‌توان گفت با دادن نقش به دانشجو، وی تبدیل به پرسشگری می‌شود که بدنبال کشف مسائل و موانع در زمینه های متفاوت خواهد بود که نهایتا حل این مسائل و رفع موانع باعث رشد جامعه در ابعاد مختلف خواهد شد.

در ضمن توسعه هویت حرفه‌ای با موفقیت دانشجویان در جامعه مرتبط است بطوریکه باعث ایجاد پایگاه اجتماعی، جایگاه اقتصادی و حضور فعال در عرصه‌های سیاسی و تأثیر آنان در مسائل کلان کشور خواهد شد. لذا مدیران آموزش عالی کشور بایستی بستر و برنامه ریزی لازم را در راستای اعتلای هویت دانشجویان فراهم کند.

*معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد

انتهای پیام/

کد خبر: 1082366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =