«فلسفه تربیتی امام موسی صدر» در کتابفروشی‌ها

کتاب «فلسفه تربیتی امام موسی صدر» که از دل شاخصه‌های رفتاری و روش‌های تربیتی امام موسی صدر استخراج شده، منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، کتاب «فلسفه تربیتی امام موسی صدر» به قلم معصومه عبدلی از سوی انتشارات علمی و فرهنگی  منتشر شد.

امام موسی صدر همواره شخصیت محبوبی بوده و از پس سال‌ها بی‌خبری از او، هر وقت خبری یا اثری با نامش گره خورده، توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. امام موسی صدر اساسا خود فلسفهتربیتی تدوین نکرده است و در حوزه علوم تربیتی تخصصی نداشت اما منظومه فکری او ظرفیت استخراج نوعی فلسفه تربیتی را داشته است. معصومه عبدلی تلاش دقیق و مجدانه‌ای برای استخراج این فلسفۀ تربیتی در قالب رسالۀ دکترایش داشته است.

وی در ابتدا نگاهی به مبانی نظری دیدگاه‌های امام موسی صدر داشته و کوشیده انسان‌شناسی، معرفت‌شناسی، رابطه دین و آزادی و عمل‌گرایی و از این دست مفاهیم را در اندیشه او بکاود. سپس شاخصه‌های رفتاری و روش‌های تربیتی امام موسی صدر را با دقت و ریزبینی از نظر گذرانده است؛ و پس از این دو مطالعه مقدماتی، فلسفه تربیتی امام موسی صدر را از دل آن اندیشه‌ها بیرون کشیده است.

کتاب فلسفه تربیتی امام موسی صدر در نهایت فصلی را به جمع‌بندی مباحث اختصاص داده و منابع فارسی، عربی و انگلیسی را نیز برای پژوهشگران فراهم کرده است.

خسرو باقری، استاد دانشگاه تهران و متخصص در زمینه‌ی علوم تربیتی و فلسفه آموزش و پرورش، مقدمه‌ای بر کتاب نگاشته است و از کوشش موفق معصومه عبدلی در استخراج فلسفه تربیتی از اندیشه‌های امام موسی صدر تقدیر کرده است.

در پشت جلد این کتاب آمده است:

«در منظومه فکری صدر سه عنصر دین، انسان و جامعه ارتباطی قابل تأمل دارند. انسان در نظر صدر موجب دگرگونی و تحول در جامعه و جهان می‌شود و اوست که امکان فهمی نوشونده از دین متناسب با نیازها و اقتضائات فردی و اجتماعی دارد. از سویی تنهایی و سرگشتگی انسان نتیجۀ غیاب دین است. نکتۀ حائز اهمیت در اندیشۀ وی آن است که دین قابلیت انطباق با شرایط جدید را دارد و اگر با تحول مستمر، که حاصل تعامل انسان و هستی است، متحول شود، به کار انسان می‌آید وگرنه فاقد تأثیر خواهد بود.»

کتاب «فلسفه تربیتی امام موسی صدر» نوشته‌ معصومه عبدلی را انتشارات علمی و فرهنگی با همکاری مؤسسۀ فرهنگی‌تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر کرده است. این کتاب در 365 صفحه و با قیمت 50 هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1088013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =