تأمین خوابگاه متاهلی با محدودیت منابع مالی امری دشوار است

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: تهیه و تأمین خوابگاه متاهلی در عین حال که ضرورتی انکار نشدنی است؛ اما به دلیل محدودیت منابع مالی امری دشوار است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران(ایسکانیوز)، سیما سادات لاری در نشست روسای کارگروه مشورتی امور فرهنگی و دانشجویی ستاد وزارت بهداشت، بیان کرد: خوشبختانه امروز در کشور از جهت وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹ به ثبات رسیده‌ایم و همانطور که وزیر بهداشت بیان کرده است، باید قدر این وضعیت را بدانیم و از آن محافظت و نگهداری کنیم.

وی ادامه داد: اقدامات موثری در طرح شهید سلیمانی صورت گرفت. این طرح با هدف بیماریابی و محدودسازی افراد مبتلا برای پیشگیری از کرونا اجرا می‌شود. در طرح شهید سلیمانی تمرکز بر بحث پیشگیری از کروناست و این طرح شامل سه فاز اصلی مراقبت، حمایت و نظارت است. در گام اول این طرح اقناع‌سازی افراد مبتلا برای رعایت مسائل بهداشتی صورت می‌گیرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اضافه کرد: باید از ظرفیت و توان دانشجویی در پیشبرد طرح شهید سلیمانی بهره ببریم. ما باید در معاونت فرهنگی و دانشجویی در سطح وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی به سمت دانشجومحوری حرکت کنیم تا بتوانیم به غنا و عمق بیشتر این طرح دامن بزنیم و سهم خودمان را در این زمینه پررنگ‌تر ببینیم. در شرایط فعلی ما باید هوشمندانه عمل کنیم و حضور دانشجویان در سطح دانشگاه‌ها را با مناطق زرد و قرمز از جهت شیوع کرونا تنظیم کنیم تا از اجتماعات غیرلازم پرهیز شود.

وی درباره شرایط کرونا در کشور عنوان کرد: اگر کرونای جهش‌یافته در کشور شایع نشود پیشی‌بینی ما این است که در اسفندماه با موج نرم‌تری از تلفات ناشی از کوید در کشور مواجه شویم؛ اما اگر کرونای جهش یافته در کشور شیوع پیدا کند، در ماه‌های پیش‌رو شرایط سخت می‌شود. چرا که اقلیم کشور ما وسیع است و می‌تواند این جهش در کشور صورت بگیرد. به همین دلیل باید از وضعیت فعلی استفاده کنیم و کارهای سیاستگذارانه و بنیادی را پیش ببریم.

سخنگوی وزارت بهداشت  درباره فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های مالی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در چندماه گذشته به‌طور جدی درگیر مسائل مربوط به بودجه و افزایش ۴۰ درصدی بودجه در ردیف تعمیر و تجهیز و افزایش سرانه غذایی دانشجویان بودیم. خوشبختانه در سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال برای پرداخت وام دستیاری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی پرداخت شده است و برای سال آینده درخواست ۲۰۰۰ میلیارد ریال جهت اختصاص به وام دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی داده‌ایم که مورد تصویب کمیسیون بهداشت قرار گرفت و پیگیر تحقق آن در بودجه سال آینده هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: حدود ۲۲ هزار دانشجوی دستیاری و تحصیلات تکمیلی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تابعه وزارت بهداشت در کشور داریم که تأمین امور رفاهی معیشت آنها از جمله اولویت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت است. برقراری بیمه تأمین اجتماعی دستیاران و دانشجویان phd که عموماً با مشکلات معیشتی بیشتری مواجه هستند، از جمله برنامه‌های در دست اقدام است.

لاری با اشاره به اهمیت تأمین خوابگاه‌های متأهلی، گفت: تهیه و تأمین خوابگاه متاهلی در عین حال که ضرورتی انکار نشدنی است، اما به دلیل محدودیت منابع مالی امری دشوار است. توزیع این‌گونه خوابگاه‌ها در در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور متوازن نیست به نحوی که حدود ۵۰ درصد خوابگاه‌های متأهلی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی شیراز متمرکز شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت رتبه‌بندی در زمینه ارزیابی دقیق دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیان کرد: خوشبختانه با تلاش‌ها و همکاری دکتر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، تلاش‌های خوب و همکاری مشترکی در مسیر رتبه‌بندی در سه حوزه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و دانشجویی صورت گرفته است. ما باید تمام فعالیت‌های خود را براساس شاخص‌ها و رتبه‌بندی پیش ببریم و اختلاف درخواست‌ها و برنامه عملیاتی را به حداقل برسانیم. خوشبختانه پایگاه خبری مفدا و شورای انضباطی توانسته است در این مسیر پیشقدم باشند و این اتفاق باید به تمام سطوح معاونت تسری پیدا کند.

لاری در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت الکترونیکی شدن فرآیندها و فعالیت‌های اجرایی در تمام سطوح معاونت فرهنگی و دانشجویی تأکید کرد، گفت: یکی دیگر از برنامه‌های مورد توجه در معاونت فرهنگی و دانشجویی، استفاده از سامانه‌های مختلف جهت الکترونیکی کردن برنامه‌های و فعالیت‌ها است که باعث انسجام فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی می‌شود. در ماه‌های اخیر سامانه “کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی“ فعالیت خود را آغاز کرد و تلاش داریم فعالیت‌های مدنظر خود در این حوزه را به سرانجام برسانیم.

گفتنی است، بر اساس دستورالعمل و آیین‌نامه‌های مربوطه، سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به عنوان «رئیس کارگروه مشورتی ستاد» و دیگر مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی نظیر مدیرکل فرهنگی، مدیر کل دانشجویی، رئیس مرکز قرآن و عترت، رئیس شورای مرکزی انضباطی دانشجویان و مدیر روابط عمومی و مدیر برنامه‌ریزی و نظارت معاونت فرهنگی و دانشجویی به اعضای کارگروه مشورتی ستاد را تشکیل می‌دهند. البته رئیس صندوق رفاه دانشجویان نیز به علت ماهیت وظایف صندوق رفاه که ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان است نیز به عضویت کارگروه ستادی شورای امور فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در آمده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1088018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =