امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان زندان‌ها و ستادمبارزه بامواد مخدر

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: همه دستگاه‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مسئولیت شرعی، قانونی و اجتماعی دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ تفاهم نامه همکاری سازمان زندان‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر با هدف نگهداری، درمان و آموزش معتادان امضا شد.

رئیس سازمان زندان‌ها در این مراسم گفت: همه دستگاه‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مسئولیت شرعی، قانونی و اجتماعی دارند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: علیرغم اینکه سازمان زندان‌ها تکلیف قانونی برای نگهداری معتادان متجاهر ندارد، اما در اطاعت از امر، ولی و ایفای مسئولیت اجتماعی با ستاد مبارزه با مواد مخدر همکاری می‌کند.

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه معتادان متجاهر یک ویترین نازیبا برای قضاوت نادرست مردم نسبت به عملکرد نظام هستند و موجب آسیب به سرمایه اجتماعی نظام می‌شوند، گفت: از همه آحاد مردم به ویژه متدینین دعوت می‌کنم که با احساس مسئولیت شرعی و اجتماعی بیشتر در مقوله درمان معتادان وارد شوند.

حاج محمدی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد زندانیان مستقیم یا غیر مستقیم بخاطر مواد مخدر در زندان هستند گفت: زندان‌ها محیط مناسبی برای ایفای مأموریت و اجرای عملیات ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌باشند و کسانی که بخاطر دست اندازی به اموال مردم و خدشه به آسایش مردم در زندان هستند اگر درمان نشوند و با پایان مدت حبس به جامعه برگردند مجدداً در چرخه بزهکاری خواهند افتاد.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: درمان معتاد و سارقی که بخاطر اعتیاد، به اموال مردم دست درازی کرده است، فقط حبس نیست بلکه درمان و توانمند سازی و باز اجتماعی کردن آن‌ها در طول ایام حبس باید مدنظر باشد و از آنجا که معتاد مستعد بزهکاری هست با انعقاد این تفاهم نامه با ستاد مبارزه با مواد مخدر نه تنها به دنبال نگهداری معتادان متجاهر در اردوگاه‌های سازمان زندان‌ها هستیم بلکه درمان و مهارت آموزی آنان نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

حاج محمدی اظهار داشت: نگاه نظام در برخورد با عاملان و سوداگران مرگ نگاهی قاطع و سختگیرانه است، ولی در مواجه با معتادان که انسان‌هایی بیمار و آسیب دیده هستند نگاهی انسانی و توأم با رأفت و مهربانی است.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان گفت: سازمان زندان‌ها برای اجرای کامل مأموریت‌های خود که اصلاح و تربیت مجرمان است نیاز به همکاری و هم افزایی تمامی ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و همچنین مشارکت گروه‌های مردمی دارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور نیز اظهار داشت: سازمان زندان‌ها علیرغم اینکه تکلیف قانونی ندارد، اما همکاری خوبی در زمینه نگهداری معتادان با ما داشته است و این همکاری صرفاً در حوزه نگهداری نیست بلکه در حوزه درمان و آموزش معتادان نیز اقدامات مطلوبی انجام داده است.

وی با بیان اینکه نگهداری معتادان در اردوگاه‌ها به معنای زندانی کردن آنان نیست گفت: همکاری با سازمان زندان‌ها برای استفاده از ظرفیت اسکان است.

مؤمنی افزود: سال گذشته این تفاهم نامه به صورت آزمایشی در استان تهران آغاز شد که آثار خوبی از جمله پاکسازی محلات پرخطر از یک سو و اشتغال به کار معتادان جمع‌آوری شده در اردوگاه فشافویه را در پی داشت.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اظهار داشت: طی دو سال گذشته ۳ تفاهم نامه با سپاه و بسیج، نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ها منعقد گردیده است که موجب یک عزم ملی و ساماندهی خوب در حوزه مبارزه با مواد مخدر شده است.

با انعقاد این تفاهم نامه در استان‌های کرمان، خوزستان و خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان فضاهای مناسب برای نگهداری معتادان متجاهر توسط سازمان زندان‌ها در اختیار این ستاد قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است این تفاهم نامه سال گذشته به صورت آزمایشی در استان تهران اجرایی گردیده بود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1089365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =