مراکز تحقیقاتی دریانوردی و مطالعات فرهنگی خلیج فارس ایجاد می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از ایجاد 2 مرکز تحقیقاتی دریا و دریانوردی و مطالعات فرهنگ و تمدن خلیج فارس در انشگاه آزاد اسلامی این استان خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، اسماعیل عبدالهی دبیر هیأت امناء و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر در بیست و هفتمین جلسه کمیسیون دائمی دانشگاه آزاد اسلامی این استان با بیان اینکه ایجاد، گسترش و تعالی مراکز تحقیقاتی و امور دانش بنیان یک وظیفه و مأموریتی مهم در دانشگاه است، گفت: خوشبختانه ظرفیت مراکز تحقیقاتی در استان بوشهر به خوبی شناسایی شده و در حال گسترش و فعال سازی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر همکاری و تعامل اعضاء هیأت علمی و گروه های آموزشی با دانشگاه در بسترهای پژوهشی و دانش بنیان را موضوعی مهم و قابل اهمیت دانست و اذعان کرد: فعالیت اعضاء هیأت علمی نباید فقط حضور سمبلیک باشد، بلکه باید همکاری ها در قالب مأموریت ها تعریف شود و دانشگاه را از نظر فکری و عملی یاری کنند.

عبدالهی با طرح این سؤال که اعضاء هیأت علمی چگونه، کجا و چه کاری برای تعالی دانشگاه باید انجام دهند، توضیح داد: اگر فعالیت ها و مأموریت ها در چارچوبی ساختارمند، هدفمند و با وحدت رویه صورت نگیرد، در بلند مدت چالش های جدی به وجود خواهد آمد.

وی با تأکید بر هدایت اعضاء هیأت علمی و دانشجویان در زیرساخت های دانش بنیان، اظهار کرد: در این چارچوب ها تکلیف و جایگاه اعضاء هیأت علمی نسبت به یکدیگر و با دانشگاه بدون معارضه و تضاد، کاملا مشخص است و انجام امور براساس خرد جمعی و در بستر قوانین و مقررات صورت می گیرد.

این مسئول با بیان اینکه تصمیمات و برنامه های اجرایی در دانشگاه از ابعاد فردی و شخصی کاملا مجزاست، تأکید کرد: باید از تمام ظرفیت های حقیقی و حقوقی که عزت آفرین هستند، بهره گرفت و امور را پیش برد.

وی با بیان اینکه بحمداله تاکنون 5 مرکز تحقیقاتی نخل، انرژی های نو، علوم رفتاری، علوم ورزشی و آبزیان گرمسیری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مجوز هیأت امناء را گرفته اند، عنوان کرد: بی شک یک اتفاق مهم در برنامه های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، فعالیت کنسرسیوم تخصصی انرژی‌های نو و تجدیدپذیر دانشگاه آزاد اسلامی در استان است که ظرفیت معتبر برای استان بوشهر و عاملی مهم در تبدیل و بالفعل نمودن ظرفیت‌های بالقوه استان و دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر باشد.

عبدالهی با اشاره به سفر مدیرکل مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی دانشگاه و رؤسای برخی مراکز تحقیقاتی واحدهای دانشگاهی کشور به بوشهر، تصریح کرد: امید است با اتکا به ظرفیت های متعدد زیرساختی و انسانی استان بتوان مجوز تأسیس و فعالیت دو مرکز تحقیقاتی دریا و دریانوردی و مطالعات فرهنگ و تمدن خلیج فارس را اخذ کرد.

وی در خصوص دلایل ایجاد دو مرکز تحقیقاتی یاد شده تشریح کرد: استان بوشهر همچون فرهنگ غنی و تاریخ درخشان کشور در حوزه تاریخ و تمدن ظرفیت های قابل اعتنایی دارد که با تصویب ایجاد دبیرخانه دانشگاه های حوزه خلیج فارس بنابر پیشنهاد نماینده ولی فقیه در استان و تأیید سازمان مرکزی دانشگاه فعالیت در این بخش سمت و سویی هدفمند و جدی به خود گرفته است.

دبیر هیأت امناء دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه برای اعتلای نام خلیج همیشگی فارس و تاریخ آن باید فعالیت های علمی و آکادمیک را قوت بخشید، گفت: وقتی صحبت از خلیج فارس و مردم تاریخ ساز این خطه می شود باید در عمل نشان داد که دانشگاه آزاد اسلامی برای معرفی این بخش از فرهنگ و تاریخ کشور مأموریت و برنامه دارد.

این مسئول در خصوص مرکز تحقیقاتی دریا و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به وفور ظرفیت و بستر فعالیت در این حوزه، متذکر شد: در حوزه دریا و دریانوردی وجود اعضاء هیأت علمی متخصص و رشته های تحصیلی متناسب از یک سو و پیش بینی ظرفیت دریا در سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر که به تصویب شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور رسیده از سوی دیگر، ضرورت ایجاد این مرکز را اجتناب ناپذیر کرده است.

عبدالهی با ابراز امیدورای از اینکه این مراکز تحقیقاتی همچون دیگر اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در استان منشأ خیر و برکت و رونق در استان شود، خاطرنشان کرد: با فعالیت مرکز مطالعات فرهنگ و تمدن خلیج فارس به طور عام و مرکز دریا و دریانوری به طور ویژه و اختصاصی و مشخص شدن اهداف و مأموریت ها، دانشگاه با مردم که صاحب اصلی این فرهنگ و تمدن هستند، بیش از گذشته نزدیک و همسو خواهد شد.

وی با اشاره به انعقاد قریب به 30 تفاهم نامه همکاری با نهادهای اجرایی و صنعتی در استان یادآور شد: امید است خداوند متعال به این حرکت های الهام بخش دانشگاه برکت دهد تا با گسترش فعالیت مراکز تحقیقاتی که منبعث از ظرفیت های استان است، مأموریت های جدیدی در رفع نیازهای جامعه شناسایی و به منصه ظهور رساند.

انتهای پیام /

کد خبر: 1090105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =