تورم در کالاهای خوراکی همچنان بالا است/ لبنیات و میوه صدر نشین گرانی ها

چهارشنبه 1 مرداد 1393 - 13:38
کد مطلب: 34264

تهران-ایسکانیوز: گرانی 34 درصدی میوه های تازه و افزایش قیمت 26 درصدی بهای لبنیات در یک سال. این ها آمارهایی است که گزارش خرده فروشی بانک مرکزی نشان می دهد. این گزارش در هفته منتهی به 27 تیر به خوبی نشان می دهد که قیمت مواد خوراکی در هشت گروه گران شده است. در این گروه ها پس از میوه و لبنیات، سبزی های تازه و قند و شکر با حدود 10 درصد، گوشت قرمز و گوشت مرغ با حدود شش درصد پرچم دار گرانی در یک سالی که گذشت هستند. پس از این ها روغن نباتی و چای با حدود چهار درصد مقام بعدی گرانی را به خود اختصاص دادند.

همچنین دو گروهی که نسبت به هفته مشابه سال قبل ارزان شده اند شامل گروه حبوب با 16 درصد کاهش و تخم مرغ با کمتر از یک درصد کاهش قیمت می شود.
این آمار به خوبی نشان می دهد که دست دولت برای کنترل تورم در اقلام خوراکی چندان هم باز نبوده است. از این رو اگر آمار تورم حکایت از کنترل تورم و گرانی ها دارد، شامل کالاهای خوراکی نمی شود.

مقایسه قیمت ها با ماه پیش
اما تورم در یک ماه گذشته چگونه رقم خورد؟ در ماهی که گذشت بهای سبزی های تازه 11.5 در صد افزایش پیدا کرد. همچنین لبنیات 5.5 درصد گران شد و چای حدود 3.5 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. بر این اساس گزارش خرده فروشی بانک مرکزی نشان می دهد که به تفضیل در هر گروه کالایی چه گذشته است.

میوه ها و سبزی های تازه
در هفته مورد بررسی در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می شد. میوه فروشی های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می کردند که در گروه میوه های تازه بهای سیب، گلاب، معاد 0.8 درصد، آلو 1.3 درصد و انگور 11.1 درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.3 درصد تا 3.4 درصد افزایش یافت.

در گروه سبزی های تازه قیمت خیار 5.2 درصد، گوجه فرنگی 2.5 درصد و سبزی های برگی 0.2 درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.6 درصد تا 1.5 درصد کاهش داشت.

لبنیات و تخم مرغ
در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت ماست پاستوریزه 15.9 درصد افزایش اما بهای پنیر غیرپاستوریزه 0.3 درصد کاهش یافت. قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. در همین حال قیمت تخم مرغ 10.4 درصد کاهش داشت و شانه ای هفت تا 9 هزار تومان فروش می رفت.

برنج و حبوب
در این هفته همچنین در گروه برنج، قیمت برنج داخلی درجه یک 0.1 درصد کاهش یافت و بهای برنج داخلی درجه دو ثابت بود. در گروه حنوب هم، قیمت نخود معادل 0.1 درصد و لپه نخود 1.1 درصد افزایش، ولی بهای لوبیا چشم بلبلی و لوبیا قرمز هر یک 0.2 درصد و لوبیا سفید 0.1 درصد کاهش داشت. قیمت سایر اقلام این گروه هم بدون تغییر بود.

گوشت قرمز و گوشت مرغ
در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند ثابت بود. قیمت گوشت تازه گاو و گوساله معادل 0.1 درصد و گوشت مرغ 1.6 درصد کاهش پیدا کرد.

 قند، شکر، چای و روغن نباتی
در این هفته بهای قند و شکر هر یک 0.1 درصد و چای خارجی 3.3 درصد افزایش داشت. قیمت انواع روغن نباتی بدون تغییر بود. قیمت لبنیات، حبوب، سبزی های تازه، گوشت قرمز، قند و شکر و چای در این هفته افزایش و قیمت تخم مرغ، برنج، میوه های تازه و گوشت مرغ نیز کاهش داشته است. روغن نباتی در هفته مورد بررسی، تغییر قیمتی نداشت. براساس اعلام بانک مرکزی، قیمت لبنیات نسبت به هفته مشابه سال قبل 25.7 درصد، میوه های تازه 33.9 درصد، سبزی های تازه 9.3 درصد، گوشت قرمز 5.9 درصد، گوشت مرغ 6.1 درصد، قند و شکر 9.7 درصد، چای 3.6 درصد، چای 3.6 درصد، برنج 3 درصد و روغن نباتی نیز 3.9 درصد افزایش قیمت داشته است. در همین حال، قیمت تخم مرغ 0.8 درصد و حبوب نیز 16.1 درصد کاهش قیمت داشت.
1 / 1
کد خبر: 34264 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار