افزایش حقوق ۸۰ درصد معلمان در طرح رتبه‌بندی

سه‌شنبه 24 شهریور 1394 - 14:46
کد مطلب: 345333

معاون شورای عالی آموزش و پرورش گفت: حداقل سابقه کار در طرح رتبه‌بندی ۶ سال است و معیارهایی همچون شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای و شرکت در دوره‌های ضمن خدمت مد نظر است همچنین ۸۰ درصد معلمان افزایش حقوقی حدود ۳۰۰ هزار تومان خواهند داشت.


به گزارش ایسکانیوز به نقل از تسنیم، طرح رتبه‌بندی معلمان در شورای توسعه مدیریت تصویب شد و با ابلاغ آن به آموزش و پرورش قرار است از اول مهر کار صدور احکام فرهنگیان اجرایی شود. براین اساس افراد طبق شایستگی‌هایی تعریف شده بررسی و به آنها امتیازاتی داده می‌شود که در چهار رتبه پایه، ارشد، خبره و عالی طبقه‌بندی می‌شوند و به ترتیب از 15، 25، 35 و 50 درصد حق شغل بهره‌مند خواهند شد همچنین مدرک تحصیلی تأثیری در احراز رتبه توسط افراد تأثیری ندارد و سهم سوابق کاری پُررنگ لحاظ شده است.


 برخی از کارشناسان براین باورند طرح رتبه‌بندی که قرار است توسط آموزش و پرورش از اول مهر اجرا شود همان قانون مدیریت خدمات کشوری است و با رتبه‌بندی مدنظر سند تحول بنیادین تفاوت زیادی دارد اما مسئولان آموزش و پرورش این مرحله را نخستین مرحله اجرای طرح رتبه‌بندی می‌دانند.


بر اساس مصوبه هیئت وزیران رتبه‌بندی از اول مهر 94 اجرا می‌شود، بنابراین افرادی که قبل از مهر بازنشسته می‌شوند تحت پوشش رتبه‌بندی قرار نمی‌گیرند اما آموزش و پرورش در تلاش است تا افرادی راکه قبل از مهر بازنشسته می‌شوند با اندکی تأخیر بازنشسته کند تا مشمول طرح رتبه‌بندی قرار بگیرند.


احمد عابدینی معاون شورای عالی آموزش و پرورش درخصوص مصوبه شورای توسعه مدیریت درخصوص طرح رتبه معلمان گفت: در قالب این طرح معلمان در رتبه‌های پایه، ارشد،‌ خبره و عالی تقسیم بندی شده و بر اساس آن افزایش امتیاز حق شغل را دارند.


او گفت: سابقه کار برای قرار گرفتن در طرح رتبه بندی حداقل 6 سال است. افرادی که در رتبه پایه حرفه‌ای قرار می‌گیرند باید سه سال توقف در رتبه مقدماتی داشته باشند، گذراندن دوره‌های آموزشی ضمن خدمت و کسب حداقل امتیاز حاصل از محاسبه میانگین امتیاز برای ارزیابی عملکرد از سایر شروط است.


معاون شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت:‌ شایستگی‌های عمومی و حرفه‌ای در طرح رتبه‌بندی مدنظر است. در سند تحول بنیادین شایستگی‌های عمومی، صلاحیت تخصصی (‌رشته تخصصی) و صلاحیت حرفه‌ای یعنی آشنایی معلم با اصول و مهارت‌های معلمی به منظور انتقال دانش عنوان شده است. معتقدیم تمام معلمانی که به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند، شایستگی عمومی را دارند بنابراین در بحث رتبه‌بندی باید به شایستگی‌های تخصصی و حرفه‌ای تأکید داشته باشیم. شایستگی‌های مهارتی به مسائلی همچون توانایی مدیریت کلاس درس، بهره‌گیری از روش‌های نوین و اکتشافی در آموزش و تبعیت از الگوهای برتر تدریس و توانایی تطبیق آموزش با نیازهای یکایک دانش‌آموزان اشاره دارد.


عابدینی گفت:‌برای رتبه‌بندی معلمان در مهر امسال چند شاخص که با وظایف حرفه‌ای آنها در ارتباط است، مدنظر است.


او گفت: با اجرای طرح رتبه‌بندی و طبقه‌بندی معلمان در 4 رتبه حداقل 150 هزار تومان و حداکثر حدود 600 هزار تومان به حقوق آنها اضافه می‌شود که 80 درصد معلمان مشمول طرح رتبه‌بندی، میانگین افزایش حقوق یعنی 300 هزار تومان را دریافت خواهند کرد.


20104

1 / 1
کد خبر: 345333 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار