آلودگی هوا چالش بزرگ  مردم و مسئولان

با آغاز فصل سرما و رسیدن زمستان همیشه وضع آلودگی هوا یک چالش بزرگ برای مردم و مسئولان می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از تابناک تهران، بیش از 10 روز است که آلودگی هوای تهران رو به افزایش است و مردم شهر تهران هر روز شرایط دشوار آلودگی آب و هوا را در کنار شبکه ناقض حمل و نقل عمومی و خدمات اجتماعی ضعیف تحمل می‌کنند.

در همین راستا صبح امروز کمیته اضطرار آلودگی هوا بالاخره تشکیل شد و علاوه بر مصوبات معمول مقرر شد با هماهنگی با استاندار تهران و مسئولین مربوطه مدارس مقاظع پیش دبستانی و دبستان تعطیل باشد که دقایقی پیش طبق اخبار منتشر شده از مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تمامی مقاطع مدارس شهر تهران برای روز یک شنبه تعطیل خواهد بود .

اما سوال این است که در مورد عقب افتادگی تحصیلی وعواقب دیگر این موضوع مسئولان چه تدابیری اندیشیده اند؟ ، این فرزندانی که مادران آنها در هنگام تحصیل کودکانشان و یا سپردن آنها به مهدکودک در حال اشتغال هستند تکلیفشان چیست؟

شهیندخت مولاوردی دوم آبانماه 92در رابطه با این موضوع گفته بود: درزمان تصمیم گیری اضطرارآلودگی هوا و تعطیلی مهد های کودک‌، پیش دبستانی‌ها و مدارس ابتدایی باید معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز حضور داشته و وضعیت زنان شاغل دارای فرزند نیز لحاظ شود.

او درادامه گفته بود: در صورت عضویت در کمیته هماهنگی و نظارت اضطراری آلودگی هوای تهران پیشنهاد مرخصی اجباری زنان شاغل هنگام تعطیلی مدارس ارائه می‌شود.

با گذشت بیش از دوسال از آن زمان اما هنوز معلوم نشده است که بالاخره تکلیف این مادرانی که در این شرایط آب و هوایی مجبورند به محل کار بروند با فرزندانشان چیست و به هر روی اگر دولت نیز تمهیداتی در نظر بگیرد آیا بخش خصوصی نیز همراهی خواهد کرد؟

نکته دیگر اینکه کمیته اضطرار باید تصمیماتی را برای جلوگیری از آلوده‌تر شدن هوا و رسیدن آن به مرز اضطرار بگیرد در حالی که تصمیم به تعطیلی مدارس تاثیر آنچنانی در کاهش آلودگی ندارد و به نوعی برای جلوگیری ازبه خطر افتادن سلامتی کودکان و نوجوانان است و به نظر می‌رسد از این مسئله مهمتر پیدا کردن راهی برای کاهش سطح آلودگی هواست.

شاید اگر دولت در طرح فروش خودروهای قسطی داخلی نیم نگاهی به نوسازی لشکر فرسوده خودروهای موجود داشت و به همین مقدار خودرواز چرخه حمل و نقل خارج می‌کرد وضع کمی بهتر می‌شد و یا اگر قرار است مدارس تعطیل شود چرا مسئولین امر منتظر آلودگی هوا آلوده هستند و بهتر نیست قبل از اینکه هوا آلوده شود همان دو روز تعطیل شود؟ که کار به اینجاها کشیده نشود؟ مثلا در همین مورد جاری اگر امروز مدارس تهران تعطیل شده بود طبیعتا امروز و فردا آلودگی هوایی وجود نداشت و به واسطه پیوستگی تعطیلات و ایجاد سفرهای برون شهری شرایط بهتری را شاهد می‌بودیم.

105105

کد خبر: 565464