تاثیر تغذیه وشرایط روحی و روانی فردبر تشدید بیماری‌های ریوی/استرس در تشدید همه بیماری‌ها موثر است

یک فوق تخصص ریه با اشاره به اهمیت تغذیه در بیماری‌های ریوی، گفت: نوع تغذیه و حتی شرایط روحی و روانی فرد بر کنترل یا تشدید بیماری‌های ریوی بسیار موثر است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، دکتر هانیه راجی در این باره گفت: هرچند زمینه آلرژی افراد با یکدیگر متفاوت است، ولی افراد دچار آلرژی باید دقت داشته باشند از آن دسته مواد غذایی که زمینه آلرژی دارند، استفاده نکنند؛ از جمله این مواد غذایی می‌توان به بادمجان، خربزه، گوجه فرنگی، توت فرنگی، کیوی و میگو اشاره کرد.

او ادامه داد: در مورد سرطان‌ها نیز مصرف غذاهای حاوی سبزیجات اثر پیشگیری کننده دارد. سبزی‌هایی که ترکیبات بتاکاروتن و آنتی‌اکسیدان دارند، دارای خاصیت پیشگیرانه هستند.

فوق تخصص ریه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز افزود: درباره بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزا که یک بیماری ویروسی و عفونی است شاید بتوان گفت تغذیه نقش چندانی در ایجاد آن ندارد. بیماران مبتلا به COPD (بیماری‌های انسدادی مزمن ریه) در شرایط پیشرفته بیماری، بهتر است غذاهای حاوی کربوهیدرات که در سوخت و ساز بدن تولید گاز CO2 (دی اکسید کربن) می‌کنند، مصرف نکنند؛ چرا که با مصرف این غذاها میزان CO2 خون‌شان افزایش می‌یابد. بنابراین این بیماران می‌توانند برای تامین انرژی بدن خود مقداری غذاهای چرب را جایگزین غذاهای حاوی کربوهیدرات کنند.

راجی ادامه داد: البته در بیماران مبتلا به بیماری‌های انسدادی مزمن ریه به دلیل سن بالایی که دارند، ممکن است در مصرف غذاهای چرب به دلیل بروز بیماری قلبی عروقی، محدودیت داشته باشند. لذا تغذیه در بیماران خاص اهمیت بسزایی دارد و توصیه می‌شود رژیم غذایی بیماران توسط پزشک مربوطه تنظیم شود.

او درباره میزان تاثیرگذاری استرس و فشارهای روانی در ایجاد و تشدید بیماری‌ها، گفت: استرس در تشدید همه بیماری‌ها موثر است؛ به طور نمونه استرس در بیماری‌های آسم و COPD علائم را بسیار تشدید می‌کند.

این فوق تخصص ریه افزود: البته باید این نکته هم بسیار مورد توجه قرار گیرد که افراد سالم یا کسانی که زمینه بروز یک بیماری را دارند، لازم است از استرس و فشارهای روانی پرهیز کنند؛ چرا که ممکن است به واسطه این شرایط دچار مشکلات جسمانی شوند.

راجی تاکیدکرد: نکته حائز اهمیت دیگر در این بحث این است که در بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، ممکن است مزمن بودن این بیماری حالت افسردگی و مشکلات روان‌پزشکی برای فرد ایجاد کند، بنابراین چنانچه این مشکلات درمان نشود ممکن است در روند کنترل بیماری مزمن مشکلاتی ایجاد شود.

20106

کد خبر: 570699