افزایش حضور متکدیان از شهرستان به پایتخت در نوروز

چند روز پیش بود که خبر آمد سه کارتن‌خواب محله هرندی در سرمای زمستان تهران فوت کرده‌اند. حالا «فرزاد هوشیار»، مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری است که حرف دیگری دراین‌باره زده است؛ او گفته هر سه کارتن‌خواب، اوردوز کردند و علت مرگ سرما نبوده است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از روزنامه شهروند، مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری دیروز در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گفته می‌شود کارتن‌خواب فوت شده در هرندی بر اثر سرما فوت کرده، گفته است: «نماینده پزشکی قانونی با حضور در محل اعلام کرده که علت مرگ کارتن‌خواب اوردوز بوده نه سرمای هوا.»

هوشیار با بیان این‌که تکدی‌گری جرم است، گفت: «امیدواریم جمع‌آوری متکدیان به‌طور جدی انجام شود و درخواست ما از مردم این است که به هیچ‌وجه به متکدیان کمک نکنند. بسیاری از این متکدیان در روزهای منتهی به عید از شهرستان به تهران می‌آیند به همین دلیل شاهد افزایش حضور آنها در روزهای نزدیک به نوروز هستیم.»

او در ادامه به مهر گفته که شهرداری ۱۸ مددسرا در تهران راه‌اندازی کرده که حداقل شبی ۳‌هزارنفر را با دو وعده غذای گرم پوشش می‌دهد. هوشیار گفته امسال به نسبت پارسال ۱۲ کارتن‌خواب کمتر فوت کرده‌اند: «۱۵ فوتی آمار پزشکی قانونی بود اما اعلام نکردند چند نفر آنها در اثر اوردوز فوت کرده بودند، متاسفانه موادمخدر صنعتی در تهران اصلا استاندارد نیست بلکه مخلوطی است از قرص‌های آمفتامین تاریخ مصرف گذشته که در آشپزخانه‌های غیراستاندارد تولید می‌شود و همین‌ها عامل مهمی در مرگ معتادان است.»

مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری در ادامه گفته که در مددسراها هم اوردوز وجود دارد: «ما در مددسراها هم اوردوز داریم اما چون پزشک در مددسراها مستقر است، معمولا منجر به فوت نمی‌شود اما کارتن‌خواب‌ها به‌ویژه در محله‌های جنوبی بازار با اوردوز معمولا دچار مرگ می‌شوند.»

هوشیار با اشاره به مداخلات شهرداری در زمینه کارتن‌خوابی هم گفت: «در فصل سرما بیش از ۳۰ گشت شبانه‌روزی در محلات به شیوه‌های مددکاری، معتادان را جمع‌آوری می‌کنند. ازسوی دیگر امسال بخش عمده‌ای از معتادان متجاهر جمع‌آوری شدند و بخشی رویت‌ناپذیرند یعنی از تهران خارج شده‌اند چون برخوردها جدی بوده است.»

هوشیار در ادامه در پاسخ به این سوال که همچنان شاهد حضور قابل توجه معتادان در محلات جنوبی شهر هستیم، گفت: «مشکل ما اکنون پلاک‌های آسیب در محلات جنوب بازار تهران است و یکی از اصلی‌ترین دلایل تجمع معتادان متجاهر همین مسأله است، به همین دلیل ما با مساعدت دادستان و نیروی انتظامی بحث آغاز مداخله در پلاک‌های آسیب را داریم. بخش عمده‌ای از آشپزخانه‌ها و ساقی‌های محلات شناسایی شدند که نیاز به حکم قضائی داریم و با جمع‌آوری آنها محلات عاری از معتادان متجاهر خواهد شد.»

مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری ادامه داد: «بخش عمده متکدیان کودکان کار هستند که ساماندهی آنها نیازمند مداخله جدی و هماهنگی بین نیروی انتظامی، بهزیستی، قوه‌قضائیه و شهرداری است. از آنجایی که جمع‌آوری کودکان متکدی از یک پروتکل خاص راهبری می‌شود که در یدِ سازمان بهزیستی است، هماهنگی‌های لازم را با آنها انجام می‌دهیم.»

20106

کد خبر: 600079