وزیر بهداشت: بحث بیمه‌ها "مثنوی هفتاد من کاغذ است/گفتم "بیمه روستایی" با "بیمه سلامت" ادغام شود که نشد

چهارشنبه 12 اسفند 1394 - 10:05
کد مطلب: 604605
وزیر بهداشت

وزیر بهداشت ضمن برشمردن مشکلات بیمه روستایی، گفت: از روز اول اصرار کردیم که دفترچه بیمه روستایی در دفترچه بیمه سلامت ایرانیان ادغام شود تا مردم این طور دچار زحمت نشوند، اما متاسفانه موفق نشدیم و این مشکل همچنان برجاست.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا دکتر سیدحسن هاشمی درباره مشکلات بیمه روستاییان در دریافت خدمات درمانی و ارزش ناچیز این بیمه در شهر، گفت: مشکلی که اکنون مردم روستاهای ایران در حوزه سلامت دارند و به نظر من خیلی هم جدی است به مبحث بیمه درمانی آنها مربوط می‌شود و این درحالیست که اکنون 23 میلیون نفر روستایی در کشور از "بیمه روستایی" برخوردارند.

وی افزود: دفترچه بیمه روستایی از سوی سازمان بیمه سلامت که زیر نظر وزارت رفاه است، برای روستاییان در نظر گرفته شده است و البته این موضوع مربوط به این دولت نیست و از قبل این اتفاق افتاده است. مشکل آن است که اگر فردی با این دفترچه به شهر یا حاشیه شهر مراجعه کند مانند آن است که دفترچه ندارد و باید همه هزینه‌ها را از جیب خود پرداخت کند مگر آنکه از سیستم ارجاع به شهر مراجعه کرده باشد.

وزیر بهداشت به اقدام دولت یازدهم جهت پوشش افراد فاقد پوشش بیمه‌ای اشاره کرد و ادامه داد: مشکلات بیمه‌ روستاییان درحالی است که 11 میلیون نفر را در ایران به صورت رایگان بیمه کردیم و دفترچه سلامت ایرانیان برای آنها در نظر گرفته شد که البته در دریافت خدمات در شهر و روستا، صبح و شب، متخصص و پزشک عمومی یا هر خدمت دیگری، محدودیتی ندارد و بیمار نهایتا 6 درصد هزینه را به صورت فرانشیز پرداخت می‌کند.

او افزود: این درحالیست که در روستا اگر بیماری می‌خواهد به شهر بیاید یا باید تمام هزینه را از جیبش پرداخت یا باید پزشک دفترچه‌اش را مهر بزند و به بیمارستان، پزشک یا داروخانه در شهر ارجاع دهد. در چنین شرایطی باید فاصله بیمار روستایی تا پزشک، شب و نصف شب بیمار شدن، زمستان و فصل سرما و موارد این چنینی را نیز در نظر داشت.

وزیر گفت: از روز اول اصرار کردیم و گفتیم که دفترچه بیمه روستایی را در دفترچه بیمه سلامت ایرانیان ادغام کنید تا مردم این طور دچار زحمت نشوند، اما متاسفانه موفق نشدیم و این مشکل همچنان برجاست. هرچند همه هم قبول دارند این موضوع اشکال دارد، اما هیچ کس درباره آن تصمیم نمی‌گیرد. البته این موضوع مربوط به وزارت بهداشت نیست و باید در جای دیگری درباره آن تصمیم‌گیری شود.

هاشمی تاکید کرد: انتظار آن است که یک دفترچه بیمه برای همه داشته باشیم و ارزش آن هم یکسان باشد. هرچند فکر می‌کنم که همه باید از یک امتیاز برخوردار باشند اما اگر هم می‌خواهیم امتیازی در نظر بگیریم، آن امتیاز باید برای روستایی باشد. در هر صورت متاسفانه اکنون ارزش دفترچه بیمه روستایی در شهر اگر بیمار از مسیر ارجاع نیاید، تقریبا صفر است.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره بیمه شهری و مشکلات آن نیز گفت: بحث بیمه‌ها "مثنوی هفتاد من کاغذ است" من که از گفتن آن خسته نشدم، اما فکر می‌کنم نه مسولان حوصله شنیدن دارند نه مردم تحمل این دعواها را؛ بنابراین ترجیحم آن است که سکوت کنم.

105105

20 / 20
کد خبر: 604605 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار