آغاز ثبت‌نام اول ابتدایی‌ها از اول خردادماه

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح شهاب در مدارس کشور، حرکت به سمت حذف تقسیم‌بندی دانش‌آموزان به تیزهوش و غیرتیزهوش را از اهداف نهایی آن دانست.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایسنا، محمد دیمه‌ور در حاشیه برگزاری اختتامیه طرح گلستان‌خوانی مرحله استانی گفت: در حوزه آموزش ابتدایی، وزارت آموزش و پرورش به دنبال ایجاد و تقویت شایستگی‌های پایه دانش آموزان این دوره است.

دیمه‌ور با این توضیح که در طرح شهاب استعدادهای برتر دانش‌آموزی در مدارس ابتدایی و هدایت و تقویت آنها مدنظر است، نهایت این حرکت را خاتمه دادن به جداسازی دانش‌آموزان در قالب تیزهوش و غیرتیزهوش دانست.

او با اشاره به برخی از پژوهش‌های انجام شده توسط اندیشمندان حوزه تعلیم و تربیت، از دوره ابتدایی به عنوان دوران طلایی رشد یاد کرد و گفت: اگر روش‌های تدریس در این دوره مبتنی بر خلاقیت باشد مطمئن باشید دانش آموزان از آینده درخشانی برخوردار خواهند بود، لذا هر چه سرمایه گذاری در آن بشود ارزش افزوده و بازدهی بیشتری برای جامعه ایجاد می‌کند.

دیمه ور همچنین با اشاره به برخی از تحقیقات انجام شده در حوزه عصب شناسی ساختار تعلیم و تربیت گفت: این تحقیقات نشان می‌دهند هرچه به آموزش و یادگیری در این دوران طلایی که ظرفیت یادگیری دانش آموزان بالا است توجه شود، قدرت یادگیری بالا رفته و بنیان‌های عمیق یادگیری در دانش آموزان ایجاد خواهد شد زیرا با این فعالیت‌ها ارتباطات نورون‌ها و سیناپس‌های عصبی افزایش یافته و تعداد آنها بیشترخواهد شد.

معاون وزارت آموزش و پرورش در خصوص زمان ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی برای سال تحصیلی آینده نیز گفت: ثبت نام در دوره ابتدایی فقط در پایه اول انجام می‌شود و کار ثبت‌نام از دانش آموزان سایر پایه‌ها به طور خودکار و بدون نیاز به حضور فیزیکی والدین، اجرا می‌شود. دیمه‌ور با اشاره به اینکه ثبت نام دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی از ابتدای خرداد ماه 95 آغاز خواهد شد، گفت: با تدبیری که اندیشیده شده خانواده‌های هنگام مراجعه به مدرسه برای ثبت نام فرزندشان ضمن دریافت فرم سنجش بدو ورود برای شناسایی استعدادهای دانش آموزان و سنجش وضعیت سلامتی این افراد به مراکز سنجش معرفی می‌شوند.

او با تاکید بر لزوم مراجعه به مراکز سنجش دانش آموزان بدو ورود به مدارس، گفت: نتایج این سنجش به عنوان یک مستند در اختیار مدیر، معلم مدرسه قرار می‌گیرد تا از این طریق بتوانند با توجه به توانایی و شرایط و تفاوت‌های فردی دانش‌آموز جریان یادگیری او را مدیریت کنند.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم ارتباط اولیاء دانش آموزان با مدارس گفت: به دلیل ضرورت ارتباط مؤثر و سازمان یافته خانواده‌ها با مدرسه و معلم و مدیر یک دوره آموزشی در حد 6 جلسه پیش بینی شده است که بخشی از آن در شهریورماه و بخشی در مهرماه برگزار خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ضروری است خانواده‌ها در جریان شیوه‌های یادگیری قرار گیرند، گفت: بعضی از مداخلاتی که از سر دلسوزی ممکن است در جریان یادگیری فرزندان توسط والدین انجام شود، ممکن است مغایر با روال آموزش در مدارس باشد.

او با اشاره به اجرای ارزشیابی کیفی و توصیفی از فعالیت‌های دانش آموزان، این امر را پدیده‌ای ارزشمند نامید که با اجرای آن دانش‌آموز در تمام مراحل رشد، در مدرسه و خانه، تحت نظارت و سنجش قرار دارد.

دیمه‌ور همچنین با اشاره به برگزاری مرحله استانی جشنواره گلستان خوانی برای اولین بار در کشور توسط آموزش و پرورش فارس، گفت: هدف از اجرای این برنامه در دوره ابتدایی،‌ برابر با جهت گیری‌های سند تحول بنیادین ایجاد چند مهارت اساسی خواندن، نوشتن، خوب سخن گفتن و حساب کردن است که خوشبختانه این جشنواره برای اولین بار در استان فارس، زادگاه سعدی، برگزارمی‌شود و براساس برنامه ریزی‌های انجام شده تمام دانش آموزان پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی را شامل می‌شود.

او با بیان اینکه گلستان سعدی از نظرما متنی تربیتی و 100 درصد ایرانی است، گفت: خوشبختانه یکی از ویژگی‌های مبرّز اندیشمندان و ادبای فارسی زبان تسلط کامل به قرآن کریم بوده ضمن اینکه این اثر، متنی است که فارسی اصیل را ترویج می‌دهد بنابراین برگزاری طرح گلستان‌خوانی، در راستای اهداف دوره ابتدایی قرار دارد.

دیمه‌ور با اشاره به اینکه روخوانی گام اول است، گفت: دانش آموزی که با اعتماد به نفس و با تسلط کامل بر مفاهیم و معانی به صورتی شیوا در جمع، گلستان‌خوانی را انجام می‌دهد، حد اعلایی از یادگیری رسیده و از این حیث امیدواریم این اقدام را توسعه داده و در سایر دوره‌ها و پایه‌ها نیز اجرا کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش،‌ آمیخته شدن زبان زیبای فارسی با زبان‌ها و جملات غیر ایرانی بخصوص در فضای مجازی را از مشکلات برشمرد و گلستان‌خوانی را گامی موثر در بازگشت به داشته‌های زبان فارسی دانست.

20104

کد خبر: 626523