عدم اعتیاد آور بودن مخدر‌های صنعتی باور غلطی است که جوانان دارند

دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 - 11:29
کد مطلب: 642641
ماراتن بازگشت

استاد دانشگاه و یک تحلیل گر مسایل اجتماعی گفت: باورهای غلط از جمله عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی، پایین بودن آسیب‌های ناشی از مصرف این مواد، ایجاد انرژی مضاعف بواسطه مصرف مواد صنعتی و شیمیایی، افزایش قوای جنسی ناشی از مصرف مخدرها و آرامش، افزایش تمرکز و خلاقیت ناشی از مصرف آنها نوجوانان و جوانان را معتاد کرده است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، دادمهر حیاوندگفت: بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر نیاز به اقدامات پیشگیرانه دارد و در وهله اول باید باورهای کاذب و غلط در مورد موادمخدر را از اذهان عمومی بویژه نوجوانان و جوانان پاک کرد.

او با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه باید در سطح بسیار وسیع و از جهات مختلف عملیاتی شود، افزود: یکی از سطوح اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با اعتیاد آن است که حتما یک واحد درسی در سیستم آموزشی و پرورش در مورد اینکه مواد مخدر صنعتی و قرصهای روان گردان دارای چه اشکالی بوده، عوارض و خطرناک ناشی از مصرف‌ها چیست؟ گنجانده شود.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: فرهنگ سازی در این باره نیز مهم است و رسانه‌های جمعی باید با دامن زدن بر امر مقابله با اعتیاد، باعث شوند تا سیستم آموزش و پرورش قرار دادن واحد درسی در این زمینه را از ضروریات بداند.

حیاوند با بیان اینکه یکی دیگر از علل گرایش به مصرف مواد مخدر، تهیه آسان و راحت آن ها است، ادامه داد: دست اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر بویژه نیروی انتظامی باید برنامه ای اساسی تدوین کرده تا فرصت را برای قاچاقچیان به منظور خرید و فروش مواد مخدر محدود کنند.

او گفت: شادی‌آور بودن نیز یکی دیگر علل گرایش به مصرف مواد مخدر است، باید امکاناتی برای افراد فراهم شود اوقات فراغت خود را با کارهای سالم بگذرانند و به گونه ای تفریحات سالم را باید در جامعه رواج داد تا مردم در زمان گرفتاری و مشکلات زندگی و ناراحتی به سراغ مواد مخدر صنعتی برای رفع ناراحتی نروند.

این تحلیل گر مسایل اجتماعی با بیان اینکه توسعه مراکز مشاوره رایگان در سطح جامعه نیز از ضروریات اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است، گفت: بسیاری از خانواده‌ها به دلیل ناتوانی مالی، به مراکز مشاوره مراجعه نمی کنند لازم است در این باره تسهیلاتی برای خانواده‌های کم بضاعت و بی بضاعت اتخاذ شود.

حیاوند ادامه داد: فرصت‌های مبارزه علیه مواد مخدر در کشور بسیار است و باید به نحو مطلوب از آنها بهره گرفت، نقش بسیار مثبت خانواده و میزان فرهنگ آنان در تربیت جوانان و کشیده نشدن به سمت مواد مخدر اولین گام پیشگیری جوانان به اعتیاد است.

او افزایش بار معنوی و مذهبی افراد را در کنترل اعتیاد به مواد مخدر موثر دانست و افزود: خانواده‌هایی که از میزان اعتقاد بالایی برخوردار هستند و مقید به تعلیمات اسلامی بوده کمتر به سمت و سوی مواد مخدر کشیده شده و باید با اجرای برنامه های متعدد مذهبی و معنوی و ایجاد برنامه ریزی بیشتر در این زمینه به توانمند کردن مردم و خانواده ها به لحاظ مذهبی تلاش کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه لحاظ فرصت ها و پرکردن مناسب اوقات فراغت و حمایت سازمان های مدنی و دولتی جهت مبارزه با مواد مخدر نیز باید مورد توجه باشد، گفت: باید اوقات بیکاری و فراغت جوانان را با فعالیت ها سالمی همچون ورزش پر کرد و فضاهای مخصوصی را برای این امر اختصاص داد تا جوان فرصت فکر کردن به مواد افیونی را نداشته باشند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ حیاوند در پایان مبارزه همه جانبه با مصرف توزیع مواد مخدر به خصوص مافیای توزیع این مواد ،توجه بیشتر مسئولین و اتخاذ برنامه های، بلند، میان و کوتاه مدت در راستای توزیع متناسب شغل و کاهش نرخ بیکاری و تورم در کشورو تلاش های مستمر و همه جانبه در راستای توجه بیشتر به کیان خانواده ها و جوانان با توجه به ارائه برنامه های فرهنگی و کاهش فقر را از دیگر عواملی عنوان کرد که در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر نقش آفرین هستند.

20103

94 / 20
کد خبر: 642641 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار