اعلام سازمان تامین اجتماعی از نحوه ارائه خدمات به بیماران خاص

دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 - 14:45
کد مطلب: 642809
سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی، نحوه ارائه خدمات و تعهدات به بیماران خاص را اعلام کرد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فارس، بیماری‌های خاص شامل هموفیلی، تالاسمی، پیوند، MS، دیالیز و همچنین بیماری‌های صعب العلاج و سرطانی است که مورد حمایت این سازمان قرار دارد.

تعهدات بیمه پایه در زمینه خدمات درمانی، لوازم و داروهای مصرفی بیماری‌های خاص شامل دیالیز، تالاسمی، هموفیلی و MS به بیماران به طور دقیق مطابق آخرین بسته ابلاغی مراجع ذی‌صلاح به سازمان‌های بیمه گر است.

اما سازمان تامین اجتماعی علاوه بر تعهدات یادشده، بر اساس تبصره‌های بودجه داخلی سازمان تمامی خدمات مورد تعهد سازمان‌های بیمه گر ارائه شده در بخش‌های بستری و سرپایی شامل داروهای مورد نیاز بر اساس لیست داروهای مورد تعهد سازمان‌های بیمه گر و داروهای موجود در تفاهم نامه دارویی فیمابین وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تمامی خدمات پاراکلینیک مورد تعهد را برای بیماران مبتلا به هموفیلی نوع A و B، تالاسمی ماژور و دیالیز مزمن بر اساس تعرفه های دولتی و به شکل رایگان به بیماران عرضه می کند.

سازمان تامین اجتماعی بر اساس دستورالعمل‌های ذکر شده و به منظور کاهش پرداخت از جیب بیمار و جبران بخشی از هزینه‌های درمان، نسبت به حذف یا کاهش فرانشیز دارو و خدمات بیماران خاص، صعب العلاج و سرطانی اقدام کرده است.

هزینه‌های داروهای تخصصی مورد تعهد برای درمان بیماری‌های خاص، پمپ تزریق دیسفرال و وسایل مصرفی ماهیانه تزریق دیسفرال در منزل، همودیالیزحاد ومزمن، تزریق خون در بیماران تالاسمی، تزریق فاکتور و خون در بیماران هموفیلی، شالدون گذاری برای بیماران خاص، تزریق دیسفرال در بیمارستان و منزل واسپلنکتومی از نمونه های تعهدات سازمان تامین اجتماعی است که مشمول حذف فرانشیز است.

همچنین از تعهدات بدون فرانشیز این سازمان می توان به آزمایش های تخصصی برای بیماران خاص مورد نیاز، دیالیز صفاقی (K ١٥٠ کانترگذاری) (گلوبال- شامل تمامی هزینه ها)، آموزش و مدیریت ماهیانه بیمار دیالیز صفاقی، انجام شیمی درمانی مطابق با تعرفه های دولتی و رادیوتراپی مطابق با تعرفه دولتی اشاره کرد.

همچنین برای کمک به کاهش پرداخت از جیب توسط بیماران، لوازم مصرفی و مراقبتی از این نوع بیماران اعم از این که خدمت در بخش دولتی ، غیر دولتی و خصوصی ارائه شود، مشمول حذف یا کاهش فرانشیز می‌شود که ملاک محاسبه وپرداخت بر مبنای ارزش ریالی K دولتی است.

گفتنی است، تمامی بیماران صعب العلاج تحت پوشش از جمله مبتلایان به سرطان، ms و انواع هپاتیت، پس از ارائه مدارک و تشکیل پرونده، علاوه بر بهره مندی از دریافت خدمات بستری بر اساس خدمات مورد تعهد می توانند داروهای تخصصی مورد مصرف در بیماری خود را با پرداخت ١٠ درصد مبلغ دارو دریافت کنند.

همچنین، سازمان تامین اجتماعی علاوه بر تعهد قانونی خود نسبت به تحویل داروهای تخصصی مورد مصرف برای جلوگیری از رد پیوند کلیه، این داروهای مورد تعهد را در همه انواع پیوندها و در بخش‌های سرپایی و بستری نیز به طور رایگان تحویل می‌دهد.

خاطر نشان می‌سازد،در سال‌های اخیر با توجه به تغییر نوع بیماری‌ها، به مراتب هزینه‌های درمانی تامین اجتماعی برای مخاطبانش نیز افزایش داشته است، اما این امر سبب نشده است که از خدمات این سازمان کاسته شود و حتی در مواردی، خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی بیش از آن است که از سوی مراجع دارای صلاحیت تعیین و ابلاغ شده است.

20103

94 / 27
کد خبر: 642809 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار