همکاری مدیریت بحران و هلال احمر در زمینه امداد و نجات

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در بازدید از مرکز فرماندهی و مدیریت بحران شهر تهران بر ضرورت همکاری دو سازمان در زمینه امداد و نجات تاکید کرد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از میزان، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی با اشاره به تجربه های موفق سازمان مدیریت بحران شهر تهران در زمینه اقدامات پیشگیرانه گفت: سازمان مدیریت بحران و هلال احمر معین هم هستند و ضرورت دارد با هم همکاری کنند. به هر حال مدیریت بحران شهر تهران یکی از سازمان هایی است که می تواند هنگام بروز حادثه، به همه هشدار دهد و امکاناتی را فراهم کند تا هر سازمانی که مسئولیت دارد بتواند به نحو احسن از عهده این مسئولیت برآمده و از این امکانات استفاده کند.

او افزود: هلال احمر مسئولیت سنگینی در هنگام وقوع بحران دارد، بنابراین نیاز است که ارتباط مستقیمی با مدیریت بحران داشته باشد که البته با تفاهم نامه صورت گرفته چنین ارتباطی وجود دارد و امکانات در اختیار هلال احمر قرار می گیرد تا کارهای خود را به خوبی انجام دهد.

او در ادامه گفت: در بحث امدادرسانی گسترده، اولین موضوع این است که سازمان امدادرسانی و یا هلال احمر که در این زمینه مسئولیت دارد ، به هنگام مطلع شود و بتواند راهکارهای امدادرسانی را فراهم کند، بنابراین اطلاعات مدیریت بحران می تواند به امدادرسانی کمک کند ، در نتیجه به نظرم سازمان مدیریت بحران قبل از بروز حادثه بیشترین خدمت را می تواند به هلال احمر در زمینه امداد و نجات داشته باشد.

احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این دیدار با اشاره به تفاهم نامه صورت گرفته میان جمعیت هلال احمر و شهرداری تهران گفت: محور این تفاهم نامه موضوع آموزش همگانی ، اسکان اضطراری و عملیات امداد و نجات در زمان حادثه است. گروه های کارشناسی مختلفی برای اجرایی کردن این تفاهم نامه در سطح سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، هلال احمر استان تهران ، سازمان جوانان و سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر فعال شدند تا طرح های ویژه ای که مربوط به این تفاهم نامه است را اجرایی کنیم.

او افزود: یکی از مخاطراتی که تهران را تهدید می کند موضوع سیل است، سازمان های مختلفی نیزدرگیر این موضوع هستند ، بر مبنای تفاهم نامه صورت گرفته بین وزارت نیرو، شهرداری تهران و شورای شهر در سال 87 ، طرح جامع کاهش خطرپذیری سیلاب شهر تهران در دستور کار قرار گرفت که با همکاری سازمان های مختلف آماده شده و بر اساس آن موضوع شناسایی بستر رودخانه ها در تفصیلی شهر تهران در دستور کار قرار گرفته است.

صادقی ادامه داد: با شناسایی بستر رودخانه ها، آزادسازی حرائم رودخانه ها و جمع آوری آب های سطحی در دستور کار قرار گرفت ، همچنین یکی از خروجی های خوب این تفاهم نامه موضوع هشدار سریع سیلاب است که با همکاری سازمان هواشناسی و دستگاه های متولی امر مثل وزارت نیرو، آبفای تهران و آب منطقه ای تهران تلاش مان این است که سامانه هشدار سریع سیلاب شهر تهران را در سال 95 فعال کنیم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از موفق ترین و اثرگذارترین سازمان ها در زمینه آموزش همگانی و امداد و نجات نام برد که در قالب یکی از کارگروه های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به منظور هماهنگی و انسجام فرماندهی در زمان حادثه فعالیت می کنند.

جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران در ادامه با اشاره به مطالعات جهانی صورت گرفته در زمینه خطرپذیری کلان شهرها در جهان از تهران به عنوان دهمین شهر در معرض پنج مخاطره عمده طبیعی نام برد که با توجه به حوزه جمعیتی تحت تاثیر باید برای آن برنامه های ویژه ای در نظر گرفته شود.

20106

کد خبر: 644204