از کهن‌ترین طلسم‌های جادویی مصر باستان رمزگشایی شد

چهارشنبه 5 خرداد 1395 - 10:48
کد مطلب: 647462
از کهن‌ترین طلسم‌های جادویی مصر باستان رمزگشایی شد

محققان ایتالیایی در جریان بررسی و رمزگشایی از دو سند نوشتاری بر روی پاپیروس‌های مصری، موفق به رمزگشایی از آثاری شدند که درواقع ترجمه‌ای از کهن‌ترین طلسم‌های جادویی رایج در روابط انسانی است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از توریسم، دیسکاوری نیوز قدمت این دو سند مکتوب که اخیرا رمز گشایی شده‌اند به قرن سوم پیش از میلاد بازمی‌گردد اما دراصل ترجمه‌ای به زبان یونانی از متون قدیمی تر مصرباستان است. به گفته باستان شناسان این طلسم‌ها بخشی از مجموعه طلسم‌ها و اشکال و واژگان رمزی وجادویی بزرگتری است که بیش از 100 سال پیش در اسناد پاپیروسی در محوطه باستانی یواکسینس Oxyrhynchus واقع در شمال «المنیه »در کشور مصر کشف شده بود.

این اسناد رمزی و عجیب و غریب از همان زمان تا امروز به تدریج مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت تا سرانجام توسط یک محقق ایتالیایی ترجمه شد.

طبق همین بررسی‌ها روشن شده است که در یکی از طلسم‌ها دستورالعمل خاصی برای درخواست کننده نوشته شده که طبق آن درخواست کننده باید لوازم خاصی را در حمام سوزانده و طلسم خاصی را نیز بر روی دیوارهای حمام بنویسد که درآن از خدایان درخواست می‌شود«قلب زنی را بسوزاند» که ظاهراعشق او را رد کرده است.

طلسم دیگر با این هدف طراحی شده که مردی را به «اطاعت از دستورات »و خواسته‌های شخص درخواست کننده طلسم وادار کند. در این طلسم قید شده است که شخص درخواست کننده باید شماری واژگان جادویی را بر روی پلاکی مسی نوشته و آن را به برخی لوازم و لباس‌های مرد مورد نظر، همانند کفش یا صندل او الصاق کند.

هردو طلسم یافت شده به نحوی طراحی شده که شخص درخواست کننده بتواند هدف معین خود را درجای خاصی از آن نوشته‌ها وارد کند. طلسم‌های یاد شده توسط «فرانکو ملتومینی» از دانشگاه اودین ایتالیا ترجمه و رمز گشایی شده است.

20103

94 / 20
کد خبر: 647462 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار