نجات بیماران سرطانی با القای پیام خودکشی به سلول های سرطانی

یکشنبه 16 خرداد 1395 - 11:58
کد مطلب: 650388
نجات بیماران سرطانی با القای پیام خودکشی به سلول های سرطانی

محققان استرالیایی موفق به کشف راه حلی شده اند که با کمک آن می توانند سلول های سرطانی را وادار به خودکشی کنند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از مهر، محققان استرالیایی موفق به کشف راه حل جدیدی شده اند که می تواند گام موثری در درمان سرطان ها باشد. محققان در این روش به فعال کردن پروتئینی به اسم Back پرداختند که آن را با نام قاتل بیولوژیکی یا القای پیام خودکشی به سلول های پیر یا غیرفعال نیز می شناسند.

راس کلاک، یکی از محققان شرکت کننده در این پروژه می گوید: «ما وقتی متوجه شدیم روش جدیدی برای فعال کردن پروتئین Back یافته ایم، بسیار هیجان زده شدیم.» Back، پروتئینی است که در روند مرگ از پیش تعیین شده سلول ها که به آن خودکشی سلولی یا Apoptosis گفته می شود، دخالت دارد.

Apoptosis فرآیندی طبیعی برای حذف سلول های ناخواسته در بدن است اما زمانی که فرآینده های کنترلی بدن دچار مشکل شوند، سلول های سرطانی شکل می گیرند که به سرعت تکثیر و در بدن پخش می شوند.

محققان استرالیایی با استفاده از ساختار سه بعدی پروتئین Back موفق به کشف آنتی بادی خاصی شده اند که در صورت اتصال به پروتئین Back می تواند آن را فعال کند.

این فعال سازی می تواند تجمعات سلولی غیرعادی و بی رویه را برای دریافت و القای پیام خودکشی شناسایی کند.

محققان استرالیایی معتقدند، تاکنون روش های بسیاری برای فعال شدن پروتئین Back و همینطور فعال سازی روند خودکشی سلول های سرطانی ارائه شده اند اما در این روش جدید، آنها با استفاده از یک آنتی بادی موفق به انجام چنین کاری شده اند که می تواند گام جدیدی در درمان سرطان باشد.

محققان پیش از این، رده پروتئینی جدیدی را با نام BH3-only proteins برای فعال سازی پروتئین back پیشنهاد داده بودند که با کشف این آنتی بادی ، روش جدیدی پیش روی آنها قرار گرفت تا در گام بعدی از روش هایی مانند دارو رسانی نوین ، آنتی بادی کشف شده را با هدف فعال سازی پروتئین Back به سمت بافت های سرطانی هدایت کنند.

محققان در گام بعدی ، این دارو را در مدل های حیوانی و سپس در مدل های انسانی مورد آزمایش و بررسی قرار خواهند داد.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications به چاپ رسیده است.

20106

31 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار