دیدار و گفتگو با علی قیصری  در کتابفروشی آینده

دوشنبه 17 خرداد 1395 - 15:49
آینده

جلسه دیدارو گفتگو این هفته در کتابفروشی آینده به دیدار با علی قیصری اختصاص دارد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر علی قیصری استاد تاریخ در دانشگاه سان دیاگو در کالیفرنیاست و زمینه پژوهشی کار او بیشتر بر جریانات فکری در دوره قاجار و همچنین بر مباحث نظری مربوط به تاریخ اندیشه متمرکز است. او فارغ التحصیل از دبیرستان البرز و سپس دانشکده حقوق دانشگاه تهران (در رشته علوم سیاسی) و نیز دارای فوق لیسانس جامعه شناسی معرفت از دانشگاه اِسِکس انگلستان و دکترای تاریخ از کالج سنت آنتونی از دانشگاه آکسفورد است. که شادروان حمید عنایت استاد راهنمای ایشان بود.
از جمله تالیفات او میتوان به این عناوین اشاره نمود:
«روشنفکران ایران در قرن بیستم» - به ترجمه دکتر محمد دهقانی – که چاپ سوم و کامل آن سال گذشته توسط انتشارات هرمس عرضه شد.
«حرفی از هزاران کاندر عبارت آمد (تبریز و رشت در دوره مشروطیت)» خاطرات حاج محمد تقی جورابچی – متن کامل با اضافات - نشر تاریخ ایران 1386
ترجمه مشترک با شادروان حمید عنایت از رساله مشهور کانت «بنیاد مابعد الطبیعه اخلاق» — چاپ جدید با تجدید نظر و اضافات – انتشارات خوارزمی 1394.
«ماکس شلر و پدیدار شناسی» (مجموعه مقالات – گرینش و ترجمه) – انتشارات خوارزمی 1394.
از میان آثار ایشان به انگلیسی علاوه بر چاپ نخست کتاب روشنفکران، می توان به کتاب «دموکراسی در ایران» (تالیف مشترک با ولی نصر) و نیز ویرایش کتاب «ایران معاصر: اقتصاد، اجتماع، سیاست» - که هر دو عنوان توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد به ترتیب در سال 2006 و 2009 چاپ شدند، اشاره نمود.
قیصری همچنین دارای مقالات زیادی در زمینه ایرانشناسی هستند که در «دانشنامه ایرانیکا» و نیز در نشریه انجمن بین المللی ایرانشناسی به چاپ رسیده است. از میان مقالات ایشان میتوان به چند مورد اشاره نمود:
«حقیقت و روش در تاریخنگاری و علوم انسانی در ایران» و نیز «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران: نگاهی به تدوین قانون مدنی و تحول قوه قضائیه، از مشروطیت تا شهریور 1320» ( هر دو مقاله به ترجمه آقای کاوه بیات ، در نشریه گفتگو ، به ترتیب در شماره 13، 1374 و شماره 51، 1387)
«مستبدین جهان متحد شوید! طنز در مطبوعات دوره مشروطیت ایران: معرفی مجله استبداد» (به ترجمه آقای دکتر علی معظمی ، نشریه پیام بهارستان ، شماره 10، 1389)
«فواکه البساتین: متنی فلسفی و اعتقادی در اواخر قاجاریه اثر حاج میرزا محمد طهرانی» - در جشن نامه استاد سید احمد حسینی اشکوری به کوشش دکتر رسول جعفریان – انتشارات علم سال 1392،
و شماری دیگر – کار پژوهشی جدید ایشان عبارت است از یک بررسی تحلیلی از تاریخ مفاهیم و نهادهای حقوقی در ایران طی یکصد سال گذشته – این کتاب توسط انتشارات دانشگاه کمبریج در سال آینده به چاپ خواهد رسید.
از دیگر فعالیت های حرفه ای و دانشگاهی ایشان باید از عضویت در هیئت ویراستان سلسله کتابهای ایران شناسی در انتشارات قدیمی بریل (با همکاری یان ریشار و کریستوف ورنر) یاد کرد.
از سال آینده میلادی نیز ایشان به سرویراستاری نشریه بین المللی ایرانشناسی برگزیده شده است.

تاریخ: پنجشنبه 20 خرداد 1395، ساعت 9 تا 30/11 صبح
نشانی : خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12

502502

کد خبر: 650865 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو