نجفی: مسوولیت‌پذیری دیگر طرف‌های برجام در امر اجرای تعهدات‌شان شرط ماندگاری آن است

چهارشنبه 19 خرداد 1395 - 15:18
کد مطلب: 651554
رضا نجفی

نماینده ایران در آژانس با انتقاد از سرعت ناکافی اجرای موافقت‌نامه‌های تجاری و اقتصادی با دیگر کشورها در دوره پسابرجام، مسوولیت‌پذیری دیگر طرف‌های برجام در امر اجرای تعهدات‌شان را شرط ماندگاری این توافق دانست.

به گزارش ایسکانیوز، نجفی در جریان برگزاری نشست شورای حکام آژانس گفت: از زمانی که کلیه مفاد قطعنامه‌های گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مساله هسته‌ای ایران مختومه شدند، ایران به اجرای کامل سهم خود از توافق ادامه داده که این امر مورد نظارت و تایید آژانس قرار گرفته‌است.

او ادامه داد: همان گونه که از ابتدای شروع این روند متذکر شده‌ایم اجرای متقابل و کامل تعهدات گروه پنج به اضافه یک مبنای اصلی برجام و بخش حیاتی توافق برای حفظ آن است. لغو کامل کلیه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و کلیه تحریم‌های مرتبط هسته‌ای یک‌جانبه یا چندجانبه که قانوناً محقق شده است، باید به همکاری بیش‌تر با ایران در همه زمینه‌ها منتهی شود.
نماینده کشورمان در آژانس در ارزیابی فعالیت‌های دوره پسابرجام اظهار کرد: هر چند نتایج برجام در زمینه همکاری با ایران پیشرفت داشته‌ است و موافقت‌نامه‌های جدیدی در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه‌های اقتصاد و تجارت امضا می‌شوند ولی سرعت اجرای آن‌ها کافی نیست. گروه کشورهای پنج به اضافه یک برای اجرای برجام «با حسن نیت و در فضایی سازنده مبتنی بر احترام متقابل و اجتناب از هر گونه اقدام ناسازگار با متن، روح و نیت برجام که اجرای موفقیت‌آمیز آن را تضعیف کند» از مسوولیتی مشخص برخوردار هستند. قرائت بیانیه تنها کافی نیست. آنان باید حسن نیت خویش را در صحنه عمل بروز دهند.
نجفی در بیانیه خود هم‌چنین بر ضرورت حفظ محرمانه بودن اطلاعات ارائه شده به آژانس تأکید کرد و گفت بار دیگر یادآوری می‌شود که علاوه بر مفاد موافقت‌نامه جامع پادمان‌ها و ماده 5 پروتکل اضافی در مورد حفاظت از اطلاعات محرمانه، متن برجام نیز به روشنی از آژانس می‌خواهد «تا به منظور حفاظت از اسرار بازرگانی، فن‌آوری و صنعتی و هم‌چنین دیگر اطلاعات محرمانه‌ای که به آگاهی آن رسانده می‌شود، هر گونه اقدام احتیاطی را معمول دارد». از آن جا که به مرحله‌ای مهم در امر اجرای پروتکل اضافی درباره اعلامیه ابتدایی نزدیک می‌شویم، این کوشش‌ها باید دو چندان شوند.
وی هم‌چنین با تشکر از کوشش‌های آژانس در خصوص نظارت و راستی‌آزمایی برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) در ایران متذکر شد که به نظر ایران متن گزارش‌های مدیرکل آژانس در خصوص اجرای برجام هنوز هم می‌تواند با اجتناب از طرح برخی اطلاعات غیر ضروری در آن کوتاه‌تر شود.
رییس هیأت نمایندگی کشورمان در نشست شورای حکام در پایان سخنرانی خود به ادعای طرح شده توسط نماینده رژیم صهیونیستی علیه کشورمان پاسخ داد و این ادعاها را کوششی نافرجام برای سرپوش نهادن به برنامه سلاح‌های هسته‌ای رژیم مزبور که تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی است معرفی کرد.

201/201

29 / 29
کد خبر: 651554 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار