ساخت الکترود تحریکات مغزی برای درمان پارکینسون و اعتیاد

شنبه 22 خرداد 1395 - 11:05
کد مطلب: 652054
ساخت الکترود تحریکات مغزی برای درمان پارکینسون و اعتیاد

رئیس مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی و علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در حال حاضر در صدد هستیم تا الکترودی برای تحریکات مغزی بسازیم تا در درمان بیماری های مثل پارکینسون به کار ببریم.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از مهر، محمد تقی جغتایی، مشاور دبیر ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری طرح « پروژه DBS » گفت: این یک روش علمی از ترکیب علوم فنی مهندسی و پزشکی است که برای مطالعات رفتاری بسیاری از بیماران مغزی به کار می رود.

او افزود: از این روش برای مطالعات رفتاری بیماری های مغزی به ویژه بیماران مبتلا به پارکینسون به کار می رود؛ در آینده می توان از این مطالعه برای اعتیاد که در آن قاعده مغز با مشکل روبه رو می شود، استفاده کرد.

جغتایی با بیان اینکه پروژه تحریکات مغزی ۳ فاز دارد، گفت: در فاز اول این پروژه، تیم مهندسان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، نسبت به ساخت الکترودها که تحریکات مغزی را ایجاد می کنند ، اقدام کردند؛ در حال حاضر این الکترودها که در جراحی های مغزی مورد استفاده قرار می گیرد در حیوانات کوچکی همچون موش و حیواناتی بزرگی مانند میمون آزمایش شده است.

او با بیان اینکه این پروژه از دو سال پیش آغاز شده و فاز سوم آن آزمایش روی انسان است، گفت: در سال گذشته آزمایش روی موش با موفقیت انجام شد؛ از ابتدای امسال آزمایش روی میمون را آغاز کردیم و اگر این آزمایش هم با موفقیت انجام شود به نتیجه می رسیم که روی انسان پاسخ می دهد.

جغتایی گفت: این الکترودی که روی میمون آزمایش می شود مشابه الکترودی است که در انسان استفاده می شود.

مشاور دبیر ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه هم اکنون در دنیا ، تحریکات مغزی به دو شکل سطحی و عمقی انجام می شوند، عنوان کرد: تحریکات عمقی مغز بسیار پیچیده بوده و با توجه به اینکه هزینه ساخت و کاشت الکترودها در مغز بسیار زیاد است، اجرای آن برای بیماران در ایران امکانپذیر نبود؛ از سوی دیگر این الکترودها وارداتی هستند.

به گفته او، اگر این پروژه تحقیقاتی به نتیجه برسد با اجرای آن می توانیم از واردات الکترودی که در حال حاضر از کشورهای خارجی به کشور می آید، جلوگیری کرد.

رئیس مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی و علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: امیدواریم کاربرد این مطالعات را در بسیاری از بیماریهای علوم اعصاب و اختلالات مغزی و تکاملی شاهد باشیم.

او افزود: این پژوهش با عنوان پروژه DBS به سفارش ستاد توسعه علوم شناختی و با همکاری دانشکده برق و کامپیوتر پردیس فنی دانشگاه تهران و مجتمع آموزشی و درمانی حضرت رسول اکرم (ص) در حال انجام است.

20104

16 / 27

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار