مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور نگران کننده است

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران با بیان اینکه مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور نگران کننده است، گفت: اگر به این مساله توجه نشود، در آینده حوزه سلامت کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی فیض آبادی در آستانه برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران، گفت: این کنگره دوم تا چهارم شهریور ماه در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.
او در ادامه با اشاره به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها، گفت: متاسفانه در کشور ما به دلیل مصرف بی‌رویه و گاه تجویزهای زیاد آنتی بیوتیک، شاهد کاهش تاثیر آنتی بیوتیک‌ها در برابر بیماری و نیاز به داروهای قوی‌تری هستیم.
رئیس انجمن میکروب شناسی ایران، یادآور شد: میکروب شناسان در محیط آزمایشگاه میکروب‌ها و مقاومت آنها را در برابر آنتی بیوتیک‌ها شناسایی و نتایج حاصل را به پزشکان ارائه می‌دهند که البته این مساله به تنهایی موجب کاهش مصرف آنتی بیوتیک نمی‌شود، بلکه کاهش سرانه مصرف آنتی بیوتیک در کشور نیازمند همکاری بخش‌های تشخیص و درمان است.
فیص آبادی افزود: رسته‌های مختلف پزشکی باید در کنار هم نسبت به عوارض مصرف آنتی بیوتیک آگاه شوند و کمتر این دارو را تجویز کنند و از طرفی در هنگام مراجعه بیمار به مطب نسبت به عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک هشدار دهند.
رئیس هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: جلوگیری از افزایش مقاومت میکروب در برابر آنتی بیوتیک در کشور ما نیازمند اقدامات عاجل است، زیرا اگر در این خصوص اقدامی نشود مشکلات عدیده‌ای گریبانگیر حوزه سلامت کشور خواهد شد.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن میکروب شناسی ایران، او یکی از راه‌های مقابله با مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک در کشور را حضور میکروب‌شناسان در مراکز درمانی دانست و گفت: در حال حاضر در برخی از مراکز درمان میکروب شناسان حضور دارند، اما مساله در کشور ما کم رنگ است و نیاز به به توجه جدی دارد.
رئیس انجمن میکروب شناسی ایران افزود: تا ۱۵ تیرماه ارسال مقالات به دبیرخانه کنگره ادامه دارد.

20106

کد خبر: 652774