واحد علوم و تحقیقات میزبان نخبگان ایرانی مقیم خارج کشور می‌شود

سه‌شنبه 25 خرداد 1395 - 11:03
کد مطلب: 653020
واحد علوم و تحقیقات

واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با امضای تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد ملی نخبگان در طرح ابداعی این نهاد موسوم به همکاری و حمایت از متخصصان و دانشمندان ایرانی غیر مقیم در داخل کشور فعالیت و همکاری می‌کند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر حمید رضا غفارزاده، مدیرکل امور بین‌الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام خبر امضای این تفاهم نامه همکاری گفت: هدف اصلی از این طرح حمایت و استقبال از انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به کشور و ارتباط موثر نخبگان و متخصصان غیرمقیم با همتایان خود و مراکز تحقیقاتی در داخل کشور است.

او با بیان اینکه این تفاهم‌نامه پل ارتباطی بین دانشمندان و متخصصان ایرانی خارج از کشور با مراکز علمی و فناوری داخل کشور است، ادامه داد: این طرح پیگیر بسترسازی مناسب برای انتقال مهارت و روش‌های علمی نوین به کشور است. در این راستا ابزارهایی برای تحقق اهداف مربوط با طرح همکاری و حمایت از متخصصان و دانشمندان ایرانی غیر مقیم در داخل کشور تعریف و تهیه شده است.

مدیرکل امور بین‌الملل واحد علوم و تحقیقات گفت: با تعداد پرشماری از ایرانیان نخبه و متخصص در خارج از کشور مواجه هستیم که به آن ها نه فرار مغز ها بلکه چرخش مغزها می‌گوییم. این طرح فرصت خوبی را برای نخبگانی که همیشه دل و قلب و نگاهشان به ایران بوده و اگر امکانی داشته باشند، در پیشرفت و ارتباط گیری با کشورشان دریغ نمی کنند، ایجاد کرده است.

او با بیان اینکه امکانات اجرایی این طرح با کمک بنیاد ملی نخبگان و واحدهای همکار در این پروژه فراهم شده است، ادامه داد: افراد متقاضی شرکت در این طرح می‌توانند به سامانه اینترنتی بنیاد نخبگان به آدرس www.internatinal.bmn.ir مراجعه و رشته مورد نظر خود را برای همکاری اعلام کنند. بنیاد ملی نخبگان نیز فرد متقاضی را به پایگاه‌های همکار همچون واحد علوم و تحقیقات معرفی می‌کند.

دکتر غفارزاده افزود: اگر ایرانی‌های متخصص و نخبه خارج از کشور به همکاری‌های علمی و پژوهشی تمایل داشته باشند و یا متقاضی استفاده از فرصت های مطالعاتی در ایران باشند می توانند در سامانه مربوطه وارد شده و گستره همکاری خود را مشخص کنند. سایت مذکور نیز این امکان را فراهم کرده تا اطلاعات لازم را به پایگاه‌های همکار بنیاد ملی نخبگان که واحد علوم و تحقیقات نیز از آن دسته محسوب می شود، قرار دهد.

دکتر غفارزاده با بیان اینکه بنیاد نخبگان برای سال اول این طرح اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان در اختیار واحد علوم و تحقیقات قرار داده است، گفت: واحد علوم و تحقیقات با توجه به ظرفیت های ویژه ای که در حوزه علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دارد، زمینه لازم را برای پذیرش این متخصصان و نخبگان فراهم کرده است.

او به ابزارهای مالی و اجرایی این طرح اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه واحد علوم و تحقیقات با توجه به منابع و اعتباری که از بنیاد نخبگان دریافت کرده، حدود 45 میلیون تومان کمک مالی در یک سال به فردی که متقاضی گذراندن پسادکتری در رشته ای خاص است، اختصاص می دهد.

مدیرکل امور بین الملل واحد علوم و تحقیقات از ایجاد فرصتهای مطالعاتی برای ایرانیان خارج از کشور به مدت 6 ماه تا یکسال در واحد علوم و تحقیقات خبر داد و گفت: با توجه به اعتبار در نظر گرفته شده به استفاده کنندگان از این فرصت مطالعاتی معادل حقوق دریافتی اساتید با درجه علمی مشابه در داخل کشور اختصاص می‌یابد. همچنین تا 20 میلیون تومان کمک هزینه مسافرت و اقامت و تا 50 میلیون تومان اعتبار پژوهشی و فناوری به طور سالیانه به آن‌ها پرداخت می‌شود.

دکتر غفارزاده از پرداخت کمک هزینه سفر تا سقف 5 میلیون تومان به اساتید ایرانی مدعو و معین از خارج از کشور خبر داد و افزود: برای این اساتید پرداخت معادل حقوق دریافتی اساتید داخل با درجه مشابه به مدت 3 ماه و تامین محل اقامت آنان در نظر گرفته شده است.

او گفت: دانشمندان و نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور چنانچه بخواهند فعالیت دانش بنیان و فناورانه داشته باشند، می توانند از مفاد این قرارداد همکاری واحد علوم و تحقیقات با بنیاد ملی نخبگان بهره مند شوند و تسهیلاتی تا اعتبار 100 میلیون تومان به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

بر اساس این گزارش، منظور از واژه نخبگان که مخاطبان این طرح را هدف دارد، دانش آموختگان دوره دکتری و یا اساتید یکی از 400 دانشگاه‌ برتر دنیا است. همچنین متخصصان و کارآفرینانی که با سمت کارشناس، مشاور و یا مدیر در یکی از مراکز تحقیقاتی و یا شرکتهای شاخص علمی و فناوری خارج از کشور فعالیت می‌کنند، در زمره مخاطبان بهره‌مند از این طرح قرار دارند.

20104

16 / 27
کد خبر: 653020 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار