فرمانده نیروی زمینی ارتش: در ماجرای جان باختن سربازان ما هم مقصر و مسئول هستیم/سرباز به معنای مرز امنیت است

چهارشنبه 9 تیر 1395 - 13:10
کد مطلب: 657632
فرمانده نیروی زمینی ارتش

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه در تمام فرهنگ‌ها سرباز با قداست و عزت و احترام یاد می‌شود، تاکید دارد که در فرهنگ اسلامی و ایرانی، لباس سربازی لباسی مقدس و سرباز نه برای امنیت مرز که مرز امنیت است.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایلنا، امیر سرتیپ احمدرضا‌پور دستان چهارشنبه ۹ تیرماه در مراسم بزرگداشت ۱۳ سرباز جان‌باخته در حادثه واژگون شدن اتوبوس که در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار شد، با اشاره به فرمایشات گهربار امیرالمومنین (ع)، لباس سربازی را در دنیا لباس عزت و شرافت و در آخرت حریر بهشتی توصیف کرد.

او با بیان اینکه سرباز نه برای امنیت مرز که سرباز به معنای مرز امنیت است، خاطرنشان کرد: هرجا سرباز هست، امنیت، اقتدار و تمامیت ارضی حاکم خواهد بود. پوشیدن لباس سربازی یعنی آمادگی برای دفاع از دین و ناموس و کشور.

پوردستان با اشاره به آیات و روایاتی در خصوص اهمیت جان‌باختن در مسیر انجام وظیفه، تاکیدات فرمانده معظم کل قوا بر لزوم حفظ جایگاه سرباز در نظام مقدس جمهوری اسلامی را یادآور شد و خاطرنشان کرد: معظم‌له در تمام دیدار‌ها سفارش‌های اکیدی در خصوص سربازان دارند. برای عملیاتی شدن دستورات ایشان جلسات زیادی برگزار شده است.

وی با بیان اینکه اولین تمرکز بر روز مراکز آموزشی ارتش بوده است، گفت: با تشکیل شورای انتصابات، فرماندهان مراکز آموزشی را از میان نیروهای ولایت‌مدار، توانمند و خوش‌اخلاق انتخاب کردیم. نمی‌توانیم آمار بدهیم که چند نفر در این راستا و به‌دلیل رفتار‌ها، عزل شدند.

فرمانده نزاجا با بیان اینکه مراکز آموزشی نیروی زمینی در کشور طی هفت سال گذشته مطلوب‌سازی شده است، گفت: امروز فضای پادگان‌های آموزشی ارتش با هفت سال قبل قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به وجود ۱۵۰ مسجد و نمازخانه در پادگان‌ها و اقامه نماز در نمازهای جماعت پنج‌گانه، گفت: طی این سال‌ها هر سه‌شنبه بیش از ۳ هزار کلاس قرآن در پادگان‌های نیروی زمینی ارتش برپا است و طی ایام اعتکاف، بیش از هفت هزار نفر از پرسنل و سربازان این نیروی نظامی در اعتکاف شرکت داشتند.

پوردستان با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ هزار جوان ارتشی در رده‌ها و رشته‌های مختلف به امر ورزش اشتغال دارند، گفت: وجود ۱۵۰ ورزشگاه و ۳۰ استخر در پادگان‌های نیروی زمینی، آماری بسیار مطلوب تلقی می‌شود. بزرگ‌ترین باشگاه فرهنگی ورزشی کشور متعلق به نیروی زمینی ارتش است که ۱۸۰ رشته ورزشی را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به مطالب طرح شده از سوی برخی افراد در خصوص سخت‌گیری پادگان‌های آموزشی، گفت: یکی می‌گوید در پادگان‌ها سربازان را می‌زنند، آیا در منزل شما، ممکن نیست بر سر مسائل مختلف بحث و جدل بین اعضای خانواده ایجاد شود؟ نباید با بیان بعضی مطالب آّب به آسیاب دشمن ریخت.

پوردستان تصریح کرد: تایید می‌کنم که دوره آموزشی دوره‌ای سخت است. زیرا جوانی از دل خانواده در می‌آید تا طی یک دوره تبدیل به فردی با توان نقش‌آفرینی در زنجیره دفاعی کشور شود. این فرد مانند یک قطعه آهن است که باید در کوره حرارت دیده، پتک بخورد تا آب آن گرفته شده و به فولاد بدل شود.

وی با بیان اینکه سربازان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره به وظیفه خود به شایستگی عمل کرده‌اند، گفت: سال ۹۳ که داعش طی یک‌هفته شرق تا غرب عراق را درنوردید، قبل از رسیدن به مرزهای ما به واسطه توان رزمی و رشادت سربازان، متوقف شد.

پوردستان تصریح کرد: در سال ۲۰۰۱ و زمان حضور آمریکا در منطقه، حضور همین جوانان ولایت‌مدار و خالص جرات حمله را از دشمن گرفت اگرنه آمریکا با جمهوری اسلامی تعارف نداشت. وجود و حضور سربازان در پادگان‌ها، بازدارندگی می‌آورد. همین سربازان هستند که تحرکات دشمن را مدام رصد می‌کنند و به همین دلیل است که دشمن نمی‌تواند با جمهوری اسلامی طرف شود.

وی تاکید کرد: نباید تحت تاثیر جو و حرف‌ها خصوصا مطالب طرح شده از خارج کشور، ارکان نظام را زیر سئوال ببریم. این حادثه همه را متاثر و متاسف کرده است.

پوردستان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با حضور فرماندهان ارتش در شیراز و کرمان، گفت: نتایج بررسی عوامل سانحه مشخص کرد که ۵۰ درصد راننده، ۲۵ درصد راهداری و ۲۵ درصد شرکت تعاونی مربوطه مقصر بوده‌اند اما ما تاکید داریم که این موضوع مسئولیت را از ارتش ساقط نمی‌کند. ما مقصر و مسئول هستیم و به صرف این گزارش نمی‌توانیم از خود رفع مسئولیت کنیم. سربازان امانت نزد ما هستند و ما باید امانت‌داری کنیم.

او با بیان اینکه دشمن بی‌مهابا خود را نزدیک می‌کند، لزوم مراقبت بیشتر را یادآور و متذکر شد که نباید به هیچ عنوان اقدامی کرد که منجر به تضعیف نیرو‌ها می‌شود.

فرمانده نزاجا با اشاره به بی‌ثباتی‌های گسترده در کشورهای همسایه ایران، تصریح کرد: اگر ثبات و آرامشی در کشور هست با هدایت خداوند و فرماندهی الهی مقام معظم رهبری و وجود نیروهای مسلح پا دررکاب ولایت ایجاد شده است.

پوردستان گفت: ما هرچه مصیبت و ناملایمات می‌بینیم، عزممان برای دفاع از جمهوری اسلامی، صد چندان می‌شود. امروز تمام تحرکات در مرز و خارج مرز‌ها را رصد کرده و متناسب به این تحرکات، ایجاد ظرفیت می‌کنیم. ما باید خود را برای وقایع بزرگ آماده نگه‌داریم.

فرمانده نزاجا با بیان اینکه آمریکا از ملت ایران سیلی خورده است، گفت: آمریکا می‌داند اگر جمهوری اسلامی ایران محدود نشود، آن قطب جهان اسلام را بسترسازی کرده و جهانی شدن اسلام شکل می‌گیرد که موج اسلام‌خواهی در جهان نشان‌دهنده این موضوع است.

203/201

18 / 29
کد خبر: 657632 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار