ظریف: آمریکا سرانجام متوجه شد که با احترام در پای میز مذاکره با ایرانیان قرار بگیرد

سه‌شنبه 29 تیر 1395 - 15:04
کد مطلب: 663333
محمدجواد ظریف

وزیر امور خارجه، همراهی مردم را اساس اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: تنها راه ورود به یک دنیای بهتر، باور به این است که با اتکا به مردم می توان در هر کاری موفق بود و امکان هیچگونه تحریمی وجود ندارد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف روز سه شنبه در اختتامیه شانزدهمین کنگره پرسش مهر رئیس جمهوری افزود: همه ما در طول زندگی تلاش برای آموختن، فهم و درک را داریم و مشکل کنونی دنیای ما مشکل ادراک، نفهمیدن و عدم درک واقعیات است.
وی افزود: امروز در دنیایی زندگی می کنیم که آن را جهانی شده می دانیم اما کمترین درک در ما و در تصمیم گیران جهانی، ایجاد شده که معنی آن را بدانیم.
وزیر امور خارجه گفت: نخستین گام برای گفت وگو و ورود به هر کاری، مذاکره موثر و شنیدن است. بنابراین باید شنید، گوش کرد و فهمید قبل از آنکه زبان برای صحبت باز شود.

**تحمیل بر ملت ها ناپایدار است
ظریف با اشاره به اینکه من امروز شاهد این واقعیت بودم که شنیدن، مطالعه کردن و پرسیدن، سه اقدام ضروری برای فهم بیشتر است و این موارد در آموزش و پرورش رشد کرده اند، اظهار داشت: اگر به شرایط کنونی نگاه کنیم، متوجه می شویم اگر سیاست مداران و تصمیم گیران بین الملل به اندازه دانش آموزان ایرانی شجاعت فکر کردن و اندیشیدن نسبت به آینده را داشته باشند، خواهند فهمید که در دنیای جهانی شده، تحمیل بر ملت ها ناپایدار است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: در دنیای جهانی شده، نمی توان در کنار امنیت، ناامنی و در کنار توسعه یافتگی، بی توسعگی را مشاهده کرد. بزرگترین قدرت نظامی جهان از ایجاد امنیت برای شهروندان خود ناتوان است و اگر به چهره مردم آمریکا بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 نگاه می کردید، متوجه می شدید که قدرتی که می تواند تمام دنیا را با سلاح های هسته ای خود نابود کند از تامین امنیت برای شهروندانش ناتوان است.

**کسانی که می گفتند راکتور اراک نباشد، امروز از ایران آب سنگین می خرند
رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکا با وجود هزینه های میلیاردی در افغانستان و عراق هنوز متوجه نشده که دوران تحمیل و فشار به سر آمده است. بنابراین انواع تحریم غیرانسانی را علیه مردم ایران وارد کردند اما مردم با حضور در پای صندوق های رأی نشان دادند که تحریم ها بی تاثیر است و باید با احترام با ایرانیان رفتار کرد.
ظریف تصریح کرد: آمریکا سرانجام متوجه شد که با احترام در پای میز مذاکره با ایرانیان قرار بگیرد و مذاکرات هسته ای براساس شرایط جدید بین الملل شکل گرفت. این واقعیت در جهان امروز ملموس است که بازی برد و باخت منجر به باخت هر دو طرف می شود.
وی گفت: آمریکا که ادعا می کرد ایران نباید حتی یک سانتریفیوژ داشته باشد و انواع تحریم ها را وارد کرد، هم اکنون با 20 هزار سانتریفیوژ مواجه است و یا می گفتند که رآکتور اراک باید با بولدوزر نابود شده و آن را آسفالت کرد، امروز نه تنها راکتور آب سنگین را پذیرفته اند بلکه در بازطراحی این راکتور حضور دارند و از ایران آب سنگین می خرند.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: مردم ما با رهبری هوشمند و رئیس جمهوری با تدبیر این واقعیت را بخوبی درک کرد که در جهان امروز قدرت نظامی، توان اقتصادی و توان تبلیغاتی، این امکان را به هیچ کسی نمی دهد که دیدگاه خود را به مردم تحمیل کند.
ظریف ادامه داد: در منطقه ای که در هر گوشه ای از آن بساط بمب جریان دارد و در هر گوشه آن شاهد عملیات انتحاری، بمب و کودتا هستیم، ایرانیان در یک محیط امن زندگی می کنند و این به خاطر آن است که به این واقعیت رسیده ایم که تنها در جهان یک ابرقدرت وجود دارد و آن خداوند است و باور داریم تا زمانی که مردم همراه ما هستند امکان هیچگونه تحریمی وجود ندارد.
ظریف افزود:در دنیای امروز تک تک انسانها تاثیرگذار هستند و قدرت عظیمی دارند که هر یک جوان می تواند یک امپراتوری رسانه ای را شکست دهد.
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه دوران تحمیل و امپراطوری به سر آمده است تاکید کرد:تنها راه ورود به یک دنیای بهتر باور به این است که با اتکا به توان مردم می توان در هر کاری موفق بود و این موضوع اساس اقتصاد مقاومتی است.اقتصاد مقاومتی به معنای درون نگری است ما به درون اعتماد داریم ضمن اینکه به بیرون هم نگاه می کنیم .
ظریف با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند افزود: این سخن امام (ره) به این دلیل است که باور داشتند با اتکا به توان مردم می توانیم هر طرح که علیه مردم باشد را خنثی کنیم و با اتکا به باورهای خود در برابر هر قدرتی موفق باشیم.
وی تصریح کرد: این اعتماد به نفس بزرگترین هدیه انقلاب بود و این خودباوری به محیط پرنشاط، دانش آموزانی با لبخند، با گوش شنوا و فکری پرسشگر و شجاع نیاز دارد.

202/201

86 / 29
کد خبر: 663333 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار