ادعای سخنگوی وزارت ارشاد درباره جلسه هیئت نظارت برای یالثارات کذب است/توقیف برخی اموال در پرونده فساد بانک ملت

یکشنبه 17 مرداد 1395 - 15:48
کد مطلب: 668019
ادعای سخنگوی وزارت ارشاد درباره جلسه هیئت نظارت برای یالثارات کذب است

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه لغو پروانه شدن روزنامه یالثارات در ارتباط با موضوع اخیر در جلسه هیئت نظارت کذب است گفت: هیئت نظارت درباره این موضوع جلسه‌ای تشکیل نداده است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از تسنیم، حجت الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره پرونده یالثارات گفت: بارها گفته‌ام هرکسی که دارای تریبون است اگر قانون را رعایت کند به نفع همه خواهد بود و اگر هم در جایی تفسیر یا ابهامی در خصوص قانون داریم از طریق خود قانون باید اقدام کنیم و سعی نکنیم با اظهار نظر شخصی مطالبی را مطرح و فضا را آلوده کنیم.

او اضافه کرد: 14 دی ماه سال گذشته هیئت نظارت برمطبوعات به استناد بند 8، 11 و تبصره دوم ماده 6 قانون مطبوعات نشریه یالثارات را لغو پروانه کرد و این مسئله از سوی دبیر هیئت نظارت به موسسه مربوطه اعلام شد.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: مسئول موسسه مربوطه دادخواستی را به دادگاه حقوقی ارائه و اعلام کرد اعتقاد داریم این استناد صحیح نیست و حق لغو پروانه را نداشتند و درخواست کردند تا رسیدگی به این موضوع دستور موقت مبنی بر توقف لغو پروانه صادر شد.

محسنی اژه‌ای اضافه کرد: براین اساس دادگاه موضوع را رسیدگی و درخواست مسئول موسسه مربوطه را احراز کرد و موسسه یادشده براساس قانون وجهی را تودیع کرد تا اگر فرد متقاضی، در رسیدگی نهایی دارای حق نبود به نفع طرف مقابل برداشت شود.

او بعد از این مسئله دوباره مطالبی منتشر شد که در آن مطالب به ساحت برخی هنرمندان و صاحبان سینما اهانت شده است؛ معتقدیم اهانت از ناحیه هر کسی به کس دیگری محکوم است و حتماً گناه و جرم محسوب می‌شود و قابل تعقیب خواهد بود.

معاون اول قوه قضاییه توضیح داد: سوالی که مطرح است این است که آیا هیئت نظارت در مورد اخیر تصمیمی داشته یا خیر و اینکه آیا مجدداً جلسه‌ای تشکیل داده یاخیر.

محسنی اژه‌ای گفت: در برخی نشریات، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها مطالبی منتشر شد و سخنگوی وزارت ارشاد نیز مطلبی را مطرح کرد مبنی براینکه هیئت نظارت در موضوع اخیر تشکیل جلسه داده و تصمیم گرفته است.

او با بیان اینکه تشکیل جلسه هیئت نظارت و تصمیم در مورد موضوع اخیر کاملاً کذب است، گفت: هیئت نظارت در مورد موضوع اخیر نه جلسه‌ای تشکیل داده و نه تصمیمی گرفته است. در همین ارتباط دادگستری استان از آقای نوش‌آبادی دعوت کرد که وی براساس آنچه رئیس کل دادگستری استان تهران گفته است، اشتباه ار پذیرفته و گفته برداشت من اشتباه بوده و در خصوص موضوع اخیر هیئت نظارت تصمیمی ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه با طرح این پرسش که آیا هیئت نظارت می‌تواند مستقیما و بدون دادگاه پرونده ای را لغو کند یا خیر گفت: به نظر می رسد طبق قانون هیئت نظارت بر مطبوعات تنها در دو مورد یعنی تبصره ماده 12 و تبصره ماده 11 قانون می‌تواند مستقلاً و بدون دادگاه لغو پروانه کند و مسلماً موادی که به استناد آنها در 14 دی 94 نشریه یالثارات لغو پروانه شده، جزو مواردی نیست که هیئت نظارت بتواند مستقلاً اقدام کند.

توقیف برخی اموال در پرونده فساد بانک ملت

سخنگوی قوه قضاییه گفت که در پرونده فساد بانک ملت مقداری اموال توقیف شده و به افرادی که از کشور خارج شدند، پیغام داده شده تا بازگردند.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره بازداشت حسن عباسی گفت: آقای عباسی مطلبی را نسبت به نیروهای نظامی ما مطرح کرده بود که همانطور که مطلعید بعداً عذرخواهی کرد و برخی امرای ارتش نیز این عذرخواهی را قبول کردند.

او افزود: باید بدانیم که مسئله نظامی هر کشوری که به امنیت آن کشور بازمی‌گردد، مسئله ساده‌ای نیست تا هر کسی بتواند اقدامی علیه نیروهای مسلح داشته باشد.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: آقای عباسی مطلبی را مطرح کردند و برخی نیروهای مسلح ما اعم از ارتش و ... عکس العمل‌هایی نشان داده و اجازه ندادند دشمن از مطلبی که چند سال پیش مطرح شده بود سوءاستفاده کند.

محسنی اژه‌ای گفت: در هر صورت دادسرای نظامی آقای عباسی را دعوت کرد و براساس مطالب گفته شده و توضیحات وی قراری صادر شد که این قرار در ابتدا قرار وثیقه بود و ظاهرا همان جا هم فردی حاضر بوده وثیقه بیاورد ولی خود آقای عباسی قبول نکرده است و به همین خاطر منجر به بازداشت شده است.

او ادامه داد: ظاهراً روز گذشته این قرار تأمین شده و آقای عباسی از زندان آزاد شده است تا پرونده مراحل خود را طی کند.

معاون اول قوه قضاییه همچنین با اشاره به کشفیات مواد مخدر در ماه‌های گذشته، گفت: در تیرماه امسال بیش از 8 تن و در چند روز گذشته از مرداد بیش از 6 تن انواع مواد مخدر کشف شده است.

به گفته محسنی اژه‌ای فقط در استان کرمان در این مدت دو تن و در استان سیستان و بلوچستان سه تن انواع مواد مخدر کشف شده است.

وی همچنین در ادامه از رفع تصرف از 400 هکتار اراضی ملی و قلع و قمع ساخت و ساز غیرمجاز در بیش از 60 هزار مترمربع در 4 شهر از جمله تهران، البرز، کرمان و یکی دیگر از استان‌ها خبر داد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی براینکه آیا در پرونده فساد بانک ملت فرد جدیدی دستگیر شده یا اموال به بیت المال بازگشته است یا خیر، گفت: فعلا در این پرونده همان 4 نفر بازداشت هستند و به کسانی که از کشور خارج شدند پیغام داده شده برگردند زیرا در این صورت به نفع خودشان است و اگر بازنگردند از طریق پلیس بین الملل موضوع تعقیب می‌شود.

به گفته محسنی اژه‌ای در این پرونده مقداری اموال نیز توقیف شده است.

واکنش اژه‌ای به دفاع نوبخت از صفدر حسینی: باید به ذخیره نظام مدال داد نه آنکه عزلش کرد

سخنگوی قوه قضاییه درباره دفاع سخنگوی دولت از صفدرحسینی گفت: قاعدتاً کسی که ذخیره نظام باشد نباید عزل شود بلکه باید به وی مدال دهند.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص ادعای فردی که خود را از شرکای بابک زنجانی معرفی کرده و مدعی شده حاضر است در برابر آزادی بابک زنجانی، وثیقه وی را تأمین کند یا خیر گفت: همانطور که پیش از این بارها اعلام کرده ایم اگر فردی حاضر باشد حداقل 10 هزار میلیارد تومان به عنوان وثیقه در این پرونده بپردازد ما از این موضوع استقبال می‌کنیم ولی تا این لحظه علی رغم ادعاهای عنوان شده هیچ وثیقه‌ای تأمین نشده است.

وی در پاسخ به سواg دیگری در خصوص سرانجام پرونده بقایی گفت: اخیرا هیچ چیزی از این پرونده نشنیده‌ام و تصورم این است که این پرونده به دادگاه نرفته است.

*سرجمع معوقات بانکی کم نشده/پولی به بانک‌ها برنگشته است

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال دیگری درباره تعداد بدهکاران بانکی و میزان دقیق معوقات بانکی نیز اظهار داشت: متأسفانه کماکان معوقات بانکی در کشور وجود دارد و تا زمانی که بانک‌ها اقدام جدی در این رابطه نداشته باشند این مسئله وجود دارد و در آینده نیز ممکن است تکرار شود. نکته قابل توجه این است که بانک‌ها باید طبق مقررات دو موضوع را مدنظر قرار دهند اول آنکه در زمان پرداخت تسهیلات، اعتبار سنجی لازم را درباره متقاضیان بعمل آوردند و در مرحله بعد نظارت جدی بر نحوه هزینه کرد این تسهیلات داشته باشند.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: در مورد عدد دقیق بدهکاران بانکی نمی‌توان اظهار نظر قطعی کرد و زمانی گفته شد که این تعداد 575 مورد است که درست نبود و بعدا نیز اصلاح شد ولی در مجموع با توجه به تغییر هر روزه این آمار نمی‌توان عدد دقیقی را ارائه داد.

وی در خصوص میزان معوقات بانکی نیز خاطرنشان کرد: آنچه من اخیرا از معاون اقتصادی کل کشور شنیدم این بود که متأسفانه علی رغم کم شدن معوقات بانکی بر روی کاغذ به دلیل استمهال برخی از بدهکاران، سرجمع معوقات بانکی کم نشده است و پولی به بانک‌ها بازنگشته است.

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: البته در مواردی که مشخص شود بدهکاران به عمد قصد بازگرداندن معوقات خود را ندارند دادستان به عنوان دفاع از حقوق مردم به این پرونده‌ها ورود می کند و اخیراً نیز دیدیم فردی که اصل و جریمه دیرکرد تسهیلاتش حدود 150 میلیارد تومان بود بازداشت شد.

*کسی به جرم عکس گرفتن با مفسد اقتصادی تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص دادن تقدیرنامه از سوی رئیس جمهور به بابک زنجانی و عکس یادگاری گرفتن این فرد با سه رئیس جمهور و احضار روئسای جمهور در پرونده بابک زنجانی گفت: باید به این سوال پاسخ داد که عکس گرفتن جرم است؟ شاید فردی در زمانی کاری انجام داد که شایسته تقدیر باشد ولی پس از‌ آن اقدامات دیگری را انجام داده باشد بنابراین هیچ رئیس جمهوری به عنوان لوح تقدیر دادن به یک متهم و عکس یادگاری گرفتن با وی نه تحت تعقیب قرار گرفته و نه تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره برخورد قوه قضاییه با موضوع حقوق‌های نجومی گفت: براساس نامه معاون اول به رئیس جمهور که در آن ذکر شده بود افرادی که برخلاف قوانین حقوق‌های نجومی گرفتند معرفی خواهند شد ما منتظر هستیم که این افراد معرفی شوند و تاکنون نیز هیچ فردی از سوی دولت به دستگاه قضا معرفی نشده است. البته رئیس سازمان بازرسی کل کشور از مدیران سطوح بالا به عنوان خوداظهاری لیست دریافتی‌ها را اخذ کرده و پس از اخذ آن مورد راستی آزمایی قرار خواهد داد تا این لحظه 4 تا 5 دستگاه لیست مذکور را ارائه دادند. علاوه بر آن نیز نامه‌ای از سوی رئیس سازمان بازرسی و دادستان کل کشور به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها صادر شده و از آنها خواستند که اطلاعات پرداختی را ارائه دهند که هم اکنون منتظر پاسخ دستگاه‌های مرتبط هستیم. علاوه بر آن نیز کارگروهی متشکل از معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی و معاون حقوقی تشکیل شده و اقدامات لازم برای زمانی که این افراد از سوی دولت به دستگاه قضا معرفی شدند پیش بینی خواهند کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به ادامه سوال این خبرنگار در ادامه اظهارات نوبخت در خصوص آقای صفدر حسینی که وی را به عنوان ذخیره نظام معرفی کرده بود گفت:قاعدتاً کسی که ذخیره نظام باشد نباید عزل شود بلکه باید به وی مدال دهند.

محسنی اژه‌ای در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا بازداشت فردی به نام «ی.ر» درباره موضوع واردات دارو در دولت قبل بازداشت شده است یا خیر؛ از این پرونده اظهار بی‌اطلاعی کرد.

وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر دلیل لغو کنسرت موسیقی در خراسان و اظهارات وزیر کشور در خصوص چرایی لغو این کنسرت توسط دادستانی گفت: درست است که مجوز برگزاری کنسرت را وزارت ارشاد می‌دهد ولی دادن مجوز، مانع از اجرای وظایف مدعی العموم و نیروی انتظامی در این حوزه نیست.چرا که هر کدام از این دستگاه‌ها باید به وظایف خود در موضوع پیشگیری و برخورد با تخلفات عمل کنند.

*ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات به قوت خود باقی است

در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چه ارگانی تصمیم بر ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات گرفته است، گفت: همانطور که پیش از این بارها عنوان کرده‌ام هم شورای عالی امنیت ملی مصوبه ای داشته که دبیرخانه این شورا براساس آن تعیین مصداق کرد و هم اینکه دادستانی براساس وظایف خود مستقلاً چنین تصمیمی اخذ کرد و تا زمانی که این دو تصمیم لغو نشده باشند، ممنوع التصویری به قوت خود باقی است.

105105

20 / 20
کد خبر: 668019 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار