اهدای جوایزبه آثاری با محوریت محیط زیست  در جشنواره مطبوعات کودک

توجه به محیط زیست یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های دوازدهمین جشنواره‌ مطبوعات کودک و نوجوان بود.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جواد محقق دبیر علمی این رویداد فرهنگی درآیین اهدای جوایز جشنواره توضیح داد که علاوه بر این شاخصه، آثار مخاطبان و انتخاب نشریه‌ی برتر از نگاه مخاطبان هم دو بخش دیگری بود که امسال به جشنواره اضافه شد.

وی روز ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون با بیان اسامی دبیران دوره‌های پیشین این رویداد خاطر نشان کرد:‌ نخستین جشنواره در سال ۱۳۷۵ به دبیری محمدرضا سرشار برگزار شد و دوره‌های دوم تا چهارم را سیدمهدی شجاعی به انجام رسانید و از آن به بعد، جشنواره‌های کتاب و مطبوعات کانون به صورت دوسالانه هر سال، ‌ یکی از آن‌ها برگزار شد تا در سال ۱۳۸۰، حمیدرضا شاه‌آبادی پنجمین جشنواره را سامان داد.

محقق از جعفر ابراهیمی به عنوان دبیر جشنواره‌های ششم تا هشتم و سیدعلی کاشفی خوانساری به عنوان دبیر دوره نهم نام برد و یادآور شد: با احتساب سه دوره مدیریت من، این جشنواره در دوازده دوره با شش دبیر اداره شده است. معایب و محاسن ثابت یا چرخشی‌بودن دبیری جشنواره‌ها را، پیشتر در جایی گفته و نوشته‌ام، معایب و محاسنی که هیچ‌کدام بر دیگری ارجح نیستند و هر یک پشتوانه‌هایی عقلی و استدلالی دارند و می‌توانند مورد بحث و مناقشه‌ای دایمی باشند. به نظر می‌رسد معدلی از هر دو، در بازه‌های زمانی مختلف می‌تواند راهکاری منطقی به شمار آید که در نهایت، یک تصمیم مدیریتی‌ است.

وی در عین حال به تشریح روند انتشار فراخوان و بررسی آثار در دوره دوازدهم جشنواره پرداخت و اضافه کرد: فراخوان جشنواره‌ی دوازدهم، در اول اردیبهشت سال ۱۳۹۴ اعلام شد، پس از

پایان مهلت ارسال آثار و انتخاب داوران، جلسات داوری از آذرماه سال گذشته تشکیل شد و ۲۹ داور اولیه و ثانویه، در مدت ۳ ماه، ۳۷ عنوان نشریه را در بیش از هشتصد جلد، در ده شاخه‌ی موضوعی (یعنی بیش از هشت هزار اثر را) مطالعه، مقایسه و بررسی کردند.

دبیر علمی جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان افزود: در پایان ۱۲۱ اثر به عنوان آثار برتر شناخته شدند که در مرحله‌ی آخر داوری از میان آن‌ها ۵۲ اثر به دریافت ۱۳ لوح تقدیر، ۲۳ دیپلم افتخار و ۱۱ لوح زرین به همراه جایزه‌ی نقدی نایل آمدند که از این میان ۴ اثر به صورت مشترک صاحب رتبه شدند.

بر اساس این گزارش گروه‌های داوری اسامی برگزیدگان جشنواره را در ده گروه رشته مختلف روز ۱۸ مرداد اعلام کردند که در بین آن‌ها تعدادی جایزه به صورت جداگانه به صاحبان آثار با محوریت محیط زیست اختصاص یافته است.

در عین حال یک گروه داوری از بین کودکان و نوجوانان به انتخاب نشریه و آثار برتر از نگاه مخاطبان پرداختند که جوایز این برگزیدگان نیز در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون تهران به آنان اهدا شد.

508502

کد خبر: 668477