بررسی گزارش شاخص جهانی نوآوری؛ارتقای 28 رتبه ای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری

یکشنبه 31 مرداد 1395 - 14:33
کد مطلب: 671383
شاخص نوآوری

بررسی گزارش شاخص جهانی نوآوری نشان دهنده این امر است که از سال 2015 تا کنون ایران از جایگاه یکصدو ششم با ارتقای 28 رتبه ای به جایگاه 78 صعود ودر بین کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی بعد از کشورهای هند و قزاقستان در رتبه سوم قرار گرفته است.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، ایران در شاخص جهانی نواوری، 28 رتبه جهانی ارتقا یافته است. ایران با کسب 5/30 امتیاز از مجموع 100 امتیاز درشاخص جهانی نوآوری سال 2016 در بین یکصد و بیست و هفت کشور در جایگاه هفتاد و هشتم جهان قرار گرفت. این در حالی است که براساس گزارش سال 2015 همین شاخص ایران در جایگاه یکصد و ششم جهان قرارداشت که نشان گر بهبود 28 رتبه ای جهانی ایران در حوزه نوآوری است.

گزارش شاخص جهانی نوآوری نگاهی به سیاست‌های مؤثر نوآورانه برای توسعه دارد و راه‌های جدیدی که سیاست‌گذاران اقتصادهای نوظهور از طریق آن‌ها قادر خواهند شد تا سطح نوآوری را در کشور خود ارتقا دهند و توسعه ملی را از طریق گسترش محیط نوآورانه و ساختن قدرت‌های محلی در بخش‌های سنتی بهبود دهند، نمایان می‌کند.

قابل ذکر است که شاخص جهانی نوآوری از سال 2007 هرسال توسط مدرسه کسب ‌و کار اینسید وبا همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری[2] و دانشگاه کرنل[3] پس از بررسی هایی انجام شده، تنظیم ومنتشرمی شود.

این شاخص دارای هفت رکن اصلی، بیست و یک رکن فرعی و 79 شاخص است. در این گزارش، پنج رکن نهادها، پژوهش و سرمایه انسانی، زیرساخت‌، تکامل بازار و تکامل کسب و کار به عنوان ورودی‌های نوآوری روی آن ها تحقیقات انجام گرفته و دو رکن بروندادهای دانش و فناوری و بروندادهای خلاقانه به عنوان خروجی‌های نوآوری شناخته می‌شوند.

20101

12 / 20
کد خبر: 671383 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار