هشت چیزی که باید درباره درگاه کارت حافظه گلکسی نوت 7 بدانید

سامسونگ خوشبختانه درگاه کارت حافظه را دوباره به گلکسی نوت 7 بازگرداند. اما اگر قصد خرید این فبلت پرچم‌دار را دارید بهتر است هشت نکته مهم را در مورد درگاه کارت حافظه آن بدانید.

به سامسونگ در گلکسی نوت 5 به دلیل استفاده از حافظه پرسرعت UFS 2.0 درگاه کارت حافظه را حذف کرد. به اعتقاد سامسونگ استفاده از کارت حافظه نه‌چندان سریع می‌تواند روی عملکرد گوشی تأثیر بگذارد و سیستم‌عامل را کند و آهسته کند. با این وجود خوشبختانه این شرکت مجدداً این درگاه را به نوت 7 بازگرداند و آن را نیز به عنوان یکی از مزایای مهم نوت 7 نسبت به بزرگ‌ترین رقیبش آیفون عنوان کرد. اما درگاه کارت حافظه نوت 7 شاید آن‌طور که انتظار دارید عمل نکند و بهتر است این هشت نکته را در مورد آن بدانید:

۱- ویژگی Adoptable Storage در نوت 7 وجود ندارد

قابلیت Adoptable Storage از اندروید 6 مارشملو به این سیستم‌عامل آمد. با فعال کردن این ویژگی گوشی حافظه جانبی (کارت حافظه) را نیز به عنوان حافظه اصلی شناخته و ظرفیت آن را به ظرفیت حافظه داخلی اضافه خواهد کرد. این ویژگی بیشتر برای گوشی‌های پایین‌رده با حافظه داخلی محدود مناسب است و سیستم‌عامل را قادر می‌سازد تا آزادانه اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها را در هر دو حافظه قرار دهد؛ اما این ویژگی که در نوت 7 وجود ندارد بدون عیب هم نیست.

لکسی نوت 7 خود با 64 گیگابایت حافظه داخلی عرضه خواهد شد و به این ترتیب مشکلی از نظر فضا برای نصب اپلیکیشن‌ها وجود نخواهد داشت. ضمن این‌که وقتی کاربر Adoptable Storage را فعال کند دیگر نباید کارت حافظه را از دستگاه خارج کند چرا که برخی فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها روی آن قرار دارند. بدون این ویژگی کاربر می‌تواند به راحتی کارت حافظه را تعویض کند و همچنین استفاده از کارت حافظه نه‌چندان پرسرعت نیز باعث کندی سیستم‌عامل و یا اپلیکیشن‌ها نخواهد شد.

۲- هر اپلیکیشنی را نمی‌توانید به کارت حافظه منتقل کنید

یکی از معایب نداشتن adoptable storage این است که همه اپلیکیشن‌ها را نمی‌توانید به کارت حافظه منتقل کنید. برای انتقال اپ‌ها معمولاً باید به تنظیمات و بخش اپلیکیشن‌ها مراجعه کرده و move to SD Card یا change storage location را انتخاب کنید. با این وجود برخی اپلیکیشن‌ها بسته به تشخیص برنامه‌نویس و به دلیل دسترسی‌های خاص یا کارایی مورد انتظار قابل انتقال به کارت حافظه نخواهد بود.

علاوه بر این گفتنی است حتی وقتی اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه منتقل می‌کند گاهی تنها دیتا و برخی اطلاعات آن به کارت جافظه منتقل می‌شود. به‌طور مثال بازی‌های پرحجم و گرافیکی روی حافظه داخلی نصب شده و فایل دیتای چندصدمگابایتی یا گاهی گیگابایتی آن‌ها به کارت حافظه منتقل خواهد شد. به این ترتیب شاید بهتر باشد اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها را به کارت حافظه منتقل نکرده و از SD Card تنها برای نگهداری تصاویر، ویدئوها و آهنگ‌ها استفاده کنید.

۳- با خارج کردن کارت حافظه سیم‌کارت نیز خارج خواهد شد

گلکسی نوت 7 از یک درگاه مشترک برای کارت حافظه و سیم‌کارت استفاده می‌کند. این امر شاید زیبایی ظاهری گوشی را بهبود داده و سامسونگ را قادر ساخته باشد که ابعاد گلکسی نوت 7 را تا این حد کوچک‌تر کند اما یک ایراد نسبتاً بزرگ نیز دارد.

اگر بخواهید سیم‌کارت یا کارت حافظه را بیرون بیاورید به‌ناچار کارت دیگر نیز از گوشی خارج خواهد شد. به این ترتیب اگر عادت دارید کارت حافظه را مرتب برای اتصال به رایانه خارج کنید خوب است بدانید اتصال مخابراتی گوشی نیز قطع خواهد شد؛ همچنین اگر قصد تعویض سیم‌کارت را داشته باشید اطلاعات روی کارت حافظه به‌صورت موقت از دسترس خارج خواهند شد.

۴- تصاویر و ویدئوهای دوربین به‌صورت پیش‌فرض روی کارت حافظه ذخیره خواهند شد

همین که کارت حافظه در گلکسی نوت 7 شناسایی شد گوشی آن را برای مقصد تصاویر و ویدئوهای دوربین قرار خواهد داد. اگر وارد اپلیکیشن دوربین شوید سامسونگ این تغییر را به اطلاع شما خواهد رساند و می‌توانید به راحتی مقصد ذخیره را مجدداً به حافظه داخلی تغییر دهید؛ اما چه زمانی باید مکان ذخیره را تغییر دهید؟

معمولاً کارت‌های حافظه کم‌سرعت باعث کندی در ثبت تصاویر و خصوصاً ویدئوهای دوربین می‌شوند. به این ترتیب اگر حس می‌کنید ذخیره تصاویر و ویدئوها کمی بیش از انتظار طول می‌کشد بهتر است حافظه داخلی را به عنوان مقصد دوربین انتخاب کنید.

۵- دشواری تصاویر ذخیره شده روی کارت حافظه

گاهی برخی اپلیکشن‌های جانبی مثل Google Photos اجازه دسترسی به کارت حافظه را ندارند. این مشکل قرار بود با اندروید 6 رفع شود اما ظاهراً کماکان در برخی زمینه‌ها مثل تصاویر و با بعضی اپلیکیشن‌ها این مشکلات وجود دارند. با این‌که امکان مشاهده و ویرایش و ذخیره تصاویر وجود دارد اما برای حذف تصاویر اصلی شاید مجبور به استفاده از گالری پیش‌فرض گوشی شوید.

مخصوصاً اگر از فضاهای ابری استفاده می‌کنید دیگر قادر نیستید از Google Photos و از دستگاه‌های دیگر تصاویر ذخیره شده روی کارت حافظه گلکسی نوت 7 را حذف کنید. البته این مشکل در برخی اپلیکیشن‌های مدیریت تصاویر وجود ندارد.

۶- نیازی به نگرانی در مورد سرعت نیست

همان‌طور که گفتیم کارت‌های حافظه کم‌سرعت می‌توانند باعث کندی عملکرد اندروید شوند. اما خوشبختانه امروزه اکثر کارت‌های حافظه موجود در بازار سرعت بالایی دارند. تنها حواستان باشد کارت حافظه‌ای که تهیه می‌کنید از نوع UHS-I باشد. ضمن این‌که وقتی اپلیکیشن‌ها را روی کارت حافظه نصب نکنید انتقال و پخش فایل‌های صوتی و تصویری به سرعت چندان زیادی نیاز نخواهد داشت.

۷- می‌توانید کارت حافظه را برای امنیت بیشتر رمزگذاری کنید

منظور ما از رمزگذاری گذاشتن پسورد روی کارت حافظه نیست. رمزگذاری حافظه به معنای قفل کردن آن به نحوی است که اطلاعات آن تنها توسط گلکسی نوت شما خوانده خواهد شد. به این ترتیب حتی اگر کارت حافظه را گم کردید کسی قادر به نمایش اطلاعات آن نخواهد بود. معمولاً اگر کسی قصد سرقت اطلاعات شما را داشته و به گوشی شما نیز دسترسی فیزیکی داشته باشد قادر نخواهد بود از قفل‌گذاری‌هایی مثل حسگر اثر انگشت و خصوصاً اسکنر عنیبه چشم عبور کند اما دسترسی به کارت حافظه با سوزن معمولی امکان‌پذیر است.

برای رمزگذاری روی کارت حافظه می‌توانید از Settings و سپس Lock screen and security گزینه Encrypt SD card را انتخاب کنید. این فرآیند بسته به میزان اطلاعات ذخیره شده روی کارت ممکن است از چند ثانیه تا حتی یک ساعت برای کارت حافظه 256 گیگابایتی به طول بیانجامد؛ در این فرآیند چیزی از روی کارت حافظه شما حذف نخواهد شد.

البته این اقدام معایبی هم دارد. عیب اول این‌که نمی‌توانید کارت حافظه را به‌راحتی در دستگاه‌های دیگر استفاده کرده و ابتدا باید آن را با گوشی خود Decrypt کنید. عیب دوم هم این‌که اگر گوشی شما به‌نحوی آسیب دید که قابل تعمیر نبود دسترسی به اطلاعات کارت حافظه عملاً امکان‌پذیر نخواهد بود. اما شاید این دو عیب ارزش امنیت بیشتر را داشته باشد.

۸- شاید اصلا به کارت حافظه نیاز نداشته باشید!

سامسونگ خوشبختانه 64 گیگابایت را به عنوان ظرفیت پایه حافظه داخلی گلکسی نوت 7 انتخاب کرده است. به این ترتیب اکثر کاربران از فضای حدود 50 گیگابایتی که به‌صورت آزاد در اختیار دارند رضایت داشته و نیازی به استفاده از کارت حافظه نخواهند دید. ضمن این‌که امیدواریم شرکت‌های دیگر نیز حافظه پایه پرچم‌داران خود را به 64 گیگابایت افزایش دهند.

20101

کد خبر: 672077