صف آرایی اصلاح طلبان و اصولگرایان برای ریاست شورای شهر تهران/رایزنی برای انتخابات سه شنبه تشدید شد

شنبه 6 شهریور 1395 - 10:31
کد مطلب: 672705
جلسه شورای شهر

تنها 3 روز دیگر باقی مانده تا «احمد مسجدجامعی» از جناح اصلاح‌طلب و «مهدی چمران» از جناح اصولگرا برای چندمین بار در کارزار انتخاباتی سال آخر شورای چهارم رودرروی هم قرار گیرند تا بعد از زورآزمایی 13 نفر اصلاح‌طلب در مقابل 14 نفر اصولگرا، نتیجه سال آخر؛ نهم شهریور ماه را برای بهشت نشین‌ها به یک روز متفاوت تبدیل کند.

به گزارش ایسکانیوزو به نقل از روزنامه ایران، انتخابات سال آخر این دوره البته به علت نزدیکی 7 ماهه به انتخابات دور پنجم شورا(همزمان با انتخابات ریاست جمهوری)، آنچنان که باید بازار رایزنی‌ها را برای موافق کردن 4 عضو مستقل شورا، گرم نکرده است، اما رأی «مستقل‌ها» فارغ از «رأی‌های سفید»ی که ممکن است از سوی هر دو جناح، نتیجه انتخابات را تحت تأثیر قرار دهد، می‌تواند رنگ صندلی ریاست شورا را به نفع هر کدام از این احزاب تغییر دهد.
بنابراین جلسه علنی این هفته شورا می‌تواند با تعیین «یک رئیس جدید» خط پایان همه شایعات و رایزنی‌ها و حرف و حدیث‌هایی باشد که در این چند هفته، حتی شائبه برگزاری انتخابات را به یکشنبه غیرعلنی شورای شهرهم کشیده است.
محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران البته با معرفی «احمد مسجد جامعی» به عنوان گزینه نهایی اصلاح‌طلبان، درابتدا به شایعاتی که حضور این عضو را برای ریاست شورا کمرنگ کرده و حتی نام اعضای دیگری را برای این پست پیشنهاد داده بود، پایان داده و می‌گوید: اصلاح‌طلبان شورا، همه به اتفاق، آقای مسجد جامعی را برای ریاست شورا پیشنهاد دادند که در نهایت نیز همه یک رأی شدیم تا هر 13 نفر به ایشان رأی بدهیم.
وی با بیان اینکه امید داریم که امسال مسجد جامعی به عنوان ریاست شورا انتخاب شود، ادامه می‌دهد: ما همه تلاش‌هایمان را انجام می‌دهیم، اما نتیجه انتخابات تا روز سه‌شنبه، قابل پیش‌بینی نخواهد بود.
سرمایه گذاری روی رأی های سفید
محمد مهدی تندگویان، دیگر عضو اصلاح‌طلب شورا هم با بیان اینکه در شورا چیزی عوض نشده و ما همان 13 نفر اصلاح‌طلب شورا هستیم، دلخوشی‌های این سال شورا را به رأی‌های سفیدی ربط می‌دهد که امسال حتی بیشتر از رأی مستقل‌ها تعیین‌کننده است. او می‌گوید: ما سال گذشته تنها یک رأی سفید داشتیم، اما امسال امیدواریم که تعداد رأی‌های سفیدمان بیشتر شود، اگرچه تا زمانی که انتخابات برگزار و آرا شمارش نشده، نمی‌توان به این رأی‌های سفید هم دل بست.
تندگویان با بیان اینکه اصلاح‌طلبان شورا امسال، بیش از «مستقل‌ها»، روی «رأی‌های سفید» سرمایه‌گذاری کرده‌اند، می‌گوید: اگر تعداد رأی‌های سفید اصولگرایان در این دوره بیشتر شود، می‌توان به ریاست آقای مسجد جامعی امیدوار بود. البته این دور از ذهن نیست، چراکه سال گذشته هم یک رأی سفید از اصولگرایان داشتیم.
او با بیان اینکه در جلسه‌ای که با چند نفر از اصولگراهای شورا داشته‌ایم تا این لحظه دو عضو اصولگرا، به خاطر نارضایتی از ریاست شورا، رأی سفید خود را اعلام کرده‌اند، می‌گوید: با این حال بین حرف تا عمل فاصله زیادی است و ممکن است تا روز انتخابات همه چیز تغییر کند. ما می‌دانیم که 13 نفر به طور حتم به مسجد جامعی رأی می‌دهند، اما باید دید که این چند نفر هم روی مواضعشان می‌مانند و به قولشان عمل می‌کنند!
تندگویان البته می‌گوید که با مستقل‌های شورا هم باب صحبت‌های اولیه را باز کرده‌اند، اما به رایزنی و مذاکره نکشیده و اصراری هم بر متقاعد شدنشان نبوده است، چراکه به گفته او، امسال، سال آخر شورای چهارم است و تا 7-6 ماه آینده، دور جدید شورا روی کار می‌آیند.
روش مســــجد جامعــــی رابه روش چمران ترجیح می‌دهیم
اسماعیل دوستی هم به جلسه اخیر اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران درباره انتخابات ریاست شورا اشاره کرده و در این باره این‌طور توضیح می‌دهد: براساس تصمیمی که بین اعضا گرفته شده و اجماعی که در نهایت به آن رسیدیم، آقای مسجد جامعی به عنوان گزینه نهایی ریاست شورا برگزیده شد. بنابراین روز سه‌شنبه رأی هر 13 نفر عضو اصلاح‌طلب شورا، «آقای مسجد جامعی» خواهد بود.
او همچنین از تمایل مسجد جامعی برای بر عهده گرفتن ریاست شورا برای دومین بار هم خبر داده و می‌گوید: ایشان خودشان هم برای انتخابات شورا بی‌میل نبودند. البته درباره انتخاب اعضای هیأت رئیسه هم در جلسه امروز تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
دوستی درباره شانس پیروزی «مسجد جامعی» در انتخابات امسال شورا، به رأی هر 13 نفر عضو اصلاح‌طلب شورا به گزینه مورد اجماعشان اشاره کرده و می‌گوید: اما باید توجه داشته باشید که در فهرست اصلاح‌طلبان 13 عضو و در فهرست اصولگرایان 14 عضو حضور دارند و مابقی نیز جزو فهرست مستقل‌ها محسوب می‌شوند، بنابراین باید رایزنی‌ها روی 4 نفر مستقل انجام شود. خب هم ما درحال رایزنی هستیم و هم اصولگرایان و در نهایت باید دید رأی مستقل‌ها که رأی تعیین‌کننده‌ای است، به سمت کدام فهرست می‌چرخد؟
او با ابراز امیدواری از انتخاب «مسجد جامعی» به عنوان گزینه نهایی ریاست شورا می‌گوید: اگرچه ما هنوز با مستقل‌ها به توافق نرسیده ایم، اما اعتقاد دارم که ما نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داریم.
وی اما درباره «رئیس فعلی شورای شهر تهران» با انتقاد از برخی مواضع مهدی چمران تصریح می‌کند: آقای چمران فرد زحمت کشی است و وقت زیادی را هم صرف امور شورا می‌کند، اما اداره جلسه به صورت هیأتی است و ایشان از اعضای هیأت رئیسه به هیچ وجه کمک نمی‌گیرد، از طرفی جلسات را به شکل منظم و رسمی تشکیل نمی‌دهد و تقسیم وظیفه انجام نمی‌دهد، در نتیجه بار شورا را روی دوش خودش می‌گذارد که درست نیست.
دوستی با بیان اینکه چمران جلسات شورا را به صورت کدخدامنشی اداره می‌کند، ادامه می‌دهد: ما از آقای چمران توقع داشتیم که هر هفته با اعضای هیأت رئیسه جلسه منظم داشته باشند و هر طرحی که وارد شورا می‌شود، براساس تقدم و تأخر در صحن شورا مطرح شود که متأسفانه این‌طور نیست، بنابراین ما روش مسجد جامعی را به روش چمران ترجیح می‌دهیم.وی با اشاره به اینکه رئیس فعلی شورا در بیشتر طرح‌ها و مصوبات طرف شهرداری را می‌گیرد تا شورا را، می‌گوید: البته نه تنها چمران که دوستان اصولگرا در شورا هم به همین منوال بیشتر از شهرداری دفاع می‌کنند تا کیان شورا و ایرادی که ما به برخی دوستانمان وارد می‌کنیم، همین موضوع یعنی قربانی کردن کیان شورا به نفع شهرداری تهران است.
20106

31 / 27
کد خبر: 672705 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار