چرا نباید خود را با همسر قبلی مقایسه کنید

یکشنبه 11 مهر 1395 - 14:40
کد مطلب: 682896
ازدواج

گذشته شریک زندگی‌تان را بپذیرید. همان‌طور که برای خود شما این گونه است. به جای نگرانی و مقایسه رابطه‌های امروز و گذشته به شکل دادن رابطه خودتان فکر کنید. وسواس و کنجکاوی زیادی نداشته باشید و اگر احساس می‌کنید این مسائل باعث نگرانی‌تان است درباره گذشته چیزی نپرسید. اگر واکنش شما وسواس گونه است چه بسا بهتر باشد چیزی ندانید و آن را تمام شده، دور و غیرممکن فرض کنید.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایران بانو ضمیمه روزنامه ایران، این غیرعادی نیست که در رابطه با فردی که پیش از شما تجربه زندگی مشترک داشته است موقعیت خود را با رابطه تمام شده قبلی ارزیابی کنید. این اصلاً آسان نیست که بخواهید مانع خودتان برای هر نوع مقایسه‌ای شوید. گاهی حتی شریک زندگی‌تان چیزی درباره او می‌گوید یا خاطره‌ای را یادآوری می‌کند و شما را به فکر فرو می‌برد. ممکن است تلاش کنید ردی از او پیدا کنید و در شبکه‌های اجتماعی او را جست‌و‌جو کنید برای اینکه بفهمید او چه شکلی است، چه طرز فکری دارد و چطور زندگی می‌کند؟ این پرسش که «آیا من از او بهترم؟» در موقعیت‌های مختلفی به سراغ تان می‌‌آید و شما نمی‌توانید هیچ جواب قطعی و درستی به آن بدهید.


شما نمی‌توانید فکر کردن به «او» را به هیچ وجه متوقف کنید اما در عین حال این درست نیست که دائماً خود را با او مقایسه کنید و زندگی‌تان را از طریق این سوءظن پیش ببرید. اگر خیلی به این مسأله فکر می‌کنید و این به یک مسأله ذهنی تبدیل شده است از این راهکارها استفاده کنید:


نخستین راه مؤثر این است که به جای یادآوری دائمی تفاوت‌ها و شباهت‌ها به این فکر کنید که چرا اکنون در کنار این فرد به عنوان همسر یا دوست قرار گرفته‌اید؟ رابطه گذشته هر چه که بوده به شکلی تمام شده است و اکنون این شما هستید که در رابطه‌اید. رابطه فعلی شما نتیجه انتخاب شما و طرف مقابل بوده است و بهترین کار این است که تمرکز و تلاش تان را روی رابطه خودتان بگذارید.


برای خودتان ارزش بالایی قائل باشید و به این فکر کنید که چه چیز متفاوت و منحصر به فردی می‌توانید برای این رابطه داشته باشید. حتی اگر نفر قبلی شخصیت برجسته و مهمی است باز این شما هستید که در این رابطه مهم هستید. اگر او زیبا، موفق، مهم و جالب است شما هم چیزهای منحصر به فرد خودتان را دارید.


گذشته شریک زندگی‌تان را بپذیرید

همان‌طور که برای خود شما این گونه است. به جای نگرانی و مقایسه رابطه‌های امروز و گذشته به شکل دادن رابطه خودتان فکر کنید. وسواس و کنجکاوی زیادی نداشته باشید و اگر احساس می‌کنید این مسائل باعث نگرانی‌تان است درباره گذشته چیزی نپرسید. اگر واکنش شما وسواس گونه است چه بسا بهتر باشد چیزی ندانید و آن را تمام شده، دور و غیرممکن فرض کنید.


تمام تلاش تان را کنید تا در زندگی فردی که رابطه را تمام کرده است کنکاش و جست‌و‌جو نکنید. شبکه‌های اجتماعی را کنترل نکنید و سعی نکنید چیزهای بیشتری از موقعیت این فرد بدانید.


برای فهم عمیق‌تر اینکه چرا دائماً خود را مقایسه می‌کنید به جای کنکاش در زندگی دیگران سعی کنید به این پرسش پاسخ بدهید که چرا خودتان را مقایسه می‌کنید و چرا نگران هستید؟ آیا این فقط از سر کنجکاوی است؟ آیا شریک زندگی‌تان باعث این وضعیت شده است؟ آیا خود را کمتر از بقیه می‌بینید؟ آیا ترس از دست دادن رابطه را دارید؟ آیا خود را شایسته یک رابطه خوب نمی‌دانید؟ پاسخ شما به این پرسش‌ها به شما کمک می‌کند تا با ترس و نگرانی‌تان مواجه شوید. پاسخ شما هرچه که باشد بیانگر این نکته است که باید راه حل را در جای دیگری جست‌و‌جو کنید نه در مقایسه خود با دیگران و رابطه‌ای که تمام شده است.

704

101 / 20
کد خبر: 682896 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار