بیش از یک میلیون و 300 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند

یکشنبه 9 آبان 1395 - 12:01
کد مطلب: 690685
افزایش زنان سرپرست خانوار

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن بیان آنکه حداقل 2.5 میلیون نفر زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد، اظهار کرد: برآوردها نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از 2میلیون و 600 هزار زن سرپرست خانوار در کشور داشته باشیم این در حالیست که حدود یک میلیون زن سرپرست خانوارتحت پوشش کمیته امداد و حدود 180 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند؛ به این ترتیب بیش از یک میلیون و 300 هزار زن سرپرست خانوار کشور تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا حبیب الله مسعودی فرید گفت: در حال حاضر 180 هزار زن سرپرست خانوار که با افراد تحت تکفل خود حدود 500 هزار نفر را تشکیل می‌دهند تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند؛ به طوریکه 30 درصد آنان بالای 60 سال هستند اما با توجه به افزایش نرخ طلاق به نظر می‌رسد در سال‌های آینده تعداد زنان جوان سرپرست خانوار در کشور افزایش یابد.

او در ادامه در خصوص علل زن سرپرستی این خانواده ها اظهار کرد:هم اکنون حدود 70 درصد این خانواده‌ها به علت فوت سرپرست، 10درصد به علت طلاق، 10 درصد دارای سرپرست مرد معلول، زندانی، از کار افتاده، متواری، معتاد و ... و 10 درصد نیز دختران تاکنون ازدواج نکرده، خانواده‌های زن سرپرست تحت پوشش بهزیستی را تشکیل داده‌اند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشورافزود: بعد خانوار زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی نیز حدود 2.2 نفر است.

فرید همچنین درخصوص مستمری این زنان نیز گفت: میزان مستمری دریافتی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد با یکدیگر برابر است و هردوی این نهادها از یک قانون تبعیت می‌کنند به طوریکه به خانواده‌های زن سرپرست یک نفره 53 هزار تومان و 5 نفره 100 هزار تومان پرداخت می‌شود.

او گفت: در حال حاضر پیشنهاد افزایش مستمری زنان سرپرست خانوار را به مجلس ارائه کردیم که کمیسیون فرهنگی اجتماعی تلفیق با این موضوع موافقت کرده و پیشنهاد حدودا 20 درصد حقوق هرسال را در نظر گرفتند که همین اقدام نیز مستمری زنان سرپرست خانوار را تا 3.5 برابر افزایش می‌دهد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه بهزیستی در تمامی جنبه‌های توانمندسازی از جمله ذهنی، روانی، اقتصادی و اجتماعی این زنان ورود کرده است گفت: در حال حاضر تمامی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی "بیمه خدمات درمانی" شده‌اند.

فرید ادامه داد: تقریبا 100 هزار نفر زن سرپرست خانوار کمتر از 60 سال نیز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی (55 هزار نفر) و یا بیمه روستایی عشایری (45 هزار نفر) هستند که در حال حاضر حق بیمه آنها توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

او در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر حدود 18 هزار دانشجو از خانواده‌های زن سرپرست تحت پوشش بهزیستی هستند که هزینه‌های تحصیلی آنها توسط بهزیستی پرداخت و در صورت قبولی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز تمامی شهریه‌ آنها پرداخت خواهد شد؛ علاوه بر آن همچنین حدود 85 هزار دانش‌آموز از خانواده‌های زن سرپرست نیز تحت پوشش بهزیستی بوده که کمک هزینه تحصیلی آنها را نیز پرداخت می‌کنیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: همچنین حدود 1500 گروه خودیار زنان سرپرست خانوار نیز در جهت راه‌اندازی مشاغل خرد، کوچک و خانگی فعالیت و کسب درآمد می‌کنند.

105105

20 / 20
کد خبر: 690685 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار