رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مطرح کرد؛

هشدار به ساکنان شهران؛ مخازن سوختی روی گسل زلزله/ آسیب جدی به بافت‌فرسوده در صورت زلزله ۵ ریشتری

یکشنبه 9 آبان 1395 - 17:53
کد مطلب: 690792
زلزله

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه مخازن سوختی منطقه شهران بر روی گسل زلزله قرار دارند گفت: مخازن سوختی شهران بر روی گسل زلزله قرار دارند که باید برای حل آن اقدامی فوری انجام شود.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی ، علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این‌که نقشه پهنه‌های گسلی در شورای‌عالی معماری و شهرسازی به تصویب رسید و به شهرداری ابلاغ شد، گفت: قرار بر این است از حریم گسل‌ها با توجه به نقشه ارائه شده ساختمان‌های مهم و حساس مانند بیمارستان‌ها و ساختمان‌هایی که نقش کلیدی پس از وقوع بحران دارند، ساخته نشوند.

وی افزود: حدود ۱۰ الی ۱۲ مصوبه در مورد نحوه اقدامات مرتبط با پهنه‌های گسلی از سوی شورای‌عالی معماری و شهرسازی تصویب شده است.

بیت‌اللهی با تاکید بر این که مخازن سوختی نباید در مجاورت گسل‌ها جانمایی شوند، گفت: در حال حاضر تعدادی از ساختمان‌های حساس تهران بر روی گسل‌های اصلی ساخته شده‌اند از جمله مخازن سوختی شهران که باید اقدامات فوری برای مقاوم سازی این تجهیزات سوختی در برابر زلزله انجام شود.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات شهرسازی با بیان این که برای مقاوم‌سازی مخازن سوختی راهکارهایی با استانداردهای جهانی وجود دارد، ادامه داد: تمهیدات مهندسی وجود دارد که با استفاده از آن ساختمان‌ها در اثر جا به جایی و زلزله از هم گسیخته نمی شوند و ساختمان‌ها در برابر زلزله عملکرد آکاردئونی پیدا می‌کنند.

این مقام مسئول با اشاره به جانمایی چند بیمارستان بر روی گسل‌های تهران گفت: همچنین چند بیمارستان بر روی گسل ساخته شده‌اند که به دلیل تاثیرات روانی و التهاباتی که ایجاد می‌شود از اعلام نام این مراکز درمانی و بیمارستان‌ها معذور هستم.

بیت‌اللهی تاکید کرد: به وزارت بهداشت اعلام کرده‌ایم که مقاوم‌سازی این بیمارستان‌ها را در اولویت اقدام‌های خود قرار دهند.

وی با بیان این که مسئولیت مقاوم‌سازی ساختمان‌های دولتی مانند وزارتخانه‌ها در برابر زلزله با وزارت راه و شهرسازی و مقاوم‌سازی مراکز انرژی بر عهده وزارت نفت است، گفت: همچنین مسئول مقاوم‌سازی خانه‌های مسکونی در حریم گسل‌ها بر عهده دو نهاد سازمان نوسازی شهری در شهرداری تهران و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در وزارت راه و شهرسازی است.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات شهرسازی با بیان این که از بیش از یک میلیون پلاک رسمی در شهر تهران، حدود ۲۰۰ هزار پلاک در بافت فرسوده واقع شده‌اند، گفت: از نظر جمعیتی ۱۷ درصد جمعیت شهر تهران در همین بافت فرسوده متمرکز شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: در داخل بافت‌فرسوده ممکن است که ساختمان‌های نوساز هم وجود داشته باشد اما به دلیل وجود معابر تنگ و کم عرض جزو بافت‌های فرسوده تلقی می شود.

وی با اشاره به میزان تاب‌آوری بافت‌های فرسوده در برابر زلزله گفت: اغلب ساختمان‌های بافت فرسوده بناهایی هستند که در مقابل زلزله ۵.۵ ریشتر به بالا آسیب جدی می بینند و سکنه این ساختمان‌ها در معرض جراحت جانی قرار دارند.

بیت‌اللهی ادامه داد: این بافت‌ها در زلزله های ۵.۵ ریشتر ریزش خواهند داشت و تراکم جمعیتی در این محدوده بالا است و به دلیل معابر کم عرض امداد رسانی هم بسیار سخت است.

402

116 / 14
کد خبر: 690792 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار