باورهای صحیح میزان عوامل خطر اعتیاد را کاهش می دهد

دوشنبه 10 آبان 1395 - 09:25
کد مطلب: 690902
د‌ر مقابله با اعتیاد‌ موفق نبود‌یم

یک کارشناس پیشگیری از اعتیاد گفت: با نگاهی به انواع رسانه های نوشتاری، شنیداری ودیداری در می یابیم که حجم انتشار اطلاعات در مورد عوارض زیان بار مصرف مواد اعتیادآور بسیار گسترده است و می توان گفت امروزه عوارض بلای خانمان سوز اعتیاد بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر علی سلجوقیان، کارشناس پیشگیری از اعتیاد در برنامه تارهایی گروه اجتماعی شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب گفت: اما پرسش اینجاست که با وجود این همه عوارض متعدد و تخریبگر اعتیاد و اطلاع رسانی گسترده در مورد آن، چرا برخی از افراد باز به مصرف مواد اعتیاد آور رو می آورند و مصرف مواد را آغاز می کنند؟ برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید به علل و انگیز های شروع مصرف مواد اعتیادآور نگاهی بیندازیم. در این زمینه کارشناسان حوزه پیشگیری از اعتیاد علل مختلفی را مطرح کرده اند، از جمله عوامل روانشناختی و سرشتی، اختلالات روانپزشکی درمان نشده ،سابقه مصرف مواد اعتیادآور در افراد خانواده و تشویق عضو معتاد خانواده برای مصرف مواد ، پیوند عاطفی ضعیف بین اعضای خانواده ، وجود تعارضات و اختلافات خانوادگی و در دسترس بودن مواد که به اختصار می توان آنها را بصورت عوامل مختلف فردی ، خانوادگی و اجتماعی مطرح کرد.
او ادامه داد: این عوامل در گرایش افراد بسمت مصرف مواد اعتیاداور دخیل هستند اما پرسش دیگری که در اینجا مطرح می شود این است که همه افرادی که در خانواده آنها مصرف کننده مواد هست معتاد نمی شوند یا همه افرادی که دارای اختلافات خانوادگی هستند به مصرف مواد رو نمی آورند . پس مشکل کجاست؟ در پاسخ به این پرسش می توان گفت وجود یک عامل به تنهایی نمی تواند عاملی برای شروع مصرف مواد آعتیادآور باشد بلکه در یک نگاه کلی تر قرار گرفتن فرد در معرض عوامل خطرمتعدد مصرف مواد اعتیادآور است که باعث می شود میزان ابتلای فرد به اعتیاد افزایش یابد .
او با بیان اینکه اما یکی از اساسی ترین عوامل خطر که باید به آن توجه ویژه ای داشت باورافراد نسبت به مصرف مواد است که نقش بسیار تعیین کننده ای در شروع مصرف مواد دارد، گفت: آنچه فروشندگان مواد اعتیادآور در مورد مصرف تفننی، کاهش وزن، افزایش میل جنسی و.... مطرح می کنندو آنها را در جامعه ترویج می دهند می تواند منجر به نگرش مثبت نسبت به مصرف مواد اعتیادآور شود که در صورت وجود سایر عوامل خطر، راه را برای اعتیاد افراد هموار می کند.
سلجوقیان در ادامه برنامه رادیویی تارهایی افزود: در مقابل ترویج باورهایی همچون «مصرف مواد اعتیاد آور را حتی یکبار هم تجربه نکن» ، «مصرف حشیش اعتیادآور است »؛ «موادمخدر و روانگردانها با نام های مختلف و دراماکن متفاوت به اشخاص عرضه می شود، هوشیار باشیم» نگاه جامعه را هوشمند می کند، زنگ خطر ها را به صدا در می آورد و در اصلاح باورهای نادرست در جامعه نقشی اساس دارد .
این کارشناس پیشگیری از اعتیاد در پایان تاکید کرد: باورهای صحیحی که در کنار سایر عوامل محافظ می تواند تعداد و میزان عوامل خطر را کاهش دهد و میزان ابتلای افراد به اعتیاد را کاهش دهد و در این راستا، رسانه ها نقشی بسیار تعیین کننده، تاثیرگذار و ممتاز دارند.

700/701

31 / 20
کد خبر: 690902 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار