براساس آیین نامه آموزشی جدید اعلام شد،

میزان نمره قبولی طلاب/ شرایط برگزاری امتحانات

پنج‌شنبه 13 آبان 1395 - 13:25
کد مطلب: 692030
آزمون طلاب

نحوه برگزاری امتحانات طلاب در مدارس علمیه برادران برای پایه های اول تا دهم اعلام شد که این مقررات از سال تحصیلی ۹۵-۹۶ اجرایی می شود.

به گزارش ایسکانیوز، فصل پنجم آیین نامه آموزشی مدارس علمیه برادران پایه های اول تا دهم به جزئیات و نحوه برگزاری امتحانات طلاب در مدارس علمیه اشاره دارد.

در این فصل به موضوعات میزان نمره قبولی طلاب، نحوه حضور در امتحانات و نحوه تشخیص موجه بودن غیبت در امتحانات اشاره شده که در ذیل مهم ترین موضوعات این فصل ارائه شده است.

برگزاری امتحان برای طلاب رسمی

تنها از طلاب رسمی امتحان به عمل می آید و تمام طلاب موظف به شرکت در امتحان دروس انتخابی خود در مدرسه محل تحصیل هستند.

برگزاری امتحان هر ماده درسی منوط به تشکیل حداقل ۸/۷ از ساعات تعیین شده برای آن درس است و برای همه درس های پایه های تحصیلی، در پایان هر نیمسال تحصیلی مطابق درس ها، از تمام محدوده درسی امتحان برگزار می شود.

امتحان درس های جدول نیمسال دوم در پایه های ۳ تا ۱۰ و تجدیدی آن و همچنین امتحان های ارتقایی را معاونت آموزش طرح و ارسال می کند.

طرح امتحان پایه های ۱ و ۲ و همچنین دروس نیمسال اول سایر پایه ها برعهده استاد مدرسه است.

میزان نمره قبولی طلاب

نمره قبولی در هر درس ۱۲ است و ۵ نمره از نمره پایانی درس ها به فعالیت کلاسی اختصاص دارد که بر اساس دستورالعمل های ابلاغی معاونت آموزش برنامه‌ریزی و اجرا می شود.

در هر پایه تحصیلی در صورتی که تنها در یک ماده درسی نمره نهایی کمتر از ۱۲ باشد و از ۱۰ کمتر نباشد و معدل پایه به ۱۲ برسد، آن درس قبول به حساب می آید و مطابق ماده ۶۳ همین آیین نامه عمل می شود.

شرایط عدم حضور طلاب در جلسه امتحان

در صورتی که طلاب پس از حضور مستمر در کلاس، موفق به کسب نمره قبولی نشوند یا در جلسه امتحان، غیبت موجه داشته باشند به صورت ذیل عمل می شود:

مرحله اول: امتحان تجدیدی نیمسال اول دو هفته پس از پایان امتحان آن نیمسال و امتحان تجدیدی نیمسال دوم در مرداد ماه برگزار می شود.

مرحله دوم: طلبه در صورت عدم قبولی در امتحان مجدد، با مجوز مدرسه باید در نیمسال تحصیلی بعدی به صورت حضوری، استادیار این درس را انتخاب کرده و امتحان دهد.

مرحله سوم: طلبه در صورت عدم موفقیت در دو مرحله گذشته، طبق ضوابط با محاسبه ساعات درس مربوط در اولین نیمسال بعدی که درس مربوطه ارائه می شود موظف به انتخاب درس و حضور مستمر در کلاس است.

نحوه تشخیص موجه بودن غیبت طلاب

تشخیص موجه بودن غیبت بر عهده مدیر مدرسه است.

ساعات درس خوانده شده با استادیار، جزو ساعات سقف انتخاب درس محاسبه نمی شود و تشخیص و تعیین مقدار ساعت های درس استادیاری برعهده مدیر مدرسه و حسب مورد است.

انصراف در جلسه امتحان یا غیبت غیرموجه به منزله نمره صفر است.

کسانی که طبق ضوابط در امتحان یک درس قبول شده اند اجازه شرکت مجدد در امتحان آن درس را ندارند.

افرادی که حذف درس، غیبت غیرموجه یا انصراف در جلسه امتحان دارند موظف هستند در اولین نیمسال تحصیلی بعدی ارائه درس، ضمن حضور مستمر در کلاس، در امتحان آن درس شرکت کنند.

در هر سال تحصیلی امتحانات شفاهی طبق ضوابط در پایه های ۳، ۶، ۷، ۹ و ۱۰ از طلاب در حال تحصیل اخذ می شود.

201

منبع: مهر

117 / 117
کد خبر: 692030 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار