آیت الله هاشمی: هنوز اسم و رفتار امام سرمایه اصلی انقلاب است

شنبه 11 دی 1395 - 11:59
کد مطلب: 717578
مراسم چهلمین روز رحلت آیت الله موسوی اردبیلی با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی

آیت الله هاشمی با بیان اینکه آیت الله موسوی اردبیلی در همه مقاطع نقش خود را ایفا کرد، گفت: ایشان در آن دوره نقش یک پشتیبان بزرگ را داشت و سالم زندگی کرد و بسیار متواضع بود و با دقت حرف می زد و هر چیزی که شما فکر می کنید یک آدم بزرگ باید داشته باشد را دارا بود.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، هاشمی رفسنجانی">آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم چهلمین روز رحلت آیت الله العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در حسینیه جماران، گفت: از زمانی که من آیت الله موسوی اردبیلی را شناختم به تناسب زمان وظایف خود را انجام می داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اینکه آیت الله موسوی اردبیلی در دوران مبارزات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از پیش قدمان بود، اظهار کرد: بعد از اینکه مبارزه شروع شد یکی از شخصیت هایی که نظرش تأثیرگذار بود آیت الله موسوی اردبیلی بود. رفتار ایشان رفتار یک معلم با هوش، با سواد، آشنا به جامعه و آشنا به روشنگری بود و در کنار روشنگری خدماتی را هم برای خود وظیفه می دانستند.

وی افزود: آیت الله موسوی اردبیلی بعد از مبارزه به تهران آمد و مسجدی برای ایشان آماده کردند که مرکز هدایت مردم شده بود. کسانی که در مبارزه بودند نیاز به چنین شخصیتی داشتند و ما که صف اول تهاجم بودیم به ایشان کاملا امید بسته بودیم. در ماه های آخر مبارزه نیز که همه چیز روشن شده بود یکی از کسانی که مردم را تشویق می کرد ایشان بود و در صف اول راهپیمایی ها چهره او می درخشید.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه آیت الله موسوی اردبیلی بعد از پیروزی انقلاب نیز در همه صحنه ها حضور جدی مؤثر داشتند، یادآور شد: ایشان یکی از پنج نفر اول شورای انقلاب متشکل از آیت الله شهید مطهری، آیت الله شهید بهشتی، شهید باهنر، آیت الله موسوی اردبیلی و من بودند و همان موقع از نظر ما شرایط مرجعیت را داشتند و بحث هایی که در شورای انقلاب وجود داشت را خیلی خوب اظهار نظر می کردند و ستون استواری برای نیروهای انقلاب بود.

وی ادامه داد: کار قانون اساسی خیلی مهم بود البته حقوقدانان متنی آماده کرده بودند که وقتی به شورای انقلاب آمد کار سختی بود و شورای انقلاب با دقت بررسی کرد و آنچنان اصلاح شد که مرجع هیچ اشکالی نگرفتند و آن را تأیید کردند. آیت الله موسوی اردبیلی آنجا هم نقش مهمی داشت. حقیقتا قانون خوبی است اما بعد از مدتی همه قانون های اساسی دنیا تغییر می کند و ما هم باید این کار را بکنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در آن مقطع آیت الله موسوی اردبیلی کیمیایی در میان ما بود و اخلاق و صبوری شخصیت ممتازی از ایشان ساخته بود. قضا خیلی زود شروع شد و تندروهایی در آن دوره داشتیم اما آیت الله بهشتی و ایشان کاملا کنترل کردند و به قوه قضائیه نقش دادند

وی اظهار کرد: امام خمینی (س) مثل خورشید می درخشیدند و هر وقت مشکلی داشتیم به امام پناه می بردیم. البته امام سطح بالایی داشتند و ما می فهمیدیم که تفاوت وسیعی بین دین ایشان و امثال ما وجود دارد. هر مشکل بزرگی که پیش می آمد مثل انفجار حزب جمهوری اسلامی پیش امام می رفتیم. در انفجار حزب جمهوری اسلامی که ما نیروهای زیادی را از دست دادیم تا آنجا پیش رفتیم که زخمی ها را با برانکارد آوردیم تا مجلس رسمی شود.

آیت الله هاشمی تأکید کرد: حق این بود که در این شرایط صدا و سیما برنامه جامعی برای ایشان می گذاشت و گوشه ای از زندگی ایشان را نشان می داد. در زمان حیاتشان نیز کم لطفی هایی به ایشان شد. بعد از امام باید در تهران می ماند و کار خود در قضا را کامل می کرد اما به قم رفتند و ما از رفتن ایشان ضرر کردیم.

وی ادامه داد: البته آیت الله موسوی اردبیلی در قم مستندی برای ما بود و هرکس به قم می رفت اطمینان داشت که ایشان ستونی برای حفظ انقلاب در حوزه بود. ولی از آن به بعد تندروی هایی دیدیم که به ایشان ستم کرد ولی ایشان با نصایح، نوشته ها و کارهایی که داشتند در همه مقاطع نقش خود را ایفا می کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بنا بود مقاطع زندگی ایشان را بگویند خیلی مفید بود که مردم بدانند چه شخصیتی را از دست دادند. سنت ایشان در قضاوت را باید ادامه می دادیم. ما بنا بود اسلامی قضاوت کنیم؛ امروز این طور نیست و باید روزی باز کسی مثل آیت الله موسوی اردبیلی با همان روحیات این روش را احیا کند.

وی اظهار کرد: ایشان در عین حال عضو مؤسس حزب جمهوری اسلامی هم بود و توانست کشور را از سر بنی صدر و کسانی که دور او بودند راحت کند. رقیب بنی صدر حزب جمهوری اسلامی بود و در مقابل کج روی های بنی صدر عمل می کرد. ایشان حقیقتا همان موقع هم معلوماتشان برای فتوا دادن کافی بود اما در سطح حزب فعالیت و از فتنه منافقین و تلاش های ضد انقلاب جلوگیری می کرد و به کمک ایشان در شورای افتاء مواضع حزب جمهوری اسلامی را می نوشتیم.

آیت الله هاشمی افزود: ایشان در آن دوره نقش یک پشتیبان بزرگ را داشت و سالم زندگی کرد و بسیار متواضع بود و با دقت حرف می زد و هر چیزی که شما فکر می کنید یک آدم بزرگ باید داشته باشد را دارا بود.

وی تأکید کرد: ما همه در مقابل امام خیلی کوچک بودیم. هنوز اسم امام و رفتار ایشان سرمایه اصلی انقلاب است و دشمنان این را فهمیده اند که تا امام در بین مردم وجود داشته باشد نمی توانند آسیبی برسانند به همین دلیل به فکر ترور شخصیت ایشان افتاده اند و اخیرا بهانه ای به دست آنها داده شد و کارهایی کردند. ما باید حواسمان باشد بیت امام نقش نگهداری دارد و شخصیت هایی مثل حاج حسن آقا و برادران عالمشان که از اساتید خوب حوزه هستند و می توانند راه امام را ادامه دهند سرمایه اصلی انقلاب است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما خیلی نیاز داریم آثار و بیت امام را همان طور بین خودمان عزیز داشته باشیم. ما هنوز به شخصیت و بیت اما خیلی نیاز داریم چون کل امت اسلامی در خظر است و این همه تبلیغ می کنند که مسلمانان را مثل داعش و افکار افراطی که ما هم در کشور داریم معرفی کنند. اینها فکر می کردند که می توانند که نتوانستند و خوشبختانه آقای خامنه ای توانستند این راه را ادامه دهند.

وی گفت: البته امام این کار را کرد. ما سال ها کار کردیم که احتیاطات امام به آیت الله منتظری مراجعه شود و ایشان مرجع باشند. علت هم این بود که آن موقع در قانون اساسی این بود که رهبر باید مرجع باشد. وقتی که امام تصمیم گرفتند که ایشان در این مقام نباشد ما یک شب، شام خدمت امام رسیدیم و گفتیم که ما این همه آمادگی پیدا کردیم که یک روز اگر خدای ناکرده شما نباشید مرجع داشته باشیم و دست ما خالی نباشد. امام گفت شما دارید. وقتی ما پرسیدیم چه کسی است؟ ما که همه را می شناسیم؛ ایشان نگاه کرد و گفت همین آقای خامنه ای.

آیت الله هاشمی ادامه داد: همین جمله ایشان باعث شد که ما توانستیم در مجلس خبرگان رهبر انتخاب کنیم. آقایانی که از قم آمده بودند 14 نفر بودند و همه آیت الله گلپایگانی را امضا کردند. ما با آیت الله گلپایگانی مخالفتی نداشتیم چون ما شاگرد و مرید ایشان بودیم ولی ایشان برای انقلاب، مبارزه و مدیریت کشور کار نکرده بودند و فقط جایگاه حوزوی داشتند و خبرگان به ایشان رأی نداد.

وی یادآور شد: البته قبل از آن چون قانون اساسی شورا گفته بود و یک بار در حرف های امام بود که اگر فرد به جای شورا باشد بهتر است و بعد هم گفتند مرجعیت لزومی ندارد و اجتهاد مطلق لزوم دارد. اینها در آقای خامنه ای بود البته افراد دیگری هم داشتند و منحصر به ایشان نبود. وقتی که آیت الله گلپایگانی رأی نیاوردند به سراغ آقای خامنه ای رفتیم و ایشان رأی بسیار خوبی آورد. آنها 14 نفر بودند و همان 14 نفر به آقای گلپایگانی رأی دادند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: وقتی به فرد رسیدیم آقای خامنه ای سخنرانی اساسی و از شورا دفاع کرد چون در قانون اساسی شورا بود و ما باید قانون اساسی را دنبال می کردیم و گروهی هم تعیین شده بودند و اسم آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله مشکینی و آقای خامنه ای در آن گروه بود. همان شبی که امام فوت کرده بود همه جمع شدیم و طبق قانون اساسی این سه نفر را به عنوان شورای رهبری انتخاب کردیم. لذا در مجلس خبرگان اول آقای خامنه ای یک سخنرانی خیلی خوبی کردند که باید شورا باشد ولی رأی نیاورد و 35 رأی شورا و 45 رأی فرد آورد.

وی گفت: به محض اینکه آقای خامنه ای را معرفی کردیم ایشان بدون اینکه وقت بگیرد پشت تریبون آمد و گفت من فرد را قبول ندارم شما چطور من را انتخاب می کنید؟ من گفتم حالا قانون شده که فرد باشد و امام هم که اجازه داده بودند و الآن فرد است و شما نباشید شخص دیگری است و ایشان دیگر حرفی نزد و روی صندلی نشست و من سکوت ایشان را به علامت رضا تلقی کردم و رأی گرفتیم.

آیت الله هاشمی تأکید کرد: واقعا امام کمک کردند که دشمنان انقلاب همه انتظار داشتند بعد از انقلاب همه چیز بر هم بریزد اما اولا آن تشییع بی نظیری که در ایران و جهان بی نظیر بود اتفاق افتاد که مردم بعد از رحلت ایشان چطور به صحنه آمدند و بعد هم اظهارات ایشان بود که ما از یک مرحله سخت گذشتیم و اینجا هم نقش آیت الله موسوی اردبیلی خیلی مهم است چون ایشان هم عضو خبرگان و هم جزء آن گروه سه نفره بود و به آقای خامنه ای رأی دادند و الحمدلله انقلاب ادامه دارد و امیدواریم شیاطین داخلی و خارجی نتوانند این انقلاب را زخمی کنند؛ شما هم باید سرباز انقلاب و مواظب باشید.

306/300

108 / 29
کد خبر: 717578 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار