مشارکت بخش خصوصی در آموزش پزشکی راهبری برای تامین نیروی انسانی نظام سلامت کشور

چهارشنبه 22 دی 1395 - 11:57
دکتر باقر لاریجانی

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که نیازهای سلامت مردم کشور تغییر کرده است و حوزه آموزش وزارت بهداشت برنامه‌ریزی بلندمدتی برای تامین این نیازها در حال تدوین دارد.

به گزارش ایسکانیوز از روابط عمومی معاونت آموزشی دکتر باقر لاریجانی گفت: این امکان وجود دارد که بخش دولتی نتواند به تنهایی پاسخگوی نیاز نیروی انسانی حوزه سلامت کشور باشد و بر همین اساس راهبردهای مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی تدوین شده و شرایط ویژه‌ای به لحاظ کیفیت آموزش در این راهبردها مدنظر قرار گرفته است.

او ادامه داد: راهبردهای کلی مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی تدوین و به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است و در این راهبردها هیچ رشته یا حوزه خاصی مدنظر نیست و در صورتی که بخش خصوصی بتواند انتظارات وزارت بهداشت را به لحاظ رعایت استانداردها و تضمین کیفیت دوره آموزشی مربوطه تامین کند و از طرفی ضرورت ایجاد رشته را منطبق با نیازسنجی‌های وزارت بهداشت در محل جغرافیایی خاصی از کشور اثبات نماید می‌تواند در آموزش علوم پزشکی مشارکت کند.

لاریجانی به ضوابط راهبرد کلی مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت تولیت سلامت مردم را برعهده دارد و تنها هدف ما در تدوین این راهبردها تامین نیازهای جامعه و ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی کشور است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: اگر بخش خصوصی تمامی شرایط درج شده در این راهبردها را هم داشته باشد باز هم ملاک اصلی برای صدور مجوز آموزش، وجود نیازهای کلان مناطق آمایشی است.

او گفت: از سوی دیگر ضوابط قید شده در راهبردهای مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی به نحوی تنظیم شده تا حداکثر کیفیت آموزش تامین و تمامی شرایط طبق استانداردهای بین‌المللی تنظیم شود.

لاریجانی افزود: یکی از ضوابطی که برای مشارکت بخش خصوصی در آموزش ذکر شده این است که متقاضی باید توانایی جلب مشارکت دانشگاههای معتبر جهان که طبق مصوبات شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت و همچنین مطابق با استانداردهای نظام‌های رتبه‌بندی معتبر دنیا نظیر شانگهای، QS و ... تایید شده‌اند را داشته باشد و طبیعی است که این شرایط به آسانی مهیا نمی‌شود و همین امر تضمین‌کننده ورود سرمایه‌گذارانی به بخش آموزش علوم پزشکی کشور است که بتوانند کیفیت آموزش را در حد استانداردهای جهانی تامین کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به میزان منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی، گفت: ممکن است مطالبی در این مورد در برخی رسانه‌ها درج شده باشد ولی رقم خاصی در راهبردها برای سرمایه‌گذاری تعیین نشده است و صراحتا قید شده میزان منابع مورد نیاز با توجه به ماهیت فعالیت از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین خواهد شد.

او افزود: آیین‌نامه‌های اجرایی راهبردهای مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی در حال تدوین است و به زودی به دانشگاهها ابلاغ می‌شود، از دیگر ضرورت‌های صدور مجوز برای بخش خصوصی اثبات نیاز و ضرورت آموزش رشته‌ای مشخص در محل جغرافیایی خاصی است و دقت زیادی در این زمینه خواهد شد چراکه آموزش علوم پزشکی باید هدفمند و با توجه به نیازهای سلامت جامعه باشد و هیچ مسئله دیگری در صدور مجوزها مدنظر قرار نخواهد گرفت.

لاریجانی گفت: کشور ما در دهه‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی در توسعه کمی دانشکده‌های مرتبط با علوم پزشکی داشته است، در برخی رشته‌ها مانند دندانپزشکی در هر استان حداقل یک دانشکده دندانپزشکی و در هر یک از کلان مناطق آمایشی ده‌گانه نیز دانشکده‌های دندانپزشکی متعددی وجود دارد، بنابراین اثبات ضرورت ایجاد دانشکده دندانپزشکی جدید توسط متقاضیان بسیار بعید به نظر می‌رسد.

او افزود: طرح برآورد نیازهای مناطق آمایشی به تربیت نیروی انسانی در رشته‌های مختلف در بازه زمانی ده ساله آینده در دست پیگیری است و به زودی توافق‌نامه‌هایی با مناطق آمایشی منعقد می‌شود. اجازه تربیت نیرو توسط بخش خصوصی فقط در صورتی صادر می‌شود که اثبات شود در منطقه آمایشی مربوطه امکان تامین نیروی انسانی مورد نیاز به تنهایی در بخش دولتی وجود ندارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: هدف از توسعه مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی تنها تامین نیازهای مناطق آمایشی به نیروی انسانی است، آیین‌نامه‌های اجرایی این طرح به نحوی تنظیم می‌شود که ضمن تامین نیازهای کشور کیفیت آموزش نیز ارتقا یابد.

200

کد خبر: 721076 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو