250 میلیون سال دیگر اقیانوس ها از بین می روند

دانشمندان براساس نظریه «اورتوورژن» اعلام کردند ۲۵۰ میلیون سال دیگر اقیانوس های زمین ناپدید می شوند و ابرقاره هایی به وجود می آیند که «آماسیا» نامیده می شوند.

به گزارش ایسکانیوز، عده ای از دانشمندان طبق نظریه اورتوورژن(Orthoversian) معتقدند پیدایش ابرقاره ها سبب می شود آمریکا مرکزی و جنوبی درهم ادغام شوند. به این ترتیب اقیانوس های زمین و همین طور دریای کارائیب نیز از بین می روند.

دانشمندان به وسیله کامپیوترهای قدرتمند سرنخ های برگرفته از صخره های سراسر جهان، این پیش بینی را انجام داده اند.

آنها معتقدند هنگامیکه قاره ها از هم جدا می شوند، بخش های کوچکتر از بقیه بخش ها فاصله بیشتری می گیرند اما به تدریج به یکدیگر جذب می شوند. به طوریکه یک طبقه زیر طبقه دیگر قرار می گیرد.

نخستین ابرقاره حدود ۳۰۰ میلیون سال قبل تشکیل شد که آفریقا مرکز آن بود، اما به تدریج به هفت قاره تبدیل شد که امروزه در جهان وجود دارند. همراه آن اقیانوس آتلانتیک نیز به وجود آمد.

راس میچل از دانشگاه پرت در استرالیا که در ۲۰۱۲ میلادی درباره مکانیزم تشکیل ابرقاره ها سخنرانی کرده بود، در این باره می گوید: گمانه زنی درباره آینده ابر قاره ها قطعی نیست. اما شواهد علمی برای این پیش بینی وجود دارد.

او معتقد است که ابرقاره جدید به محدوده ای به نام «حلقه آتش» را نیز در بر می گیرد که حاوی آتش فشان ها و زلزله های مرگبار است.

منبع:مهر

204

کد خبر: 722604