دانشگاه آزاد اسلامی برترین دانشگاه کشور در عرصه تولیدات علمی

در جلسه 89 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان برترین دانشگاه در عرصه تولیدات علمی کشور کشور شناخته شد.

به گزارش ایسکانیوز، جلسه 89 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست دکتر محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

معاونت پایش، ارزیابی و نظارت ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور پیرامون گزارشی از شاخص وضعیت ایران در زمینه نوآوری در سال 2016 و بررسی کمی و کیفی تولیدات علمی 10 دانشگاه برتر ایران ارائه شد.

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان رتبه اول کشور در تولیدات علمی شناخته شد. پس از دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران،صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان و علم و صنعت به ترتیب در رتبه های بعد قرار گرفتند.

پس از آن دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تأکید بر توانایی علمی برخی از دانشمندان ایرانی که در خارج از کشور به فعالیت علمی مشغول هستند، ادامه داد: بارها بر این موضوع تأکید شده که نیروی انسانی توانمند کشور باید حفاظت شود و در این زمینه اخبار خوبی به گوش نمی‌رسد.

"سند ملی فناوری‌های نرم و هویت‌ساز" به عنوان دستور بعدی جلسه 89 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، بررسی شد و گزارشی از این سند ارائه شد.

در این گزارش ضمن اشاره به نقش فناوری در ایجاد انگیزش اجتماعی، اهداف کیفی و کمی این بخش با توجه به شرایط و اقتضائات محیطی و بین‌المللی بررسی شد.

دکتر مخبر دزفولی گفت: نباید اهدافی ترسیم شود که با توجه به امکانات و همچنین حرکت سایر کشورها، دست نیافتنی به نظر برسند.

در ادامه جلسه، اعضای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روشن شدن متغیرها و اهداف تعیین شده، زمان‌بر بودن فعالیت‌های فرهنگی در مقایسه با فعالیت‌های علمی و فناوری، تکیه بر تولید و صادرات محصولات فرهنگی، تلاش برای تولید نما نام «برند» در حوزه‌های دارای اولویت مانند بازی‌های رایانه‌ای، پویانمایی «انیمیشن» و...، حمایت حداکثری از تولید دانش بنیان داخلی، استفاده از تجربیات موفق مانند تجربه اسباب‌بازی، نوشت‌افزار، توجه هوشمندانه به شرایط بین‌المللی و مقررات‌زدایی و تسهیل فرایندها از نکاتی دانستند که در تدوین این سند باید مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به پیشنهادهای ارائه شده و لزوم اعمال این پیشنهادها، ادامه بررسی این سند به جلسه آینده ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور موکول شد.

201

کد خبر: 723383