با 10 مورد از بهترین آنتی ویروس های رایگان آشنا شوید

یکشنبه 3 بهمن 1395 - 12:29
کد مطلب: 724591
 هوشمند

در دنیای هوشمندی که هکرها حتی از طریق ماوس و کیبورد کامپیوتر نیز می‌توانند اطلاعات را سرقت کنند، نیاز به نرم افزارهای امنیتی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. هیچ فرقی ندارد که شما از چه سیستم عاملی استفاده می‌کنید؛ خطر همیشه در کمین است و باید از آن پیشگیری کرد. به‌علاوه، این روزها دسترسی به نرم افزارهای امنیتی ساده‌تر از گذشته شده و کاربران می‌توانند بسیاری از آنها را به صورت رایگان دریافت کنند. همین موضوع نیز بهانه‌ای شد تا به معرفی بهترین آنتی ویروس های رایگان موجود بپردازیم.

به گزارش ایسکانیوز، پیش از هر چیز باید بدانید تمامی شرکت‌هایی که در این لیست نام آنها آورده می‌شود به دنبال پول بوده و عرضه رایگان نرم افزارهای امنیتی، هدف اصلی آنها نیست. به همین جهت هنگام استفاده از محصولات رایگان آنها، سازندگان از طرق مختلفی همچون ارسال ایمیل یا نمایش پنجره‌های مختلف، کاربران را به خرید نسخه پولی تشویق می‌کنند.

همچنین برخی از آنتی ویروس ها تلاش دارند تا موقع نصب نرم افزار، نوار ابزار یا افزونه‌های مختلفی را روی مرورگر شما نصب کنند که واقعا آزاردهنده است. شاید کمی گفتنش سخت باشد، اما نوارهای ابزار هیچ فایده‌ای نداشته و همراه با کاهش سرعت مرورگر، عموما برای جمع‌آوری و فروش اطلاعات کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. افزونه‌ها نیز وضعیتی مشابه داشته و کارایی مرورگر را بهبود نخواهند بخشید.

کافی‌ست هنگام نصب آنتی ویروس های رایگان، مراقب اضافه شدن نوارهای ابزار و افزونه‌ها به مرورگر بوده و خود را برای مشاهده پیام‌های تشویقی مختلف آماده کنید. اگر با این موارد مشکلی نداشته باشید، باقی کارها آسان خواهد بود.

آویرا (Avira) – ویندوز، مک

عملکرد بسیار خوب و راحت بودن استفاده از آویرا باعث شده تا این آنتی ویروس یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. در آخرین بررسی انجام‌شده توسط شرکت اتریشی و مستقل “AV-Comparatives”، نسخه پرو از آنتی ویروس آویرا نرخ محافظتی 99.9 درصد را دارد که از نسخه رایگان آن نیز می‌توان همین انتظار را داشت.

زمان‌بندی عملیات‌های مختلف بسیار آن بوده و کاربران می‌توانند چندین زمان مختلف را در طول هفته برای اسکن شدن سیستم خود مشخص کنند. ترکیب این موارد با امنیت به‌هنگام، می‌تواند آنتی ویروس آویرا را به انتخابی مناسب برای کاربران تبدیل کند.

بیت دیفندر (Bitdefender) – ویندوز

این آنتی ویروس نیز یکی دیگر از نرم افزارهایی‌ست که نسخه پرو از آن با نرخ محافظت 99.9 درصد، می‌تواند شما از در برابر تقریبا هر نوع ویروس و بدافزاری محافظت کند. قابلیت‌های ضد فیشینگ (Anti-Phishing) و ضد تقلب (Anti-Fraud) نیز امنیت شما را افزایش خواهند داد.

عدم نیاز به منابع بالای سخت افزاری برای پردازش اطلاعات در کنار رابط کاربری ساده و گرم، باعث شده تا بیت دیفندر با مجموعا 500 میلیون کاربر، یکی از بهترین آنتی ویروس های رایگان موجود باشد.

آواست (Avast) – ویندوز، مک

اگرچه براساس آزمایش‌های انجام‌شده، نرم افزار امنیتی آواست نرخ محافظت پایین‌تری (99.6 درصد) دارد، اما جای نگرانی نخواهد بود. به‌علاوه با نصب این آنتی ویروس سبک روی سیستم خود احتمالا متوجه فعالیت آن نخواهید شد.

به‌لطف رابط کاربری ساده آنتی ویروس آواست، کاربران در کمترین زمان ممکن می‌توانند سیستم خود را در برابر ویروس‌های مختلف ایمن سازید.

ای وی جی (AVG) – ویندوز، مک

یکی دیگر از بهترین آنتی ویروس های رایگان با نرخ محافظت 99.6 درصد و استفاده بهینه از منابع سخت افزاری، ای وی جی نام دارد که مدت‌هاست از کاربران سراسر دنیا در برابر ویروس‌های مختلف محافظت می‌کند. اگرچه سازندگان این آنتی ویروس، نرم افزارهای جانبی دیگر همچونضد ویروس مخصوص گوشی موبایل یا نرم افزارهای بهینه‌ساز را نیز عرضه می‌کنند، هنوز هم آنتی ویروس آنها می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد.

هرچند به‌نظر نسخه رایگان این آنتی ویروس پیام‌های بیشتری را برای ارتقا و خرید نسخه پولی نمایش می‌دهد که درنهایت عملکرد فوق‌العاده آن، برخی از کاربران را به پرداخت پول مجاب کرده است!

لاواسافت (Lavasoft) – ویندوز

نسخه پرو از آنتی ویروس رایگان شرکت لاواسافت (Lavasoft Ad-Aware Free) با نرخ محافظت 99.3 درصد، یکی دیگر از بهترین آنتی ویروس های رایگان است که می‌تواند توجه علاقه‌مندان را به خود جلب کند. هرچند، این نرم افزار به نسبت دیگر ضد ویروس‌ها، استفاده بیشتری از منابع سیستم خواهد داشت. به هر صورت، این نرم افزار با تکیه بر سیستم‌های ضد تبلیغاتی (Anti-Adware) و ضد جاسوسی (Anti-Spyware) از هر نظر کامل است.

اگرچه امکانات نسخه رایگان نیاز کاربران را به صورت کامل برطرف می‌کند اما نسخه‌های پولی از آنتی ویروس لاواسافت، قیمت مناسبی داشته و امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

ای اسکن (eScan Anti-Virus Toolkit) – ویندوز

یک تفاوت عمده میان ای اسکن با دیگر ضد ویروس‌ها وجود دارد و آن عدم نیاز به نصب است؛ کافی‌ست با مراجعه به سایت رسمی این شرکت، آنتی ویروس آن را دریافت و نصب کنید. به همین جهت کاربران می‌توانند این نرم افزار را از روی یک فلش یو اس بی نیز اجرا کنند.

نباید فراموش کنید که با عدم نصب این آنتی ویروس، خبری از محافظت به‌هنگام یا زمان‌بندی برای اسکن نخواهد بود. به همین دلیل نباید از ای اسکن به عنوان آنتی ویروس اصلی خود استفاده کنید.

ترند میکرو هاوس کال (Trend Micro HouseCall) – ویندوز، مک

هاوس کال نیز همانند ضد ویروس ای اسکن نیازی به نصب نداشته و نمی‌تواند انتخاب اول باشد، ولی اگر تصور می‌کنید که احتمال آلوده شدن سیستم شما وجود دارد، می‌توانید از آن به عنوان یک ابزار جانبی استفاده کنید.

مالور بایت آنتی مالور (Malwarebytes Anti-Malware) – ویندوز، مک

شرکت مالور بایت در سال‌های اخیر به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرده که بدون شک ابزار «آنتی مالور» آن هم سهم زیادی در این موفقیت دارد. این نرم افزار حجم کمی داشته و می‌تواند از سیستم شما در برابر بدافزارها و تبلیغات اضافی محافظت کند. متاسفانه نسخه رایگان از این نرم افزار محدودیت‌های بیشتری نسبت به دیگر نرم افزارهای موجود در این لیست دارد، اما باز هم انتخاب مناسبی خواهد بود. همچنین باید اشاره کنیم که تنها از نسخه مخصوص کامپیوتر تنها برای 14 روز به صورت رایگان می‌توان استفاده کرد.

پاندا (Panda) – ویندوز

اگرچه ضد ویروس رایگان شرکت پاندا نیز پنجره‌های متعددی را برای خرید نسخه پولی نمایش می‌دهد اما ویژگی‌های بسیار خوب، آن را به یکی از بهترین آنتی ویروس های رایگان تبدیل کرده است. به‌ عنوان مثال این نرم افزار بخش زیادی از فعالیت‌های خود را به کمک سیستم ابری انجام می‌دهد که در نتیجه آن، منابع کمتری استفاده می‌شود.

به‌جز استفاده از سیستم شبکه ابری، تفاوت چندانی میان نرم افزار شرکت پاندا با دیگر ضد ویروس‌ها دیده نمی‌شود. براساس آزمایش‌های انجام شده توسط AV-Test، آنتی ویروس رایگان پاندا عملکرد مناسبی دارد و نیازی به نگران شدن در مورد رابط کاربری آن وجود ندارد.

زون آلارم (ZoneAlaram) – ویندوز

زون آلارم را می‌توان یکی از کامل‌ترین نرم افزارهای رایگان دانست. نسخه رایگان آنتی ویروس این شرکت درکنار امکانات مشابه، همراه با یک فایروال ابتدایی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. به‌علاوه این نرم افزار به سیستمی مخصوص برای شناسایی اطلاعات شخصی نیز مجهز شده که در صورت مشاهده هر تغییری، شما را آگاه خواهد کرد.

شاید استفاده از یک نرم افزار ضد سرقت واقعی پیشنهاد خوبی باشد، اما نباید فراموش کنید که آنتی ویروس رایگان زون آلارم، بهترین انتخاب نخواهد بود و شاید بهتر باشد از آن به عنوان یک لایه محافظتی ثانویه استفاده کرد.

200/202

منبع: گجت نیوز

94 / 117
کد خبر: 724591 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار