در جلسه کارگاه نقشه علمی و آموزشی مناطق آمایشی کشور:

لاریجانی: مناطق آمایشی از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند

دوشنبه 4 بهمن 1395 - 16:11
کد مطلب: 725011
تدوین سند جامع علمی مناطق آمایشی کشور

معاون آموزشی وزیر بهداشت در جلسه صبح امروز کارگاه توجیهی نقشه علمی کلان مناطق آمایشی کشور تاکید کرد، مناطق آمایشی از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت در جلسه کارگاه توجیهی نقشه علمی کلان مناطق آمایشی کشور گفت: نفشه راه روشن برای توسعه علمی مناطق آمایشی کشور باید ترسیم شود که در این راستا مدلی در منطقه 8 آمایشی ترسیم شده و در جلسه امروز نیز اسناد مناسبی برای همه مناطق آمایشی ترسیم خواهد شد که برنامه این مناطق برای توسعه نیروی انسانی حوزه آموزش و پژوهش علوم پزشکی مشخص می شود.

او ادامه داد: بحث محاسبات نیروی انسانی بسیار مهم است و باتوجه به بستر نظام ارائه خدمات سلامت کشور می تواند مولفه های زیادی داشته باشد و با سناریوهای مختلف نظام سلامت کشور مدل ها و نیازهای متفاوتی برای این بحث وجود دارد.اگرچه عدم قطعیت زیادی در این حوزه وجود دارد، ولی این موضوع نباید ما را از ترسیم نقشه راه باز بدارد. گرچه نقشه ای که ترسیم می شود صد درصد بسته نیست و به مرور متناسب با نیازها و شرایط جدید می تواند بازبینی شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: الگوی ماموریت گرایی دانشگاهها و مناطق آمایشی کشور به عنوان نمونه ای از برنامه های کلان حوزه آموزش است. در این الگو با آنالیز اسناد بالادستی مثل نقشه علمی کشور و بازیابی نقاط مغفول این اسناد و همچنین جلسات با دانشگاهها ماموریت هایی ترسیم شد و به دانشگاهها و مناطق آمایشی سپرده شد. این ماموریت ها در حال پیگیری است و این الگو می تواند به مرور زمان بازنگری شود و نیازها و شرایط جدید وارد این الگو شوند.

لاریجانی گفت: برنامه ما در معاونت آموزشی وزارت بهداشت این است که بدانیم در حوزه تربیت نیروی انسانی در 4 تا 5 سال آینده می خواهیم به کجا برسیم و برای ترسیم این چشم انداز باید علاوه بر شرایط هر منطقه، قوانین و مقررات کشور هم باید رصد و سناریوهای مختلفی با توجه به این موارد ترسیم شود.

او ادامه داد: در برخی سایت های معتبر و همچنین پایگاه سازمان جهانی بهداشت اننتظارات از شرایط سلامت کشورهای مختلف ذکر شده و این خود مدلی برای شناسایی آینده سلامت کشورهاست. نگاه به آینده در همه امور متفاوت است و اگر درست پیش بینی و عمل کنیم می توانیم آینده را به شکل بهتری بسازیم.

لاریجانی گفت: آینده نگاری خود یک فرهنگ است و می توان گفت توجه به این موضوع اولین بار در ترسیم نقشه علمی سلامت دیده شده است. هم چنین حوزه هایی موفق هستند که آینده نگاری خوبی را ترسیم کرده اند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر نیروی انسانی گفت: اقداماتی که برای محاسبات نیروی انسانی در وزارت بهداشت انجام شده است همچنین کاری در حوزه پشتیبانی آماده و به دانشگاهها ارسال شد. هدف این برنامه ها این است که فرهنگ ترسیم نقشه نیروی انسانی در نظام سلامت جا بیافتد و با ترسیم این برنامه می توان موارد را متناسب با شرایط به روزرسانی کرد.

او گفت: انتظار می رود همه مناطق با مدلی در یک افق 5 ساله با توجه به ظرفیت ها و نیازهای خود در این بازه زمانی برنامه ای برای رشته مقاطع مختلف خود داشته باشند و به شکلی این نقشه ترسیم شود که ضمن رفع چالش های منطقه، در نظام سطح بندی خدمات ارجاع ها به مرکز کشور کاهش پیدا کند.

لاریجانی به نقشه توسعه رشته های تخصصی کشور که در گذشته تهیه شده اشاره کرد و گفت: این نقشه نشان می دهد با برنامه مشخصی این کار پیش نرفته و نیازهای استان های کشور خوب پوشش داده نشده است.دانشگاهها باید ترسیم نقشه را جدی بگیرند، چرا که برنامه 5 ساله توسعه نیروی انسانی دانشگاهها در شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور طرح و تصویب خواهد شد و این نقشه ها به دانشگاهها افق روشنی می دهند که چه جاهایی باید سرمایه گذاری کنند و مسیر مناسبی را برای گسترش رشته مقاطع خود طی نمایند.

لاریجانی با تاکید بر برنامه وزارت بهداشت برای تثبیت ظرفیت های رشته های علوم پزشکی گفت هر دانشگاهی باید نقش خود در برآورد نیازهای آتی منطقه آمایشی و کشور پیدا و این مسیر را درست دنبال کند.

او افزود: البته نباید راه را برای نوآوری در حوزه آموزش ببندیم و نقشه کلان مناطق به نحوی ترسیم شود که اگر برنامه و نظر جدیدی وجود داشت در کنار این نقشه اجرایی شود.نسخه اولیه نقشه علمی مناطق آمایشی تا 2 هفته آینده آماده می شود و با حرکتی رفت و برگشتی بین دانشگاه های منطقه و وزارت بهداشت این اسناد تا پایان سال نهایی خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت گفت: ترسیم این نقشه به این معنی نیست که همه این نیازها توسط بخش دولتی تامین شود، بلکه مناطق آمایشی باید از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی و بخش خصوصی نیز غافل نشوند و مدلی برای همکاری بین بخشی در اجرای این نقشه ها ترسیم کنند.

لاریجانی به تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه ای با دانشگاه آزاد اسلامی امضا شده که مناطق آمایشی با واحدهای این دانشگاه در منطقه همکاری داشته باشند، همچنین باید برای توسعه علوم پزشکی از ظرفیت افراد و دانشگاهها در زیرمجموعه وزارت علوم نیز بهره برداری شود و همکاری مشترکی با این بخش برای توسعه علوم پزشکی طراحی شود.

204/200

144 / 12
کد خبر: 725011 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار