مرگ مرورگر بیست و چندساله مایکروسافت نزدیک است

مرورگر قدیمی Internet Explorer مایکروسافت که از سال ۱۹۹۵ مورد استفاده کاربران اینترنت است، این روزها به پایان کار خود نزدیک می شود.

به گزارش ایسکانیوز، این مرورگر که روزگاری محبوب ترین مرورگر اینترنتی محسوب می شد و بیش از ۹۰۰ درصد از کاربران فضای مجازی از آن استفاده می کردند، این روزها طرفداران چندانی ندارد.

بررسی های موسسه نت مارکت شیر نشان می دهد که سقوط آزاد مرورگر IE به خصوص از سال ۲۰۱۵ و با بازنشسته شدن آن توسط خود مایکروسافت و جایگزینی مرورگر Edge شدت گرفت. در دو سال اخیر مرورگرهای کروم و فایرفاکس هم کاربران زیادی پیدا کرده اند و این امر هم استفاده از IE را بیش از گذشته منسوخ کرده است.

بررسی ها نشان می دهد در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۶ درصد از کاربران وب از IE استفاده می کردند، اما این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۲۱ درصد کاهش یافت که سقوط قابل ملاحظه ای محسوب می شود.

البته کسانی که با IE خداحافظی کرده اند لزوما به استفاده از Edge روی نیاورده اند، زیرا این مرورگر تنها بر روی سیستم عامل ویندوز ۱۰ قابل استفاده است. این مرورگر که در ابتدای سال ۲۰۱۶ تنها ۲.۸۸ درصد از کاربران وب را جذب خود کرده بود، هم اکنون ۵.۳ درصد از کل آنها را به خود اختصاص داده که باز هم رقم چندانی محسوب نمی شود.

در مقابل سهم مرورگر کروم از بازار مرورگرهای اینترنتی از ۳۲ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۵۶ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و فایرفاکس و سافاری متعلق به اپل به ترتیب ۱۲ و ۳.۵ درصد از بازار یاد شده را در اختیار دارند. سه درصد باقی مانده از این بازار هم به مرورگرهایی مانند Opera،Vivaldi و Brave اختصاص یافته است. کارشناسان معتقدند کاهش استفاده از Internet Explorer به زیر ده درصد در سال ۲۰۱۷۷ امری کاملا محتمل است.

200/202

منبع: مهر

کد خبر: 726351