رییس دانشگاه امیرکبیر تشریح کرد؛

نقش دانشگاه آزاد اسلامی در پر کردن خلاء‌های آموزش عالی

شنبه 16 بهمن 1395 - 15:37
کد مطلب: 729033
44

رییس دانشگاه امیرکبیر معتقد است که دانشگاه آزاد اسلامی به جلوگیری از خروج جوانان و دانشجویان از کشور کمک کرده و اگر این دانشگاه نبود، نهادهای دیگری نمی‌توانستند جای آن را بگیرند.

به گزارش ایسکانیوز؛ احمد معتمدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه آموزش عالی ایران، گفت: با توجه به اینکه تقاضا در ایران برای ورود به دانشگاه زیاد است و مردم هم به لحاظ فرهنگی و اجتماعی و هم یافتن شغل مناسب به دنبال ورود به دانشگاه هستند، ایجاد و فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی یک فرصت است.

وی افزود: علاقه خانواده‌ها به تحصیلات دانشگاهی فرزندشان در ایران بسیار بالاست و گاهی بیش از آن که رسیدن به یک شغل مناسب برای‌شان اهمیت داشته باشد، تحصیل فرزندشان در دوره‌های دانشگاهی برای‌ آنها مهم است.

رییس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به عطش جامعه ایرانی برای تحصیل، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی زمانی که ظرفیت دانشگاه‌ها بسیار پایین و تقاضا برای تحصیل بالا بود، به همت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاسیس شد و حتی در آن زمانی افرادی مثل ما مخالف تاسیس این دانشگاه بودند و معتقد بودیم که کیفیت آموزش کاهش می‌یابد، اما آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خیلی محکم پای کار ایستادند و نظر حضرت امام (ره) را هم در این خصوص گرفتند.

معتمدی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی قطعا نقش موثری را در آموزش عالی کشور ایفا کرده است، چراکه اگر این دانشگاه نبود و نمی‌توانست تا حد مناسبی تقاضا را در کشور پاسخ دهد، خروج جوانان و دانشجویان از کشور بیشتر می‌شد، همانطور که در اوایل انقلاب بسیاری از جوانان ما برای تحصیل به کشورهای اطراف که دانشگاه‌های خوبی هم نداشتند، مهاجرت کردند. بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی با پر کردن خلاء آموزش عالی از خروج جوانان و دانشجویان از کشور جلوگیری کرده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه‌های دولتی بیش از یک حد خاصی نمی‌توانند سرمایه‌گذاری کنند، گفت: به این ترتیب اگر دانشگاه آزاد اسلامی نبود، ما به مشکلات بیشتری در زمینه آموزش عالی برمی‌خوردیم.

معتمدی همچنین درباره توسعه تحصیلات تکمیلی در نظام آموزش عالی کشور و نقش دانشگاه آزاد اسلامی در این باره نیز، ادامه داد: توسعه آموزش عالی در سال‌های اخیر روند روبه‌رشدی داشته، اما چه دانشگاه‌های دولتی و چه غیردولتی اگر استانداردهای لازم را برای برگزاری این دوره‌ها و خصوصا دوره‌های تحصیلات تکمیلی رعایت نکنند، مشکل ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: نسبت استاد به دانشجو، دروس ارائه شده، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کارشناسی، نحوه برگزاری کلاس‌ها، برگزاری امتحانات و .. از نکات مهم در بررسی کیفیت دوره‌های آموزشی است که همه دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد باید به آن توجه داشته باشند.

رییس دانشگاه امیرکبیر، گفت: ما در یک مقطع زمانی در دانشگاه امیرکبیر تعداد زیادی دانشجوی مجازی جذب کردیم اما پس از مدتی به این جمع‌بندی رسیدیم که دوره‌های مجازی خوب است اما نباید در آن افراط کرد زیرا از استانداردها خارج می‌شویم، بنابراین تعداد دانشجویان مجازی را به کمتر از نصف کاهش دادیم.

معتمدی با بیان اینکه دانشگاه آزاد نیز به طور کلی در تحصلات تکمیلی خوب عمل کرده اما در برخی نقاط از استاندارد خارج شده است، ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی سابقه خوبی دارد و در جذب اساتید نیز به خوبی عمل می‌کند که اگر این پتانسیل را با رعایت اسانداردها بیشتر به کار بگیرد، بسیار موفق خواهد بود، اما در مورد دوره‌های دکتری باید دقت بیشتری کند و نگذارد این دوره‌ ارزش خود را از دست بدهد.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر اکثر دانشگاه‌های دولتی نوع یک کشور در حال حرکت به سوی دانشگاه‌های نسل سوم هستند، اظهارکرد: دانشگاه امیرکبیر نیز در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و بحث برج فناوری را پیگیری می‌کند که کار 40 تا 50 شرکت دانش بنیان است که هفته دیگر افتتاح می‌شود.

رییس دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: همه دانشگاه‌های کشور باید حرکت‌شان در این مسیر باشد، کارآفرین باشند، و بتوانند برای فارغ‌التحصیلان خود اشتغالزایی کنند که این امر جزو برنامه‌های راهبردی دانشگاه امیرکبیر است و جای خوشحالی دارد که دانشگاه آزاد نیز در این مسیر حرکت می‌کند.

معتمدی با بیان اینکه نباید دانشگاه آزاد را به عنوان یک دانشگاه واحد به حساب بیاوریم، گفت: باید این دانشگاه‌ را به واحدهای زیرمجموعه‌اش تجزیه کنیم و هر واحد را جداگانه مورد ارزیابی قرار دهیم که اگر این کار را انجام دهیم کیفیت برخی از واحدهای دانشگاه آزاد بسیار خوب است و از استاندارهای بالایی برخودارند، البته در این میان برخی از واحدها نیز مشکلاتی دارند.

منبع: ایسنا

203/200

121 / 117
کد خبر: 729033 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار