تشکیل هیاتی حقیقت یاب برای اعلام نظر در خصوص وضعیت تالاب هورالعظیم

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در همایش متخصصان محیط زیست ایران با بیان اینکه برخی مدام می گویند دروغ می گویید و تالاب هورالعظیم احیاء نشده است، از انجمن متخصصان محیط زیست ایران درخواست کرد با تشکیل هیاتی حقیقت یاب و رصد اقدام ها و شرایط تالاب از نزدیک توسط دانشگاهیان در این خصوص اعلام نظر کنند تا مشخص شود این اخبار منفی، واقعی است یا فضاسازی برای اتهام زنی به دولت و ایجاد فضای یاس در کشور است.

به گزارش ایسکانیوز، معصومه ابتکار در آئین افتتاحیه بیست و دومین همایش ملی – منطقه ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران که در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، گفت: مقابله با پدیده گرد و غبار نیازمند نگاه علمی در بهره مندی از فناوری های نو و مدیریت درست منابع آبی، همچنین نگاه پژوهشی است.

وی تصریح کرد: در بحث پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری دانشگاه ها از جمله واحدهایی از دانشگاه آزاد اسلامی و دستگاه های مرتبط همچون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری موفق به شناسایی کانون ها و منشاء های گرد و غبار در کشور و حتی تدوین برنامه اقدام برای مقابله با گرد و غبار در برخی استان ها شد.

ابتکار با بیان اینکه استان خوزستان از جمله استان‌هایی است که علاوه بر منشاء یابی کانون های گرد و غبار، برنامه اقدام علمی نیز در آن آغاز شده است، اظهار کرد: یکی از اقدام ها، احیاء تالاب هورالعظیم است که در سال 92 دشت وسیع گرد و غباری بود که تحت عنوان تالاب هورالعظیم معرفی می شد.

وی افزود: به رغم مخالفت جدی و صریح سازمان حفاظت محیط زیست در ارزیابی زیست محیطی صورت گرفته در سال 84 مبنی بر اینکه اقدام های نفتی در تالاب هورالعظیم نباید منجر به تخریب این اکوسیستم شود، این اتفاق رخ داده بود و از این رو از سال 92 با تذکر به وزارت نفت و رایزنی های متعدد اقدام برای احیاء تالاب را آغاز کردیم و در نهایت اوایل سال 93 با آغاز عملیات برداشتن موانع و باز کردن دریچه ها، همچنین تامین حق آبه تالاب از کرخه، موفق به آبگیری تالاب شدیم به طوریکه امروز 70 درصد تالاب آبگیری شده و شاهد رفع خطر کانون گرد و غباری این تالاب، همچنین رونق دوباره معیشت و گردشگری در آن منطقه هستیم.

عده ای مدام می گویند دروغ می گویید

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برخی مدام می گویند دروغ می گویید و تالاب هورالعظیم احیاء نشده است، از انجمن متخصصان محیط زیست ایران درخواست کرد با تشکیل هیاتی حقیقت یاب و رصد اقدام ها و شرایط تالاب از نزدیک توسط دانشگاهیان در این خصوص اعلام نظر کنند تا مشخص شود که اقدامی صورت گرفته یا خیر و این اخبار منفی، واقعی است یا فضاسازی برای اتهام زنی به دولت و ایجاد فضای یاس و ناامیدی در کشور و خروج ما از مسیر کار تخصصی و علمی و خدمت است که البته ما از این مسیر منحرف نمی شویم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به عکس های ماهواره ای از وضعیت تالاب های هورالعظیم و شادگان داشت و اظهار کرد: 14 بهمن ماه سال جاری مراسم روز جهانی تالاب را نیز به واسطه اهمیتی که برای خوزستان به عنوان قلب تپنده ایران قائل هستیم و به دلیل جایگاه و ارزشی که خوزستان برای دولت یازدهم دارد در این استان برگزار کردیم و از تالاب شادگان نیز بازدید داشتیم.

ابتکار درباره تالاب شادگان در خوزستان نیز گفت: این تالاب هم شرایط مناسبی نداشت و ولی خوشبختانه اقدام های صورت گرفته در این تالاب نیز نتیجه بخش بود و اکنون تالاب احیا شده است.

معاون رئیس جمهور ضمن استقبال و اعلام آمادگی از تقویت پیوند محیط زیست با دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی، همچنین نقد علمی و تخصصی که منتج به اصلاح روندها و تصمیم گیری های درست می شود، گفت: خوشبختانه روند بیداری محیط زیستی در کشور آغاز شده و اساتید پرچم داران حرکت بیداری محیط زیست کشور هستند.

برای نخستین بار در کشور روند بیماری ها و مرگ های مرتبط با آلودگی هوا کاهش یافت

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پژوهش وزارت بهداشت، درخصوص بیماری ها و مرگ های منتسب به آلودگی هوا، گفت: این پژوهش که مجموعه اطلاعات سال های 92_94 را شامل می شد نشان داد برای نخستین بار در کشور و بر خلاف روند افزایشی سابق، بیماری ها و مرگ های مرتبط با آلودگی هوا در کشور روند کاهشی داشته است.

وی افزود: این پژوهش نشان داد گام های درستی در مسیر هدف غایی برنامه های بهبود کیفیت هوا، یعنی ارتقا کیفیت زندگی و کاهش مرگ و بیماری های ناشی از آن برداشته شده است.

ابتکار با بیان اینکه به لحاظ محیط زیستی کشور در سال 92 و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به دلیل بحران های متعدد محیط زیستی ایجاد شده بر اثر بی توجهی ها و غفلت ها از این حوزه، در لبه پرتگاه بود، گفت: به طور نمونه مردم سال ها تحت تاثیر آلودگی شدید هوا و تنفس سموم شیمیایی همچون بنزن بودند اما امروز اگرچه هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم اما شاهد تغییرات بسیار مثبتی هستیم به طوریکه تنها در تهران به رغم توسعه ناپایدار ساخت و سازهای هشری و حاشیه شهر و نبود سیاست های صحیح مهار جمعیتی از سوی مدیریت شهری، تعداد روزهای سالم و پاک نسبت به سال 92، 63 روز یعنی حدود دو ماه افزایش پیدا کرده است.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری این موضوع که استاندارد یورو 4 برای خودروها، همچنین سوخت استاندارد یورو 4 باید در سال 86 اجرا می شد، اظهار کرد: اما به دلیل توقف این اقدام ها، دولت یازدهم برای اجرای استاندارد سوخت یورو 4 و خودروسازی اقدام کرد و در حال حاضر نیز بازرسی مستمر از کلیه خطوط تولید خودرو وجود دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: اینکه تاخیرها و کاستی ها گذشته را بیان می کنیم نه برای این است که بهانه و دلیلی برای کمبودها و کاستی های کنونی داشته باشیم بلکه تنها برای این است که باید واقعیت ها را بیان کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تولید موتورسیکلت کاربراتوری در کشور متوقف شده است و تنها موتورسیکلت های انژکتوری تولید و شماره گذاری می شوند، تصریح کرد: در حال حاضر حداقل دو تولید کننده داخلی برای تولید خودرو برقی و چند تولید کننده داخلی نیز برای تولید موتور برقی در حال فعالیت هستند.

این مقام مسئول افزود: با انجام این اقدام ها موفق شدیم تا هوای بهتری برای تنفس 35 میلیون نفر از مردم کشور که در کلانشهرها ساکن هستند ایجاد کنیم و اگرچه برنامه های مقابله با آلودگی هوا زمان بر و بلند مدت است و هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم اما نتایج خوبی نیز به دست آوردیم.

به گزارش ایسنا، بیست و دومین همایش ملی – منطقه ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران و دوازدهمین جشنواره توسعه سبز با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان حفاظ محیط زیست، دکتر علی عباسپور رئیس واحد علوم و تحقیقات، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، رئیس دفتر منتطقه ای یونسکو، نماینده سازمان غذا و کشاوزی ملل متحد، جمعی از معاونان، اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و صاحبنظران عرصه محیط زیست در واحد علوم و تحقیقات گشایش یافت. مجید عباسپور رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران با بیان اینکه این همایش بیست و دومین دوره از سری همایش های تخصصی در زمینه محیط زیست است، از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان بنیانگذار و مبتکر دانشگاه آزاد اسلامی یاد کرد و گفت: همچنین جای دارد در این همایش یادی از مرحوم دکتر تقی ابتکار داشته باشیم . ایشان از موسسان انجمن متخصصان محیط زیست بوده و نقش چشمگیری در پیشبرد برنامه های آن داشته اند.

رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: موضوع این همایش ارزیابی برنامه پنجم و چشم انداز توسعه پایدار در برنامه ششم با رویکرد ملی و بین المللی است که طی دو روز با حضور کارشناسان و مراجع ذی ربط به مسائل مختلفی در حوزه محیط زیست و موضوعات مرتبط با این همایش پرداخته شده و نتایج آن به مراکز و مسئولان همچون مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و ... برای بهره برداری ارائه خواهد شد.

به گفته دکتر عباسپور محورهای این دوره از همایش را عناوینی چون آب ، محیط زیست و توسعه پایدار ، انرژی ، محیط زیست انسانی ، منابع طبیعی و تنوع زیستی ،بلایای طبیعی و محیط زیست شهری، محیط زیست دریایی،تغییرات آب و هوا (تغییر اقلیم)، اقتصاد سبز، همکاری های منطقه ای و بین المللی ،آموزش و فرهنگ سازی و مشارکت مردمی و فناوری اطلاعات در محیط زیست تشکیل می دهد.

وی افزود: طبیعتا طی دور روز همایش، نمی توان به بررسی تمامی معضلات و مسائل زیست محیطی پرداخت، بر همین اساس همانطور که در سال گذشته همایش های تخصصی پیرامون معضلات و مسائل محیط زیست نظیر همایش تخصصی دریاچه ارومیه و تغییرات اقلیم برگزار شده است، توصیه می کنم در سال جدید نیز این روند ادامه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: در برنامه ششم توسعه به تأمین 5 درصد از انرژی برق با استفاده از انرژی های تجدید پذیر تأکید شده است. با توجه به اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه تنها 100 مگابایت از برق مصرفی از انرژی های تجدیدپذیر تأمین می شود، باید تا پایان برنامه ششم توسعه حدود 4 هزارمگابایت برق را از منابع انرژی تجدیدپذیر تأمین کنیم و این امر نیازمند برنامه ریزی مناسب و حرکتی عظیم دارد.

بر اساس گزارش سازمان محیط زیست، بیست و دومین همایش ملی - منطقه‌ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران ‌و دوازدهمین جشنواره توسعه سبز و مسابقه کشوری نقاشی و عکس به همراه نمایشگاه ‌ارزیابی برنامه پنجم و چشم انداز توسعه پایدار در برنامه ششم (با رویکرد ملی و بین المللی) ، 3 و ۴ اسفندماه ۱۳۹۵ در واحد علوم و تحقیقات با برگزاری کارگاه های تخصصی با حضور کارشناسان محیط زیست فعال است.

منبع: ایسنا

دریافت کننده: مرضیه کنگرانی / انتشار دهنده: زهره حاجیان

308/700

کد خبر: 735212