سخنان رییس رسانه ملی درباره کمبود بودجه و دلیل تعطیلی «ثریا»

یکشنبه 8 اسفند 1395 - 14:44
کد مطلب: 736597
سخنان رییس رسانه ملی درباره کمبود بودجه و دلیل تعطیلی «ثریا»

رییس رسانه ملی با حضور در فراکسیون مستقلان مجلس از کمبود بودجه رسانه ملی و درخواستش برای افزایش بودجه و همچنین دلیل تعطیلی برنامه «ثریا» در این مدت سخن گفت.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی صدا و سیما، عبدالعلی علی‌عسکری رییس سازمان صدا و سیما امروز یکشنبه ۸ اسفندماه با حضور در فراکسیون مستقلان مجلس شورای اسلامی ضمن پاسخگویی به پرسش ها و مطالب مطروحه از سوی نمایندگان از رسانه ملی پاره ای از مشکلات رسانه ملی را مطرح کرد.

علی عسکری با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد پوشش دیجیتالی حداکثری شبکه های رسانه ملی در سراسر کشور هستند، گفت: صدا و سیما به دنبال استفاده از قوای فکری جامعه با توانایی قدرت بیان قوی و موثر برای جذب مخاطب بیشتر بوده و می خواهد از این افراد در رسانه ملی استفاده کند.

وی با اشاره به انتقاد برخی نمایندگان در این خصوص که پوشش دیجیتالی رسانه ملی در همه شهرها و استان های کشور وجود ندارد، افزود: این مساله باعث شرمندگی ما است. این در حالی است که فرستنده ها توسط شرکت های دانش بنیان تامین شده اند و هیچ مشکلی به لحاظ تامین تکنولوژی لازم را نداریم و تنها مشکل ما بودجه است. ضمن آنکه صداوسیما بیش از یک دهه است فریاد می زند به دنبال تکمیل پوشش است اما به دلیل همین مشکلات مالی تاکنون این اتفاق به درستی صورت نگرفته است.

رییس صدا و سیما در خصوص انتقاد نمایندگان در رابطه با ضرورت استفاده از حضور کارشناسی نمایندگان مجلس در برنامه های تخصصی، توضیح داد: خوشبختانه در مراکز برخی از استان ها تعامل خوبی میان شبکه های استانی و نمایندگان ایجاد شده است و این را در نشست با چند نماینده استانی متوجه شدم چرا که تماما از عملکرد شبکه استانی خود راضی بودند اما نمایندگان استان هایی که از عملکرد شبکه های تلویزیونی خود راضی نیستند مشکل خود را ارجاع دهند تا آن را پیگیری و حل و فصل کنیم، همچنین بارها گفته‌ام در برنامه های تخصصی نیز باید از فرصت کارشناسی نمایندگان استفاده شود.

«ثریا» سیاه نمایی کرد و تعطیل شد

علی عسکری در ادامه در خصوص برنامه «ثریا» با اشاره به آن قسمت از برنامه که وزیر بهداشت در آن حضور داشت، توضیح داد: من خودم آن برنامه را دیده ام، هرچند دست اندرکاران آن برنامه بچه های انقلابی هستند اما با این وجود برنامه را به مدت ۲ ماه تعطیل کردیم چرا که معتقدیم نباید سیاه نمایی کرد. در واقع رویکرد این برنامه درست نبود به همین دلیل تعطیل شد تا دست اندرکاران آن ضوابطی را بپذیرند و به آن ها تاکید کردیم باید به مهمانان خود اعم از مدیران و وزرا احترام بگذارند.

رییس رسانه ملی تاکید کرد: انقلابی بودن خوب است و ما خود افتخار می‌کنیم دیدگاه انقلابی را مطرح می‌کنیم اما تندروی خوب نیست به همین دلیل ما نسبت به این موضوع حساسیت و دقت داریم تا مبادا سیاه نمایی شود چراکه برای من شخصا مهم است برنامه های رسانه ملی اعتبارات نظام را زیر سوال نبرد.

وی ادامه داد: مخاطراتی نیز در سیستم بانکی کشور وجود دارد، اما رویکرد صداوسیما این است که در این خصوص صحبت نکند چراکه سبب تخریب این سیستم و آغاز یک سری مسائل در کشور می‌شود لذا مراقبت‌های خود را بسیار بالا برده‌ایم.

علی عسکری همچنین در ادامه گفت: ما ۶۲ تلویزیون و ۸۳ رادیو در سراسر کشور داریم بنابراین ممکن است اشتباهی صورت گیرد که با کمال میل در جهت رفع اشتباهات اقدام می‌کنیم.

رییس صدا و سیما با تاکید بر اینکه اگر در زمینه نظامی در صلح مسلح به سر می‌بریم اما به هر حال دشمنانی داریم که در زمینه ماهواره یک جنگ تمام عیار را بدون آنکه وقفه در پیش گرفته‌اند، ادامه داد: زمانی که به سمت مدیریت رسانه ملی رسیدم ۱۶۰ شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان فعال بود که اکنون از ۲۵۰ شبکه عبور کرده است. کاملا مشخص است جریانی با مطالعه لایه‌های اجتماعی ایران و علیرغم سختی‌های موجود در ایجاد شبکه اما به این کار با سرعت بالا اقدام می‌کنند.

تولیدات کنونی صدا و سیما با قرض و بدهی ساخته شده است

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند ما در جنگ سرد و رسانه‌ای هستیم اما رسانه ملی با مشکلات جدی رو به رو است، بیان کرد: این سازمانی که امروز به دست من رسیده ماهیانه ۱۸۵ میلیارد تومان حقوق کارمندانش می‌شود درحالی که کل بودجه‌ای که دولت به ما می‌دهد یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است و می‌گویند که مابقی را خودتان بدست آورید. ما در این رکود باید تبلیغاتی را روی آنتن ببریم که خودمان بسیاری از آن‌ها را قبول نداریم.

علی عسکری افزود: امروز هر چه در تلویزیون می‌بینند به دلیل منابع محدود حاصل بدهی است که هر ماه اضافه می‌شود چراکه خوب می‌دانید تلویزیون در حال افت بود و تولید و ساخت برنامه‌ها به منظور راه اندازی مجدد آن تنها با قرض و بدهی امکان پذیر بود.

وی با بیان اینکه سقف‌بدهی رسانه ملی در سال جاری از ۱۱۰۰ میلیارد عبور کرده است، اعلام کرد: دوستان ما در ماه دوم سال جاری ۵۷۰ میلیارد تومان از منابع تبلیغات پیش‌خور کرده بودند تا سازمان اداره شود چراکه سازمان هر ماه نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان بیشتر هزینه دارد، این در حالی است که دولت در چند ماه اخیر کمکی به ما نکرده است.

رییس صدا و سیما با ابراز نارضایتی از اینکه رسانه ملی گاهی مجبور است برخی از نیروهای خود را استثمار کند، اضافه کرد: کارمندان رسانه ملی حقوق‌ وشرایط کاری لازم را ندارند اما همچنان کار می کند که نشان از غیرت بچه‌ها دارد.

مجلس برای بودجه رسانه ملی در روزهای باقی مانده تعیین تکلیف بودجه کاری کند

علی عسکری با بیان اینکه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان بودجه جاری رسانه ملی در سال است و باید حدود نزدیک ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای هزینه های عمرانی خودشان نیاز دارند، گفت: ابتدای انقلاب با یک شبکه و نصفی یک درصد بودجه کشور به رسانه ملی داده می‌شود اما امروز با وجود ۶۲ تلویزیون و ۸۳ رادیو حتی یک درصد بودجه را نیز نداریم درحالی که باید نزدیک ۲ درصد این بودجه را باید داشته باشیم.

وی با بیان مثالی در این خصوص ادامه داد: حدود ۶ هزار میلیارد تومان تنها هزینه اداره شبکه BBC فارسی زبان می‌شود و باید پرسید چرا باید برای یک شبکه در انگلستان اینگونه هزینه شود و یک سازمان بزرگ با ۱۴۵ شبکه در شرایط بسیار سختی اداره شود.

رییس رسانه ملی با بیان اینکه به مقام معظم رهبری نامه نوشته و درخواست افزایش بودجه پایه صدا و سیما را داشته، افزود: انتظار داشتیم همان ۷ دهم درصدی که در کمیسیون تلفیق برنامه پنج ساله ششم تایید شد داخل بودجه سالانه هم بیاید و پایه بودجه افزایش داشته باشد اما با این شرایط رسانه ملی در سال آینده قابل اداره نیست لذا امیدوارم در روزهای باقی مانده برای تعیین تکلیف بودجه سال ۹۶ کاری برای رسانه ملی شود چراکه اگر رسانه ملی آسیب ببیند جامعه آسیب خواهد دید.

دریافت کننده: محمد بهتری راد/منتشر کننده: سلیمی

503500

135 / 33

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار