در برخورد با مخربان محیط زیست نباید تبعیض صورت گیرد

چهارشنبه 11 اسفند 1395 - 10:18
کد مطلب: 737398
جعفری دولت آبادی

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت‌: هر کس از هر جناح سیاسی و یا اشخاص دولتی و غیردولتی که در بحث تخریب محیط زیست مرتکب جرم شد، باید یکسان مواخذه شود و تحت پیگرد قرار گیرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران ، عباس جعفری دولت آبادی در همایش یک روزه مبارزه با زمین­ خواری، صیانت از محیط زیست و مدیریت منابع آب با تاکید بر جایگاه محیط زیست در مبانی فقهی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قوانین عادی، محیط زیست را میراث آینده و بشریت دانست و در ذکر مبانی حمایت از محیط زیست، ضمن تصریح به این که جنگل­ها و گونه­ های حیوانی و گیاهی خاص میراث مشترک نسل­های فعلی و آینده است، اظهار داشت: محیط زیست از مفاهیم حقوق عمومی است و با توجه به مفاد ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 که یکی از وظایف دادستان را حفظ حقوق عمومی دانسته است، دادستان­ها در پیشگیری از وقوع جرایم زیست محیطی و مقابله با این دسته از جرایم، نقش مهمی بر عهده دارند.

دادستان تهران از راهکارهای موثر در حفاظت از محیط زیست را، تلقی جرایم علیه محیط زیست به عنوان «فساد» دانست و با اظهار این که، تخریب محیط زیست را نباید در حد از بین بردن یک گونه گیاهی یا حیوانی تلقی کرد، افزود: لازم است مخربان جنگل­ها و محیط زیست با مجازات شدید مواجه شوند تا مرتکبان بدانند تخریب محیط زیست یک جرم عادی نیست، بلکه برخی مصادیق آن در حد افساد فی الارض قابل تعقیب است که حصول این مطلوب، نیازمند قانون­گذاری است.

جعفری دولت آبادی در تبیین نقش دستگاه­ها در امر محیط زیست، با اشاره به این که امر مبارزه صرفاً به سازمان حفاظت از محیط زیست یا دستگاه قضایی محدود نمی­شود، تاکید کرد:‌ تا همه دستگاهها همکاری نکنند، مبارزه­ای موفق نخواهیم داشت و لذا مسائل زیست محیطی عزم ملی را می طلبد.

وی درباره موضوع ریزگردها افزود‌:امروز مردم شریف خوزستان از افزایش ریزگردها رنج می برند؛ آن­ها هوای پاک و سالم می­خواهند و کاری ندارند چه کسی مسوول این گونه امور است.

دادستان تهران از راهکارهای موفق در مبارزه با محیط زیست را، بدون تبعیض بودن اقدامات مقابله­ای دانست و اظهار داشت: مبارزه بدون تبعیض به این معناست که هر کس از هر جناح سیاسی و یا اشخاص دولتی و غیردولتی که مرتکب جرم شد، یکسان مواخذه شود و تحت پیگرد قرار گیرد.

وی به رییس سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داد که به منظور همکاری دادسرای تهران با آن سازمان در امر حمایت از محیط زیست، کارگروهی مشترک تشکیل شود و با معرفی سه تن از معاونان خود به عنوان نمایندگان دادسرا برای حضور در این کارگروه، اظهار داشت: تشکیل جلسات کارگروه به طور حداقل فصلی، می­تواند ارتباط این دو نهاد در حفظ محیط زیست را موثر کند .

جعفری دولت آبادی بار اصلی مبارزه در حمایت از محیط زیست را بر عهده دستگاه­های اجرایی دانست و در تبیین این مسوولیت اظهار داشت: در حفظ محیط زیست، دو مساله همکاری و هماهنگی دستگاه­های اجرایی باید مورد توجه قرار گیرد و در توجیه این ضرورت، مثال هتل آرینا قابل ذکر است. این هتل بزرگ در بستر رودخانه ساخته شده و حال که پرونده در دادسرای تهران مفتوح شده است ، هیچ دستگاهی صدور مجوز برای ساختمان را بر عهده نمی گیرد و متاسفانه مشخص شده است که در فرایند ساخت هتل فردی رشوه اخذ کرده ؛ یعنی پول­ها رد و بدل شده؛ تخلفات زیادی به وقوع پیوسته است و حال از دادستانی می­خواهند هتل بلند مرتبه­ای را تخریب کند؛ این مثال همکاری و هماهنگی دستگاه­های اجرایی در پیشگیری از وقوع مسائل زیست محیطی را روشن می کند.

دادستان تهران نقش مراجع قضایی در حفظ محیط زیست و در حوزه­های پیشگیری، حمایت از اقدامات پیشگیرانه و مقابله با جرایم زیست­محیطی را قابل توجه خواند و در خصوص اقدامات دادسرای تهران در حمایت از محیط زیست، با اشاره به راه اندازی «دادسرای انفال و منابع طبیعی»، در بیان تحولات این دادسرا طی یکی دو سال اخیر از جهت وظایف و تشکیلات، اظهار داشت: صلاحیت این دادسرا صرفاً مقابله با جرایم مرتبط با زمین­خواری بود، اما اخیراً با تامین ساختمان مستقلی برای دادسرای انفال، رسیدگی به جرایم شهری و اجتماعی مانند جرایم داخل در آسیب­های اجتماعی از جمله تکدی­گری و حوادث غیرمترقبه شهری مانند ساختمان پلاسکو در صلاحیت دادسرای انفال و منابع طبیعی قرار گرفته است.

جعفری دولت آبادی یکی از کارکردهای اصلی دادسرای انفال و منابع طبیعی را مقابله با جرایم علیه محیط زیست اعلام و ابراز امیدواری کرد: با استقرار چند شعبه دادگاه در ساختمان این دادسرا، امر رسیدگی تخصصی به عنوان یک مطلوب، در مجتمع قضایی انفال محقق شود.

دادستان تهران معضل محیط زیست را بی ارتباط با توسعه شهرها ندانست و افزود: تقابل محیط زیست و توسعه همواره وجود داشته است. ایجاد شهرها و پیشرفت تمدن­ها می­تواند در تقابل با محیط زیست قرار گیرد؛ به عنوان مثال برای احداث جاده، جنگل و تالاب را نابود می­کنند و لذا سیاست کلان ملی باید در جهت تطبیق دادن هر چه بیشتر توسعه با محیط زیست شکل گیرد.

در ادامه جلسه رییس سازمان محیط زیست با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اسفند ماه 1393 که از جمله موارد قابل اشاره در آن، نظارت بدون اغماض در حوزه محیط زیست بود، تاکید دادستان تهران در مبارزه بدون اغماض با جرایم زیست­محیطی را قابل اهمیت خواند و گفت‌: امروزه محیط زیست را ثروت حکومت­ها نام گذاری کرده اند این در حالی است که به لحاظ اقدامات نامناسب مانند سدسازی، تالاب بختگان خشک شده است و لذا باید گفت ارزش اقتصادی این تالاب که در سال 1393 دو هزار و دویست میلیارد تومان تقویم شده بود، از میزان ارزش آن کاسته شده است؛ به ویژه آن که در این ارزیابی، منافع تالاب و خدمات آن لحاظ نشده است.

معصومه ابتکار با اشاره به فرمان دیگر مقام معظم رهبری دائر بر جرم­انگاری در حوزه محیط زیست افزود: امروزه جرم­زدایی مطلوب محسوب می­شود، اما جرم­انگاری در حوزه محیط زیست ضروری است.

وی با انتقاد از توسعه شهر تهران به گونه­ای که 30 درصد فعالیت­های اقتصادی در آن جای گرفته است، به نتایج یک تحقیق دولتی اشاره کرد که بر اساس آن، توسعه شهر تهران از سال 1375 به بعد مبتنی بر اشتباه و بدون توجه به ظرفیت­های خاک، آب و هوای این شهر بوده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، قرار گرفتن دغدغه­های مقام رهبری در سیاست­های کلی نظام و ابلاغ این سیاست­ها و هم­چنین لحاظ یک سند فرابخشی محیط زیست در برنامه ششم توسعه را اقدامات موثری دانست که با توجه به تقسیم وظایف زیست­محیطی میان دستگاه­ها و تعیین تکلیف نهادهای اجرایی در رابطه با حفظ محیط زیست، می­تواند نقشه راه دولت را در حمایت از محیط زیست روشن کند .

ابتکار با اشاره به انتشار گزارشی در حوزه محیط زیست پیرامون کارنامه دو ساله دولت، ابراز امیدواری کرد گزارش آتی که در حال آماده سازی است، بر اساس پیشنهاد دادستان تهران دائر بر تشکیل کارگروه مشترک میان سازمان حفاظت از محیط زیست و دادسرا، تهیه شود.

وی ضمن تشکر از اقدامات دادستان تهران و مرتضی تورک معاون وی در حوزه انفال، رفع تصرف از 25 هکتار زمین داخل در منابع طبیعی را اقدام مثبت دادستانی تهران تلقی کرد .

سرپرست دادسرای انفال و منابع طبیعی در این همایش مناطق مبتلا به مسائل زیست محیطی از بعد زمین خواری را شامل پارک­های ملی خجیر و سرخه حصار در منطقه شمیرانات اعلام کرد و با اشاره به این که دو سوم تخریب زیست­محیطی در اراضی شمیرانات و یک سوم دیگر در دو پارک مذکور به وقوع پیوسته است، مجاورت این مناطق با شهر تهران را معضل بزرگی دانست و در خصوص عملکرد دادسرای انفال و منابع طبیعی اظهار داشت: طی سال 1395 چهار هزار و صد و چهارده فقره پرونده مربوط به استان تهران بوده که از این تعداد 1978 فقره مربوط به وزارت جهاد کشاورزی، 112 فقره مربوط به ادارات منابع طبیعی، 215 فقره مرتبط با وزارت راه، مسکن و شهرسازی و 290 فقره مربوط به سازمان آب منطقه­ای بوده است.

وی هم­چنین مساحت اراضی رفع تصرف شده در اجرای احکام دادسرای انفال و منابع طبیعی طی سال جاری را 892 هکتار در سطح استان تهران اعلام نمود.

تورک تعداد پرونده­های مربوط به اراضی را که حکم آن­ها به مرحله اجرا در آمده است در مجموع 1615 فقره اعلام نمود.

معاون دادستان در امور انفال و منابع طبیعی، تعداد پرونده­های مفتوح از سوی شورای حفظ حقوق بیت المال را 962 فقره اعلام نمود و در خصوص محکومان و متهمان تحت بازداشت اظهار داشت: 12 محکوم در حال تحمل مجازات حبس هستند و 41 نفر متهم در زندان به سر میبرند.

تورک در ارزیابی اهمیت مسائل زیست­محیطی، میزان توجه رسانه­ها به موضوع را معیار قرار داد و بر این مبنا معضلات زیست­محیطی را در رتبه سوم یا چهارم ارزیابی نمود و قانون گذاری جدید و بازبینی قوانین موجود در امر اراضی را ضروری خواند و در توجیه این ضرورت اظهار داشت: قوانین فعلی از جهت سمت سازمان محیط زیست در دعاوی زیست­محیطی با خلاء مواجه است و هم­چنین محدوده مستثنیات داخل مناطق حفاظت شده محیط شده مشخص نیست؛ ضمن این که تبیین شرح وظایف ماموران محیط زیست در حوزه اراضی که فراتر از محیط بانی است، لازم به نظر می­رسد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

دریافت کننده: مرضیه کنگرانی / انتشار دهنده: زهره حاجیان

308/700

119 / 20
کد خبر: 737398 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار